28-may kuni Ostonada Xitoy Kommunistik partiyasining etakchi nashri “Jenmin jibao” gazetasi hamda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti teleradiokompleksi tomonidan tashkil etilgan “Markaziy Osiyo – Xitoy 2025” media forumi bo‘lib o‘tdi. Forum ishida Markaziy Osiyo mamlakatlari va XXR etakchi ommaviy axborot vositalari, tahririyatlari, tadqiqot markazlari va hukumat tuzilmalarining 140 dan ortiq vakili qatnashdi.
Taklif etilgan mutaxassislar orasida IXTI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov ham ishtirok etdi. U Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida yagona axborot makonini shakllantirish masalalari bo‘yicha ekspertlik bahosini berib, xalqaro axborot muhiti o‘zgarishi sharoitida ilmiy-tahliliy institutlar va ommaviy axborot vositalari o‘rtasidagi hamkorlikning muhimligini ta’kidladi.
Forum ishtirokchilari “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi media hamkorlikning asosiy muammolari va istiqbollari, soxta axborotga qarshi kurashish zarurati, raqamli texnologiyalar, jumladan, sun’iy intellektning o‘rni, gumanitar va ta’lim almashinuvi vazifalarini muhokama qildilar. Madaniy aloqalarni mustahkamlash va mintaqadagi barcha davlatlarning manfaatlarini aks ettiruvchi umumiy axborot kun tartibini shakllantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Forumning o‘tkazilishi Markaziy Osiyo va Xitoy ommaviy axborot vositalari hamda tahliliy hamjamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni institutsionallashtirish qiziqishi ortib borayotganini tasdiqladi, shuningdek, media hamkorlik yo‘nalishi bo‘yicha “Markaziy Osiyo – XXR” formatidagi muntazam muloqot istiqbolini belgilab berdi.

Аббос Бобохонов принял участие на медиафоруме «Центральная Азия – Китай 2025»
28 мая в Астане состоялся медиафорум «Центральная Азия – Китай 2025», организованный газетой «Жэньминь жибао» — ведущим изданием Коммунистической партии Китая, а также Телерадиокомплексом Президента Республики Казахстан. В работе форума приняли участие более 140 представителей ведущих СМИ, редакций, исследовательских центров и правительственных структур стран Центральной Азии и КНР.
В числе приглашённых экспертов выступил Аббос Бобохонов, руководитель Центра азиатско-тихоокеанских исследований ИПМИ. Он поделился экспертными оценками по вопросам формирования единого информационного пространства между Китаем и странами Центральной Азии, подчеркнув важность взаимодействия научно-аналитических институтов и медиа в условиях трансформации международной информационной среды.
Участники форума обсудили ключевые вызовы и перспективы медиасотрудничества в рамках инициативы «Один пояс, один путь», необходимость противодействия дезинформации, роль цифровых технологий, включая искусственный интеллект, а также задачи гуманитарного и образовательного обмена. Особое внимание было уделено укреплению культурной взаимосвязи и формированию общей информационной повестки, отражающей интересы всех государств региона.
Проведение форума подтвердило растущий интерес к институционализации сотрудничества между СМИ и аналитическим сообществом Центральной Азии и Китая, а также обозначило перспективу регулярного диалога в формате «ЦА – КНР» по линии медиавзаимодействия.