IXYI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov 2025-yil 10-11-noyabr kunlari Almatida CAPS Unlock tomonidan tashkil etilgan “Markaziy Osiyo–Xitoy hamkorligi” mavzusidagi davra suhbatida qatnashdi. Tadbir Buyuk Britaniya, Kanada, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekistonning yetakchi fikr markazlari va universitetlari vakillari, shuningdek, xorijiy universitetlarda faoliyat yuritayotgan mintaqaviy tadqiqotchilar hamda Markaziy Osiyoda istiqomat qiluvchi xalqaro olimlarni bir joyga jamladi. Tadbirning asosiy maqsadi ilmiy tadqiqotlarni siyosiy munozaralar bilan uyg‘unlashtirish va butun mintaqa bo‘ylab yosh hamda tajribali mutaxassislar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashdan iborat edi.
Dastur doirasida doktor Boboxonov “Texnologiya va IT – raqamli kelajak va mintaqaviy o‘zgarishlar” mavzusidagi sessiyaga moderatorlik qildi. Ushbu sessiyada raqamlashtirish, texnologik hamkorlik va elektron tijoratning Markaziy Osiyo–Xitoy munosabatlari qiyofasini o‘zgartirishdagi o‘rni muhokama etildi. Shuningdek, Xitoy raqamli platformalarining mintaqa elektron tijorat bozorlariga ta’siri, texnologik hamkorlikdagi imkoniyatlar va cheklovlar, Markaziy Osiyoda iqtisodiy modernizatsiya uchun raqamli transformatsiyaning keng qamrovli oqibatlari kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Davra suhbati davomidagi muhokamalar Xitoyning tobora kuchayib borayotgan mavqeiga nisbatan murakkab va ko‘pincha ikki xil fikrli mintaqaviy munosabatni namoyon etdi. Ko‘plab ishtirokchilar Pekinning Markaziy Osiyoda siyosat, iqtisodiyot, energetika, texnologiya va sanoat sohalarida tobora ustun mavqega ega bo‘lib borayotganidan tashvishlanayotganlarini izhor etdilar. Ular yirik infratuzilma va sanoat investitsiyalari vaqt o‘tishi bilan Xitoy aktivlarini, keng ma’noda esa Xitoy manfaatlarini himoya qilish masalalarini mintaqaviy xavfsizlik kun tartibiga olib chiqishi mumkinligini ta’kidladilar. Shu nuqtai nazardan, ekspertlar Markaziy Osiyo davlatlari uchun tashqi siyosiy mustaqillikni saqlab qolish, strategik jihatdan nozik sohalarda geosiyosiy betaraflikni ta’minlash va Xitoy biznesi, kapitali, ishchi kuchi, ayniqsa texnologiyalarini jalb qilishda muvozanatli yondashuvni qo‘llash, ayni paytda tashqi hamkorlarni diversifikatsiya qilishga ko‘proq e’tibor qaratish muhimligini alohida ta’kidlab o‘tdilar.
Davra suhbatida, shuningdek, Xitoy va AQSH o‘rtasida Markaziy Osiyoning muhim foydali qazilmalariga ega bo‘lish uchun raqobat kuchayib borayotgani, hamda ikki davlat o‘rtasida resurslarni o‘zlashtirish va investitsiya xatarlarini boshqarishning turlicha yondashuvlari mavjudligiga e’tibor qaratildi. Tadbir yakunida ishtirokchilar davra suhbatini Markaziy Osiyo–Xitoy kun tartibidagi eng dolzarb masalalarni chuqur muhokama qilish uchun muntazam ekspertlar maydoniga aylantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Аббос Бобохонов принял участие в круглом столе CAPS Unlock в Алматы по сотрудничеству между Центральной Азией и Китаем
Аббос Бобохонов, руководитель Центра азиатско-тихоокеанских исследований ИПМИ, принял участие в круглом столе «Сотрудничество между Центральной Азией и Китаем», который прошел 10–11 ноября 2025 года в Алматы и был организован CAPS Unlock. Мероприятие собрало представителей ведущих аналитических центров и университетов из Великобритании, Канады, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана, а также региональных исследователей, работающих в зарубежных университетах, и международных ученых, базирующихся в Центральной Азии. Его основной целью было соединение академических исследований с политическими дискуссиями и укрепление связей между молодыми и более опытными экспертами по всему региону.
В рамках программы д-р Бобохонов выступил модератором сессии «Технологии и ИТ – цифровое будущее и региональная трансформация», которая была посвящена роли цифровизации, технологического сотрудничества и электронной коммерции в изменении ландшафта отношений между Центральной Азией и Китаем. На сессии были рассмотрены такие вопросы, как влияние китайских цифровых платформ на рынки электронной коммерции в регионе, возможности и ограничения технологического партнерства, а также более широкие последствия цифровой трансформации для экономической модернизации в Центральной Азии.
В ходе дискуссий за круглым столом было отмечено сложное и зачастую неоднозначное восприятие региональным сообществом растущего присутствия Китая. Многие участники выразили озабоченность по поводу все более доминирующей роли Пекина в Центральной Азии в области политики, экономики, энергетики, технологий и промышленности и указали на возможность того, что крупномасштабные инвестиции в инфраструктуру и промышленность со временем могут поставить на повестку дня региональной безопасности вопросы защиты китайских активов и, в более широком смысле, интересов Китая. На этом фоне эксперты подчеркнули важность для центральноазиатских государств сохранения независимости внешней политики, поддержания геополитического нейтралитета в стратегически важных областях и применения сбалансированного подхода к привлечению китайского бизнеса, капитала, рабочей силы и, в частности, технологий, уделяя при этом большее внимание диверсификации внешних партнеров.
Участники круглого стола также обратили внимание на усиление конкуренции между Китаем и США за доступ к важнейшим минеральным ресурсам Центральной Азии, а также на различия в моделях разработки ресурсов и инвестиционных рисках между двумя державами. В заключение участники выразили общую заинтересованность в том, чтобы круглый стол стал регулярной экспертной платформой для углубленного обсуждения наиболее актуальных вопросов повестки дня Центральной Азии и Китая.