21-23 oktyabr kunlari Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazining Xitoy tadqiqotlari dasturi rahbari Abbos Boboxonov muhim ilmiy tashrif bilan Vashingtonga yo‘l oldi. Uning tashrifi AQShning yetakchi universitetlari olimlari va nufuzli tahliliy markazlari ekspertlari bilan bir qator muhim uchrashuvlar o‘tkazilishiga imkon yaratdi, bu esa kelajakdagi hamkorlik istiqbollarini kengaytirdi.
Asosiy uchrashuvlardan biri Jorj Vashington universitetining Elliot nomidagi xalqaro munosabatlar maktabida Xitoy siyosati dasturi direktori, professor Devid Shambo bilan bo‘lib o‘tdi. Professor Shambo Xitoyning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosatiga katta qiziqish bildirdi va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hamda Elliot maktabi o‘rtasidagi akademik hamkorlikning mumkin bo‘lgan yo‘nalishlarini muhokama qildi. Doktor Boboxonov, shuningdek, professor Shamboning Si Szinpin rahbarligidagi Xitoy taraqqiyoti haqidagi mazmunli ma’ruzasida ishtirok etdi. Bu ma’ruza Xitoyning zamonaviy siyosiy yo‘nalishini chuqurroq anglashga imkon berdi.
23 oktyabr kuni doktor Boboxonov AQSH Tinchlik instituti ekspertlari Daniel Marki va Karla Friman bilan uchrashdi. Ushbu uchrashuvda Xitoyning global strategiyalari, xususan, uning Markaziy Osiyoga yondashuvi va AQShning ushbu mintaqadagi siyosati yuzasidan chuqur fikr almashildi. Tomonlar kelgusida qo‘shma konferensiyalar tashkil etish, ushbu mavzularda ilmiy ishlar va maqolalar yozish imkoniyatlarini ta’kidlab, kelgusidagi hamkorlikning ahamiyatini e’tirof etishdi.
Tashrif doirasida ekspertimiz Elliot nomidagi maktabda Markaziy Osiyo dasturi (Central Asia Program, CAP) professor-tadqiqotchisi Sebastyan Peyruz bilan muzokaralar olib bordi. Muhokamalar IXTI va Markaziy Osiyo dasturi o‘rtasidagi istiqbolli hamkorlikka, xususan, qo‘shma akademik tadqiqotlar, seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etishga bag‘ishlandi. Doktor Boboxonov IXTIning joriy tadqiqot va akademik tashabbuslari haqida ma’lumot berdi, bular professor Peyruz tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi. Professor Peyruz yanada chuqur hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash maqsadida IXTI va Jorj Vashington universiteti tadqiqot institutlari o‘rtasida bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lish majburiyatini oldi. U IXTI olimlarining materiallarini nufuzli “Central Asian Affairs” jurnalida chop etishni taklif qildi, shuningdek, o‘zbekistonlik tadqiqotchilarni Markaziy Osiyo olimlari uchun maxsus ishlab chiqilgan CAP o‘quv kurslarida ishtirok etishga taklif etdi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston va AQShning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasidagi akademik aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, kelajakda yanada ko‘proq hamkorlik va bilim almashish tashabbuslariga yo‘l ochadi.

From October 21 to 23, Abbos Bobokhonov, Head of the China Studies Programme at the Centre for Asia-Pacific Studies, embarked on an important academic visit to Washington, D.C. His visit facilitated a series of significant engagements with esteemed scholars from prominent universities and experts from leading U.S. think tanks, enhancing prospects for future collaboration.
One of the key meetings was held with Professor David Shambaugh, Director of the China Policy Program at the Elliott School of International Affairs, George Washington University. Professor Shambaugh expressed a keen interest in China’s policies toward Central Asia and discussed possible avenues for academic cooperation between the Institute for Advanced International Studies (IAIS) and the Elliott School. Dr. Bobokhonov also attended Professor Shambaugh’s insightful lecture on China’s development under the leadership of Xi Jinping, which provided a deeper understanding of China’s contemporary political trajectory.
On October 23, Dr. Bobokhonov met with experts Daniel Markey and Carla Freeman from the United States Institute of Peace. This meeting featured an in-depth exchange on China’s global strategies, particularly its approach to Central Asia, and a comparative analysis of U.S. policies in the region. Both parties agreed on the value of continued collaboration, highlighting future opportunities for organising joint conferences, co-authoring research papers, and contributing articles on these subjects.
Further strengthening his visit, our expert held discussions with Sébastien Peyrouse, Research Professor of the Central Asia Program (CAP) at the Elliott School. The discussions focused on potential collaboration between IAIS and the Central Asia Program, specifically in the areas of joint academic research, seminar organisation, and roundtable conferences. Dr. Bobokhonov outlined the IAIS’s ongoing research and academic initiatives, which were met with great interest from Professor Peyrouse. Professor Peyrouse, eager to support deeper cooperation, committed to acting as a bridge between IAIS and George Washington University’s research institutions. He offered to publish contributions from IAIS scholars in the esteemed journal Central Asian Affairs, and invited researchers from Uzbekistan to take part in educational courses at the CAP, specifically tailored to scholars from Central Asia.
The visit marks a significant step forward in enhancing academic ties between Uzbekistan and leading research institutes in the United States, with future collaborations and knowledge-sharing initiatives firmly on the horizon.