21-23 oktyabr kunlari Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazining Xitoy tadqiqotlari dasturi rahbari Abbos Boboxonov muhim ilmiy tashrif bilan Vashingtonga yo‘l oldi. Uning tashrifi AQShning yetakchi universitetlari olimlari va nufuzli tahliliy markazlari ekspertlari bilan bir qator muhim uchrashuvlar o‘tkazilishiga imkon yaratdi, bu esa kelajakdagi hamkorlik istiqbollarini kengaytirdi.
Asosiy uchrashuvlardan biri Jorj Vashington universitetining Elliot nomidagi xalqaro munosabatlar maktabida Xitoy siyosati dasturi direktori, professor Devid Shambo bilan bo‘lib o‘tdi. Professor Shambo Xitoyning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosatiga katta qiziqish bildirdi va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) hamda Elliot maktabi o‘rtasidagi akademik hamkorlikning mumkin bo‘lgan yo‘nalishlarini muhokama qildi. Doktor Boboxonov, shuningdek, professor Shamboning Si Szinpin rahbarligidagi Xitoy taraqqiyoti haqidagi mazmunli ma’ruzasida ishtirok etdi. Bu ma’ruza Xitoyning zamonaviy siyosiy yo‘nalishini chuqurroq anglashga imkon berdi.
23 oktyabr kuni doktor Boboxonov AQSH Tinchlik instituti ekspertlari Daniel Marki va Karla Friman bilan uchrashdi. Ushbu uchrashuvda Xitoyning global strategiyalari, xususan, uning Markaziy Osiyoga yondashuvi va AQShning ushbu mintaqadagi siyosati yuzasidan chuqur fikr almashildi. Tomonlar kelgusida qo‘shma konferensiyalar tashkil etish, ushbu mavzularda ilmiy ishlar va maqolalar yozish imkoniyatlarini ta’kidlab, kelgusidagi hamkorlikning ahamiyatini e’tirof etishdi.
Tashrif doirasida ekspertimiz Elliot nomidagi maktabda Markaziy Osiyo dasturi (Central Asia Program, CAP) professor-tadqiqotchisi Sebastyan Peyruz bilan muzokaralar olib bordi. Muhokamalar IXTI va Markaziy Osiyo dasturi o‘rtasidagi istiqbolli hamkorlikka, xususan, qo‘shma akademik tadqiqotlar, seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etishga bag‘ishlandi. Doktor Boboxonov IXTIning joriy tadqiqot va akademik tashabbuslari haqida ma’lumot berdi, bular professor Peyruz tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi. Professor Peyruz yanada chuqur hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash maqsadida IXTI va Jorj Vashington universiteti tadqiqot institutlari o‘rtasida bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lish majburiyatini oldi. U IXTI olimlarining materiallarini nufuzli “Central Asian Affairs” jurnalida chop etishni taklif qildi, shuningdek, o‘zbekistonlik tadqiqotchilarni Markaziy Osiyo olimlari uchun maxsus ishlab chiqilgan CAP o‘quv kurslarida ishtirok etishga taklif etdi.
Ushbu tashrif O‘zbekiston va AQShning yetakchi ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasidagi akademik aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘lib, kelajakda yanada ko‘proq hamkorlik va bilim almashish tashabbuslariga yo‘l ochadi.

Академический визит Аббоса Бобохонова в Вашингтон способствует укреплению международного сотрудничества
С 21 по 23 октября Аббос Бобохонов, руководитель программы по изучению Китая в Центре азиатско-тихоокеанских исследований, отправился с важным научным визитом в Вашингтон. Его визит способствовал проведению ряда важных встреч с уважаемыми учеными из ведущих университетов и экспертами из ведущих американских аналитических центров, что расширило перспективы дальнейшего сотрудничества.
Одна из ключевых встреч состоялась с профессором Дэвидом Шамбо, директором программы по китайской политике в Школе международных отношений имени Эллиотта Университета Джорджа Вашингтона. Профессор Шамбо проявил большой интерес к политике Китая в отношении Центральной Азии и обсудил возможные направления академического сотрудничества между Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ) и Школой имени Эллиотта. Д-р Бобохонов также посетил содержательную лекцию профессора Шамбо о развитии Китая под руководством Си Цзиньпина, которая позволила глубже понять современную политическую траекторию Китая.
23 октября доктор Бобохонов встретился с экспертами Дэниелом Марки и Карлой Фриман из Института мира США. На этой встрече состоялся углубленный обмен мнениями о глобальных стратегиях Китая, в частности о его подходе к Центральной Азии, и сравнительный анализ политики США в этом регионе. Обе стороны согласились с ценностью дальнейшего сотрудничества, отметив будущие возможности для организации совместных конференций, совместного написания научных работ и статей на эти темы.
В рамках визита наш эксперт провел переговоры с Себастьяном Пейрузом, профессором-исследователем Центральноазиатской программы (Central Asia Program, CAP) в Школе имени Эллиотта. Обсуждения были посвящены потенциальному сотрудничеству между IAIS и Центральноазиатской программой, в частности, в области совместных академических исследований, организации семинаров и круглых столов. Д-р Бобохонов рассказал о текущих исследовательских и академических инициативах ИПМИ, которые были встречены профессором Пейрузом с большим интересом. Профессор Пейруз, желая поддержать более глубокое сотрудничество, взял на себя обязательство стать связующим звеном между IAIS и исследовательскими институтами Университета Джорджа Вашингтона. Он предложил публиковать материалы ученых ИАИС в уважаемом журнале “Central Asian Affairs”, а также пригласил исследователей из Узбекистана принять участие в образовательных курсах в CAP, специально разработанных для ученых из Центральной Азии.
Этот визит знаменует собой значительный шаг вперед в укреплении академических связей между Узбекистаном и ведущими исследовательскими институтами США, и в перспективе – дальнейшее сотрудничество и инициативы по обмену знаниями.