25-29 yanvar kunlari O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi elchixonasi ko‘magida o‘zbekistonlik tadqiqotchilar delegatsiyasining Londonga xizmat safari tashkil etildi. Delegatsiya tarkibiga O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari, Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori Akram Umarov hamda MOXI ilmiy xodimlari kirdi.
Tashrif doirasida Buyuk Britaniyaning Markaziy Osiyo bo‘yicha partiyalararo parlament guruhi a’zolari, Tashqi ishlar vazirligi va Xalqaro strategik tadqiqotlar instituti, Qirollik xalqaro munosabatlar instituti, Xorijiy taraqqiyot instituti kabi Buyuk Britaniyaning yetakchi tahlil markazlari vakillari bilan muzokaralar o‘tkazildi. Tomonlar O‘zbekiston-Buyuk Britaniya hamkorligining bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatining mohiyati va ahamiyati muhokama qilindi.
Uchrashuvda mintaqadagi vaziyatga, amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma va transport-logistika loyihalariga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonning ochiq, pragmatik va ko‘p qirrali tashqi siyosati natijasida Markaziy Osiyoning yaxshi qo‘shnichilik, barqaror taraqqiyot va mintaqa davlatlari manfaatlarini o‘zaro hurmat qilish tamoyillariga asoslangan hamkorlik makoniga aylanganligiga urg‘u berildi.
Umuman olganda, tashrif O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi ekspertlik va siyosiy muloqotni chuqurlashtirish borasidagi o‘zaro qiziqishning barqarorligini tasdiqladi. O‘tkazilgan uchrashuvlar mintaqalararo hamkorlik kun tartibining dolzarbligini ko‘rsatib berdi, shuningdek, Buyuk Britaniyaning yetakchi tahliliy va siyosiy doiralari bilan amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun poydevor yaratdi.

On January 25–29, with the assistance of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the United Kingdom, a working visit of an Uzbek delegation of researchers to London was organized. The delegation included the Deputy Advisor to the President of Uzbekistan on Foreign Policy, Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov, First Vice-Rector for Academic Affairs at the University of World Economy and Diplomacy, Director of the Institute for Advanced International Studies Akram Umarov, as well as several IICA researchers.
During the visit, talks were held with members of the UK All-Party Parliamentary Group on Central Asia, representatives of the Foreign Office, and leading British think tanks, such as the International Institute for Strategic Studies, the Royal Institute of International Affairs, the Overseas Development Institute, and others. The parties exchanged views on the current state and prospects of Uzbek-British cooperation. The essence and significance of the format of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia were discussed.
The meeting focused on the situation in the region and major infrastructure and transport and logistics projects currently being implemented. It was noted that as a result of Uzbekistan's open, pragmatic, and multi-vector foreign policy, Central Asia has become a space for cooperation based on the principles of good neighborliness, sustainable development, and mutual respect for the interests of the states in the region.
Overall, the visit confirmed the continued mutual interest in deepening expert and political dialogue between Uzbekistan and the UK. The meetings demonstrated the relevance of the interregional cooperation agenda and laid the foundation for further development of practical cooperation with leading British analytical and political circles.