Aziza Muxammedova 11-oktyabr kuni Markaziy Osiyoda Turkiy Davlatlar Tashkiloti (TDT) va Shanxay Hamkorlik Tashkiloti (SHHT) o‘rtasidagi raqobat va hamkorlik mavzusiga bag‘ishlangan ilmiy onlayn seminarda ishtirok etdi. Tadbir Shinjon universiteti qoshidagi Markaziy Osiyo geosiyosiy tadqiqotlar markazi hamda Shixezi universiteti tomonidan birgalikda tashkil etildi.
Seminar olimlarni Markaziy Osiyoning Yevroosiyodagi o‘zgarayotgan rolini tahlil qilish va ikki yirik mintaqaviy tashkilot bir-birini qanday to‘ldirishi mumkinligini muhokama qilish uchun jamladi. Kun tartibiga yirik davlatlar raqobati sharoitida milliy manfaatlarni himoya qilish, Afg‘oniston bo‘yicha amaliy hamkorlik yo‘llari, mintaqaviy iqtisodiy integratsiya imkoniyatlari, mintaqaviy tartibotning o‘zgarish tendensiyalari, shuningdek, o‘zaro bog‘liqlik, energetika va gumanitar aloqalar masalalari kiritildi.
Muxammedova xonim o‘z nutqida transport-logistika yo‘laklarini muvofiqlashtirishning istiqbollari, “yashil” tashabbuslar va raqamli platformalarni rivojlantirish, a’zo davlatlar o‘rtasida loyihalar asosidagi hamkorlikni mustahkamlash haqida fikr bildirdi. U siyosiy majburiyatlarni mintaqa uchun amaliy natijalarga aylantirish maqsadida dalillarga asoslangan muloqot va barqaror institutsional muvofiqlashtirish muhimligini alohida ta’kidladi.

11 октября Азиза Мухаммедова приняла участие в академическом онлайн-семинаре по теме «Конкуренция и сотрудничество между Организацией тюркских государств (ОТГ) и Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) в Центральной Азии». Мероприятие было организовано Центром геополитических исследований Центральной Азии Синьцзянского университета совместно с Университетом Шихэцзы.
Семинар собрал ученых, чтобы изучить меняющуюся роль Центральной Азии на перекрестке Евразии и обсудить, как два основных региональных формата могут дополнять друг друга. Повестка дня была сосредоточена на защите национальных интересов в условиях конкуренции великих держав, практических путях сотрудничества по Афганистану, путях региональной экономической интеграции, тенденциях в трансформации регионального порядка, а также на связности, энергетике и гуманитарных связях.
В своем выступлении г-жа Мухаммедова изложила перспективы согласования транспортных и логистических коридоров, продвижения экологических инициатив и цифровых платформ, а также укрепления проектного сотрудничества между государствами-членами. Она подчеркнула значение основанного на фактах диалога и постоянной институциональной координации для преобразования политических обязательств в практические результаты для региона.