Buyuk davlatlar raqobati davrida AQShning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosati haqida prof. Kennet Holland bilan Frontier Talks
IXTIning bilim almashish tashabbuslariga sodiqligini tasdiqlagan holda, 3-oktyabr kuni biz Frontier Talks turkumining yangi qismini o‘tkazdik. Unda IXTI Fulbrayt tashrif buyuruvchi olimi hamda AQSH tashqi siyosati va xalqaro munosabatlar bo‘yicha taniqli mutaxassis Kennet Xolland Buyuk davlatlar raqobati davrida AQShning Markaziy Osiyoga nisbatan siyosati haqida ma’ruza qildi.
Professor Holland Vashingtonning mintaqa bilan aloqalari yo‘nalishini Sovet Ittifoqi parchalanishidan keyingi dastlabki davrdan boshlab, Afg‘onistondan chiqib ketish va hozirgi geosiyosiy raqobat kuchaygan bosqichgacha kuzatib chiqdi. U Qo‘shma Shtatlar Rossiyaning mustahkam siyosiy-xavfsizlik mavqei va Xitoyning tez sur’atda kengayib borayotgan savdo, investitsiya hamda bog‘lanish loyihalari sharoitida o‘zining yumshoq kuch vositalarini, maqsadli xavfsizlik hamkorligi va iqtisodiy tashabbuslarini qanday muvofiqlashtirganini tahlil qildi. Shu nuqtai nazardan, u C5+1 kabi formatlarning samaradorligi va cheklovlarini baholab, hamkorlik loyihalari aniq natijalar berishi mumkin bo‘lgan sohalarni ajratib ko‘rsatdi.
Ma’ruzaning katta qismi Ukrainadagi urushning Markaziy Osiyo davlatlari ko‘p yo‘nalishli diplomatiyasi uchun strategik oqibatlariga bag‘ishlandi. Professor Xolland muvozanatni saqlash strategiyalari davom etishi mumkinligini ta’kidladi, ammo Qo‘shma Shtatlar bilan barqaror va natijaga yo‘naltirilgan hamkorlik xususiy sarmoyalar, qonun ustuvorligi islohotlari, shaffof xaridlar va inson salohiyatini oshiradigan oliy ta’lim sohasidagi hamkorlikning ishonchli yo‘llariga bog‘liqligini qayd etdi. U, shuningdek, iqlim va suv xavfsizligi, “yashil” o‘tish, raqamli boshqaruv va texnologiyalar uzatish kabi sohalarda AQSH va mintaqa hamkorligi nol natijali raqobatni keltirib chiqarmasdan rivojlanishi mumkinligini ta’kidladi.
Muhokamalarda mintaqaviy hukumatlar savdo va logistika yo‘nalishlarini xilma-xillashtirishi, tartibga solish yaqinlashuvini kuchaytirishi va kadrlar salohiyatini oshirish uchun akademik almashinuvni kengaytirishi mumkinligi ko‘rib chiqildi. Ishtirokchilar global ta’minot zanjirlarining o‘zgarishi, sanksiyalar muhiti va ijtimoiy sohalarni tashqi ta’sirlardan himoya qilish zarurati nuqtai nazaridan AQSH-Markaziy Osiyo munosabatlarining istiqboli haqida fikr almashdilar. Professor Xolland barqaror taraqqiyot mamlakatda institutlarni mustahkamlash va xorijda amaliy, muammolarga yo‘naltirilgan hamkorlikka asoslanishini alohida ta’kidladi.
Shundan so‘ng energiya bozoridagi beqarorlik va muhim xomashyolardan tortib kiberhavfsizlik, kasbiy ta’lim va siyosatni ishlab chiqishda tahlil markazlarining roligacha bo‘lgan mavzularda qizg‘in savol-javob bo‘lib o‘tdi. Fikr almashish akademik doiralar va siyosatchilar o‘rtasidagi dalillarga asoslangan muloqotning ahamiyatini ko‘rsatdi hamda Frontier Talks turkumini chuqur, ammo amaliy munozaralar maydoni sifatida mustahkamladi.

Подтверждая приверженность ИПМИ инициативам по обмену знаниями, 3 октября мы провели новую сессию серии Frontier Talks с участием профессора Кеннета Холланда, приглашенного исследователя по программе Fulbright в ИПМИ и известного эксперта по внешней политике США и международным отношениям, который прочитал лекцию о политике США в отношении Центральной Азии в эпоху соперничества великих держав.
Профессор Холланд проследил траекторию взаимодействия Вашингтона с регионом с начала постсоветского периода через вывод войск из Афганистана до нынешней фазы обострения геополитического соперничества. Он проанализировал, как США калибруют свои инструменты мягкой силы, целенаправленное сотрудничество в области безопасности и экономические инициативы на фоне укоренившегося политического и военного влияния России и быстро расширяющихся торговых, инвестиционных и инфраструктурных проектов Китая. В этом контексте он оценил полезность и ограничения таких форматов, как C5+1, выделив области, в которых совместные проекты могут принести ощутимую пользу.
Значительная часть лекции была посвящена стратегическим последствиям войны в Украине для многовекторной дипломатии центральноазиатских государств. Профессор Холланд высказал мнение, что стратегии хеджирования, вероятно, сохранятся, но подчеркнул, что предсказуемое, ориентированное на результаты взаимодействие с США зависит от надежных путей для частных инвестиций, реформ в области верховенства права, прозрачных закупок и партнерств в сфере высшего образования, которые способствуют формированию человеческого капитала. Он также коснулся вопросов климатической и водной безопасности, «зеленого» перехода, цифрового управления и передачи технологий как областей, в которых сотрудничество между США и регионом может расширяться, не провоцируя конкуренцию с нулевой суммой.
В ходе дискуссии также обсуждались способы диверсификации торговых и логистических маршрутов региональными правительствами, укрепления сближения нормативных баз и расширения академического обмена в целях поддержки развития навыков. Участники размышляли о будущем отношений между США и Центральной Азией в свете изменения глобальных цепочек поставок, санкций и необходимости защиты социальных секторов от внешних потрясений. На протяжении всего мероприятия профессор Холланд подчеркивал, что устойчивый прогресс зависит от институционального строительства внутри страны и прагматичного, ориентированного на конкретные проблемы сотрудничества с зарубежными партнерами.
Затем последовала оживленная сессия вопросов и ответов, в ходе которой были затронуты такие темы, как волатильность энергетического рынка и критически важные сырьевые материалы, кибербезопасность, профессиональное обучение и роль аналитических центров в разработке политики. Обмен мнениями подчеркнул ценность основанного на фактах диалога между академическим сообществом и политиками и укрепил серию Frontier Talks как площадку для практических дебатов.