18-iyun kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Rossiya Fanlar akademiyasining Xitoy va zamonaviy Osiyo instituti Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi bilan hamkorlikda “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusida onlayn anjuman o‘tkazdi. Anjumanda mintaqa oldidagi dolzarb muammolarni chuqur tahlil qilish uchun yetakchi mutaxassislar ishtirok etdi. Tadbirni IXTI direktori Akram Umarov va Markaziy Osiyo tadqiqotlar markazi rahbari Dmitriy Novikov ochib berdi. Ular global geosiyosiy o‘zgarishlar sharoitida mintaqa barqarorligini mustahkamlash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishda institutlararo hamkorlikning ahamiyatini ta’kidladilar.
Munozarani Markaziy Osiyo tadqiqotlar markazi rahbari o‘rinbosari va ilmiy xodimi Aleksandra Perminova boshqardi. U nutqlar reglamenti va tartibini qisqacha tushuntirdi. Birinchi bo‘lib IXTI Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov “Rossiyaning Markaziy Osiyo energetika sohasidagi o‘rni: hozirgi ahvol, muammolar va istiqbollar” mavzusida ma’ruza qildi. So‘ngra, Markaz yetakchi ilmiy xodimi Nikita Illeritskiy Yevroosiyo makoni doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlarida yoqilg‘i-energetika majmuasini rivojlantirish uchun muammoli va istiqbolli sohalar haqida so‘zladi.
Keyin O‘zbekiston-Xitoy va gumanitar aloqalar bo‘yicha mutaxassislar chiqish qildi. IXTIning Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov O‘zbekistondagi xitoyshunoslikning bugungi holati va O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining kelajagi haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. Madaniy-gumanitar yo‘nalishga bag‘ishlangan qismni Aleksandra Perminova “XXRning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan gumanitar sohadagi hamkorligi tendensiyalari” mavzusidagi ma’ruzasi bilan yakunladi.
Anjumanning ikkinchi qismida tashqi siyosat masalalari muhokama qilindi. Dmitriy Novikov Tramp ma’muriyati davrida AQShning Markaziy Osiyodagi siyosati haqida ma’ruza qilib, strategik ustuvorliklar va ta’sir vositalarini tanlashdagi o‘zgarishlarni ta’kidladi. So‘ngra, IXTI Amerika tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov AQShning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati tahlilini taqdim etdi va Vashington bilan kelgusi hamkorlik uchun aniq yo‘nalishlarni taklif qildi.

Центральная Азия в условиях мировой турбулентности: итоги онлайн-конференции
18 июня Институт перспективных международных исследований совместно с Центром Центральноазиатских исследований ИКСА РАН успешно провели онлайн-конференцию «Центральная Азия в условиях мировой турбулентности: возможности, проблемы и перспективы», собравшую ведущих экспертов для обстоятельного анализа текущих вызовов, стоящих перед регионом. Мероприятие открыли директор ИПМИ Акрам Умаров и руководитель ЦЦИ Дмитрий Новиков, отметившие важность межинституционального сотрудничества при выработке рекомендаций по укреплению устойчивости региона в условиях глобальных геополитических изменений.
В качестве модератора дискуссии выступила заместитель руководителя и научный сотрудник ЦЦИ Александра Перминова, которая кратко представила регламент и порядок выступлений. Первым на площадке выступил Хаётжон Ибрагимов, руководитель Центра энергетической дипломатии и геополитики ИПМИ, представивший доклад на тему «Роль России в энергетическом секторе Центральной Азии: реальная ситуация, проблемы и перспективы». Вслед за ним Никита Иллерицкий, ведущий научный сотрудник ЦЦИ, рассказал о проблемных зонах и зонах возможностей для развития топливно-энергетического комплекса в странах Центральной Азии в контексте Евразийского пространства.
Далее прозвучали выступления экспертов по узбекско-китайским и гуманитарным связям. Аббос Бобохонов, руководитель Центра исследований по АТР ИПМИ, подробно остановился на современной ситуации китаеведения в Узбекистане и перспективах узбекско-китайских отношений. Замыкала блок, посвящённый культурно-гуманитарному измерению, сама Александра Перминова с темой «Тренды взаимодействия КНР со странами Центральной Азии в гуманитарной сфере».
Во второй половине конференции вернулись к вопросам внешней политики. С докладом об американской политике в Центральной Азии при администрации Трампа выступил Дмитрий Новиков, подчеркнув изменения в стратегических приоритетах и выборе инструментов влияния. После него Фазлиддин Джамалов, ведущий научный сотрудник Центра американских исследований ИПМИ, представил анализ внешнеполитического курса США в Центральной Азии, предложив конкретные векторы для дальнейшего взаимодействия с Вашингтоном.
По итогам онлайн-сессии участники отметили высокий уровень представленных исследований и выразили намерение продолжить совместную работу в формате экспертных публикаций и тематических встреч.