18-iyun kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Rossiya Fanlar akademiyasining Xitoy va zamonaviy Osiyo instituti Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi bilan hamkorlikda “Jahon beqarorligi sharoitida Markaziy Osiyo: imkoniyatlar, muammolar va istiqbollar” mavzusida onlayn anjuman o‘tkazdi. Anjumanda mintaqa oldidagi dolzarb muammolarni chuqur tahlil qilish uchun yetakchi mutaxassislar ishtirok etdi. Tadbirni IXTI direktori Akram Umarov va Markaziy Osiyo tadqiqotlar markazi rahbari Dmitriy Novikov ochib berdi. Ular global geosiyosiy o‘zgarishlar sharoitida mintaqa barqarorligini mustahkamlash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishda institutlararo hamkorlikning ahamiyatini ta’kidladilar.
Munozarani Markaziy Osiyo tadqiqotlar markazi rahbari o‘rinbosari va ilmiy xodimi Aleksandra Perminova boshqardi. U nutqlar reglamenti va tartibini qisqacha tushuntirdi. Birinchi bo‘lib IXTI Energetika diplomatiyasi va geosiyosat markazi rahbari Hayotjon Ibragimov “Rossiyaning Markaziy Osiyo energetika sohasidagi o‘rni: hozirgi ahvol, muammolar va istiqbollar” mavzusida ma’ruza qildi. So‘ngra, Markaz yetakchi ilmiy xodimi Nikita Illeritskiy Yevroosiyo makoni doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlarida yoqilg‘i-energetika majmuasini rivojlantirish uchun muammoli va istiqbolli sohalar haqida so‘zladi.
Keyin O‘zbekiston-Xitoy va gumanitar aloqalar bo‘yicha mutaxassislar chiqish qildi. IXTIning Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov O‘zbekistondagi xitoyshunoslikning bugungi holati va O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining kelajagi haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. Madaniy-gumanitar yo‘nalishga bag‘ishlangan qismni Aleksandra Perminova “XXRning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan gumanitar sohadagi hamkorligi tendensiyalari” mavzusidagi ma’ruzasi bilan yakunladi.
Anjumanning ikkinchi qismida tashqi siyosat masalalari muhokama qilindi. Dmitriy Novikov Tramp ma’muriyati davrida AQShning Markaziy Osiyodagi siyosati haqida ma’ruza qilib, strategik ustuvorliklar va ta’sir vositalarini tanlashdagi o‘zgarishlarni ta’kidladi. So‘ngra, IXTI Amerika tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov AQShning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati tahlilini taqdim etdi va Vashington bilan kelgusi hamkorlik uchun aniq yo‘nalishlarni taklif qildi.

On 18 June, the Institute for Advanced International Studies, in collaboration with the Centre for Central Asian Studies at the Institute for China and Contemporary Asia of the Russian Academy of Sciences, successfully held an online conference entitled Central Asia in the Context of Global Turbulence: Opportunities, Challenges and Prospects, bringing together leading experts for a thorough analysis of the current challenges facing the region. The event was opened by IAIS Director Akram Umarov and Head of the CCAS Dmitry Novikov, who noted the importance of inter-institutional cooperation in developing recommendations for strengthening the region’s stability amid global geopolitical changes.
The discussion was moderated by Alexandra Perminova, Deputy Head and Research Fellow at the CCAS, who briefly presented the rules and order of speeches. The first speaker was Khayotjon Ibragimov, Head of the Centre for Energy Diplomacy and Geopolitics at IAIS, who presented a report on Russia’s role in the energy sector of Central Asia: the real situation, problems and prospects. He was followed by Nikita Illeritsky, a leading researcher at the CCAS, who spoke about problem areas and areas of opportunity for the development of the fuel and energy complex in Central Asian countries in the context of the Eurasian space.
This was followed by presentations by experts on Uzbek-Chinese and humanitarian relations. Abbos Bobokhonov, Head of the IAIS’s Centre for Asia-Pacific Studies, spoke in detail about the current situation of Chinese studies in Uzbekistan and the prospects for Uzbek-Chinese relations. Alexandra Perminova herself concluded the section on cultural and humanitarian issues with a presentation on trends in China’s humanitarian cooperation with Central Asian countries.
In the second half of the conference, the participants returned to foreign policy issues. Dmitry Novikov gave a presentation on US policy in Central Asia under the Trump administration, highlighting changes in strategic priorities and the choice of instruments of influence. After him, Fazliddin Djamalov, a leading researcher at the Centre for American Studies at IAIS, presented an analysis of US foreign policy in Central Asia, proposing specific vectors for further interaction with Washington.
At the end of the online session, participants noted the high level of the research presented and expressed their intention to continue joint work in the form of expert publications and thematic meetings.