Markaziy Osiyo va Xitoy: Hamkorlikning yangi darajasi
Toshkent, O‘zbekiston – 27-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida (IXTI) “Markaziy Osiyo va Xitoy: hamkorlikning yangi darajasi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari va xalqaro hamkorlar, jumladan Janubiy Illinoys universiteti, Sinxua universiteti, Progressiv islohotlar markazi, Xitoy Fanlar akademiyasi, Tyanszin universiteti, Yangi O‘zbekiston universiteti kabi nufuzli ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbati JIDU birinchi prorektori Akram Umarov va IXTI direktori o‘rinbosari Shaxboz Axmedovlarning kirish so‘zlari bilan boshlandi. Tadbir ikkita asosiy panelga bo‘lingan bo‘lib, ularning har biri Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi rivojlanayotgan munosabatlarning turli jihatlariga bag‘ishlandi.
Shaxboz Axmedov moderatorlik qilgan birinchi panel Xitoy tashqi siyosati, uning yangi tendensiyalari va o‘zgaruvchan dinamikasini o‘rganishga bag‘ishlandi. Mahalliy va xalqaro institutlar mutaxassislari Xitoyning global strategiyasi va tashabbuslari haqida suhbat qildilar. Keyingi esa Janubiy Illinoys universitetining katta ilmiy xodimi Odil Gafarov Xitoyning tashqi siyosatning beshta tamoyiliga, jumladan, qo'shilmaslik va aralashmaslik siyosatiga asoslangan rasmiy davlat siyosati haqida batafsil ma'lumot berdi. "Bir makon, bir yo'l" institutining Xitoy va globallashuv markazining ilmiy xodimi, Sinxua universiteti tadqiqotchisi Zun Ahmed Xon Xitoyning Markaziy Osiyo va Pokistonga nisbatan tashqi siyosatini tahlil qildi. Ko'p qutbli dunyo sharoitida Xitoy xalqaro huquqiy normalar va majburiyatlarga muvofiq "Bir makon, bir yo'l" tashabbusini faol ravishda ilgari surmoqda. Xitoy nafaqat murakkab infratuzilma loyihalariga, balki ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga ham alohida e’tibor qaratmoqda, bu esa Xitoyning mintaqadagi hamkorlar bilan o‘zaro munosabatlariga yanada kengroq va har tomonlama yondashuvini anglatadi deya ta’kidladi u. Bundan tashqari, Alauddin Kamilov va Ammar Yunas Xitoyning o'zgaruvchan tashqi siyosati to'g'risida o'z fikrlarini bildirishdi.
Ikkinchi panel Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi dolzarb munosabatlarga bag‘ishlandi. Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Xitoyshunoslik dasturi rahbari Abbos Boboxonovga ko‘ra, Xitoy Markaziy Osiyoga nisbatan faol tashqi siyosat yurita boshlagan. Shuningdek, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l loyihasiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Timur Mirzayev O‘zbekistonning sayyohlik salohiyati haqida gapirib, turizmning qaysi sohalarida yanada rivojlantirish uchun imkoniyatlar mavjudligiga to‘xtalib o‘tdi. Bundan tashqari, Moaz Avan, Olesya Dovgalyuk va Pengshan Pan so‘zga chiqib, Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarning turli jihatlarini muhokama qildilar. So‘zga chiqqanlar ushbu munosabatlarning turli jihatlari, jumladan, iqtisodiy sheriklik, energetika diplomatiyasi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlikka to‘xtaldi. Muhokama ishtirokchilari Xitoyning Markaziy Osiyodagi ta’siri va mintaqadagi strategik manfaatlari haqida to‘liq ma’lumot berdilar.
Davra suhbati ishtirokchilarga o‘zaro manfaatli mavzular bo‘yicha fikr almashish imkonini beruvchi suhbat bilan yakunlandi. Tadbirda Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik va muloqotni davom ettirish muhimligi, rivojlanayotgan sheriklik haqida qimmatli ma’lumotlar va xilma-xil istiqbollar taqdim etilishi ta’kidlandi. Davra suhbati Xitoyning Markaziy Osiyodagi o‘rni va kengroq tashqi siyosat maqsadlarini chuqurroq tushunishga, shuningdek, Xitoy tashqi siyosatining ko‘p qirrali jihatlari va mintaqaviy tashabbuslarini chuqur muhokama qilishga yordam berdi.

Центральная Азия и Китай: Новый уровень партнерства
Ташкент, Узбекистан – 27 мая в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся круглый стол на тему «Центральная Азия и Китай: Новый уровень партнерства». В мероприятии приняли участие руководство униерситета, преподаватели и международные партнеры, в том числе представители таких престижных учебных заведений, как Университет Южного Иллинойса университет, Университет Цинхуа, Центр прогрессивных реформ, Китайская академия наук, Тяньцзиньский университет и Университет Нового Узбекистана.
Круглый стол начался со вступительных слов первого проректора УМЭД Акрама Умарова и заместителя директора ИПМИ Шахбоза Ахмедова, которые положили начало дискуссии. Мероприятие было разделено на две основные панели, каждая из которых была посвящена различным аспектам развивающихся отношений между Китаем и Центральной Азией.
Первая панель, модератором которой выступил Шахбоз Ахмедов, была посвящена внешней политике Китая, изучению ее новых тенденций и меняющейся динамики. Эксперты из отечественных и международных институтов рассказали о глобальных стратегиях и инициативах Китая. Следующим выступил старший научный сотрудник Университета Южного Иллинойса Одил Гафаров, который подробно рассказал об официальной государственной политике Китая, основанной на пяти принципах внешней политики, включая политику неприсоединения и невмешательства. Научный сотрудник Центра Китая и глобализации Института "Один пояс - один путь", кандидат наук Университета Цинхуа Зун Ахмед Хан выступила с анализом внешней политики Китая в отношении Центральной Азии и Пакистана. В условиях многополярного мира Китай активно продвигает инициативу “Один пояс, один путь”, стремясь придать ей легитимность в соответствии с международными правовыми нормами и обязательствами. Особое внимание уделяется не только сложным инфраструктурным проектам, но и социально-экономическому развитию, что подчеркивает более широкий и комплексный подход Китая к взаимодействию с регионами-партнерами. Кроме того, Алауддин Камилов и Аммар Юнас высказали свои взгляды на меняющуюся внешнюю политику Китая.
Вторая панель была посвящена текущим отношениям между Китаем и Центральной Азией. Руководитель программы по изучению Китая в Институте перспективных международных исследований Аббос Бобохонов рассказал о том, что Китай начал проводить активную внешнюю политику в отношении Центральной Азии. Он также осветил проект железнодорожной станции Китай-Кыргызстан-Узбекистан. Тимур Мирзаев рассказал о туристическом потенциале Узбекистана, указав на области туризма, в которых есть возможности для совершенствования и дальнейшего развития. Кроме того, выступили Моааз Аван, Олеся Довгалюк и Пэнгшань Пан, дополнив обсуждение различными аспектами отношений между Китаем и Центральной Азией. Докладчики затронули различные аспекты этих отношений, включая экономическое партнерство, энергетическую дипломатию и сотрудничество в рамках многосторонних структур. Участники дискуссии представили всеобъемлющий обзор влияния Китая в Центральной Азии и его стратегических интересов в регионе.
Круглый стол завершился дискуссией, которая позволила участникам обменяться мнениями по темам, представляющим взаимный интерес. Мероприятие подчеркнуло важность продолжения сотрудничества и диалога между Китаем и Центральной Азией, предоставив ценную информацию и различные точки зрения на развивающееся партнерство. Круглый стол способствовал более глубокому пониманию роли Китая в Центральной Азии и его более широких внешнеполитических задач, а также углубленному обсуждению многогранных аспектов внешней политики и региональных инициатив Китая.