2023-yil 8-iyul kuni IXTI jamoasi Valensiya Yevropa universiteti professori doktor Xorxe Mestre Jorda bilan uchrashuv o‘tkazdi. Ikkala tomon bir-birining imkoniyatlariga hissa qo'shish va joylarda haqiqiy loyihalarni yaratishda faolroq bo'lishga kelishib oldilar. Doktor Xorxe Mestre Jorda biz bilan baham ko'rgan xalqaro muzokaralar va mojarolarni hal qilish bo'yicha loyihalar va imkoniyatlar bizda katta taassurot qoldirdi.
Uchrashuvni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari, fan doktori Akram Umarov, mazkur institut ilmiy xodimlari Hamza Boltayev va Alouddin Komilov, aloqa va hamkorlik bo‘yicha menejeri Shohinaxon Baxromovalar olib borishdi.

Встреча с доктором Хорхе Местре Хорда
8 июля 2023 года команда ИПМИ провела встречу с профессором доктором Хорхе Местре Хорда из Европейского университета Валенсии. Обе стороны согласились быть более активными, способствуя развитию потенциала друг друга и создавая реальные проекты на местах. Мы были впечатлены проектами и возможностями в рамках международных переговоров и аспектов разрешения конфликтов, которыми с нами поделился д-р Хорхе Местре Хорда.
Встречу вели заместитель директора Института перспективных международных исследований д-р Акрам Умаров, научные сотрудники этого института Хамза Болтаев и Алоуддин Камилов, менеджер по коммуникациям и партнерству Шохинахон Бахромова.