Markaziy Osiyo integratsiyasi kontekstida O‘zbekiston va Tojikiston hamkorligi bo‘yicha ekspertlar davra suhbati
2024-yil 27-sentyabr kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasining Siyosiy jarayonlar, diplomatiya va globallashuv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) masofaviy ishtirokida davra suhbati tashkil etildi. Tadbir yangi geosiyosiy realliklar sharoitida ikki mamlakat oldida turgan dolzarb muammolarni muhokama qilish hamda ikki tomonlama aloqalarni yanada mustahkamlash strategiyalarini ishlab chiqishga qaratildi.
Akademiya prorektori Karamalisho Karamalishoyev o‘z qutlov nutqida qo‘shma ilmiy-akademik tashabbuslarni amalga oshirish hamkorlik va ittifoqchilikni kengaytirish kafolati ekanini ta’kidladi. O‘z navbatida, IXTI direktori o‘rinbosari Shaxboz Axmedov O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash va Markaziy Osiyoda integratsiya jarayonlarini mustahkamlashga qaratilgan ikki tomonlama munosabatlarning tarixiy ahamiyatini ta’kidladi.
Tadbirga Siyosiy jarayonlar, diplomatiya va globallashuv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti direktori Alisher Saidmuxtorov moderatorlik qildi va mamlakatlar o‘rtasidagi siyosiy hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidlab, munozaraga ton berdi. Davra suhbati ishtirokchilari o‘z chiqishlarida mintaqani yanada rivojlantirish uchun asos bo‘lishi kerak bo‘lgan strategik sheriklik zarurligiga e’tibor qaratdilar. Keyingi munozaralarda xavfsizlik, shuningdek, iqtisodiy, ta’lim va madaniy hamkorlikka oid keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
IXTI Antropologiya va konfliktologiya markazi rahbari Azamat Seitov o‘z ma’ruzasida O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning 2024-yilda Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma imzolanishida o‘z aksini topgan yangi bosqichiga ijobiy baho berib, siyosiy muloqot va sheriklik tashabbuslarini kengaytirish muhimligini ta’kidladi. Davlat boshqaruvi akademiyasining Diplomatiya va siyosat fakulteti dekani Saodat Sharifxo‘jayeva Markaziy Osiyodagi transformatsion jarayonlar natijasida mintaqa muhim geosiyosiy markazga aylanayotganini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, mintaqa mamlakatlarining muvaffaqiyatli integratsiyasi global o‘zgarishlar sharoitida sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish bilan bog‘liq.
IXTI Afg‘oniston va Janubiy Osiyo markazi katta ilmiy xodimi Islomxon Gafarov davlatlarning xavfsizlik sohasidagi ikki tomonlama hamkorligi to‘g‘risida ma’ruza qildi va Markaziy Osiyoda tinchlikni saqlash uchun muhim bo‘lgan terrorizmga qarshi kurash va chegara nazoratini mustahkamlash bo‘yicha harakatlarni muvofiqlashtirish zarurligini ta’kidladi. Davlat boshqaruvi akademiyasining diplomatiya va xalqaro munosabatlar kafedrasi dotsenti Naimiy Ismoil o‘z nutqida mintaqadagi xavfsizlik, barqaror rivojlanish va barqarorlikka tahdidlarga javoban ittifoqchilikning rolini ta’kidlab, uni qo‘llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, ekspertlar ikki tomonlama hamkorlikning iqtisodiy jihatlarini muhokama qildilar. IXTI Amerika tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov Markaziy Osiyo doirasidagi ko‘p tomonlama platformalarda iqtisodiy hamkorlik, shuningdek, global iqtisodiyot va jahon bozorlari tahdidlariga qarshi kurashish strategiyalarini siyosiy muvofiqlashtirish va kelishish muhimligini ta’kidladi. Shu munosabat bilan savdo va transport aloqalariga oid masalalar ham muhokama markazida bo‘ldi. IXTI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Nargiza Umarova o‘z nutqida mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda transport infratuzilmasining rolini yoritib, O‘zbekiston va Tojiston uchun logistika jihatidan "raqobat qilish emas, hamkorlik qilish muhim"ligini ta’kidladi.
Ta’lim va fan sohasidagi hamkorlik mavzulari muhokamalarning cho‘qqisi bo‘ldi. Davlat boshqaruvi akademiyasining siyosatshunoslik va jamoatchilik bilan aloqalar kafedrasi dotsenti Zuhro To‘rayeva ta’lim almashinuvi va qo‘shma ilmiy tadqiqotlar sohasidagi muhim yutuqlarga e’tibor qaratdi. U ta’lim va ilmiy dasturlar Tojikiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikning muhim omili bo‘lib, yangi kadrlarni shakllantirish va ilg‘or bilimlar almashinuviga hissa qo‘shishini ta’kidladi. Ayniqsa, 200 dan ortiq ikki tomonlama shartnomaviy-huquqiy hujjatlarning 70 tasi ilmiy-madaniy yo‘nalishdagi bitimlar ekanligi diqqatga sazovordir.
Davra suhbatining yakunida natijalar faol muhokama qilindi. Ishtirokchilar O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi strategik hamkorlik mintaqa ravnaqi va barqarorligi uchun muhim omillardan biri ekanini ta’kidladilar. Ushbu sheriklik nafaqat ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlaydi, balki Markaziy Osiyo mamlakatlarining global siyosiy va iqtisodiy makonga yanada integratsiyalashuviga zamin yaratadi.

27 сентября 2024 года Научно-исследовательским институтом политических процессов, дипломатии и проблем глобализации Академии государственного управления при Президенте Республики Таджикистан был организован круглый стол с дистанционным участием Института перспективных международных исследований Университета мировой экономики и дипломатии (ИПМИ УМЭД). Мероприятие сконцентрировалось на обсуждении актуальных вызовов, стоящих перед двумя странами в условиях новых геополитических реалий, а также выработке стратегий дальнейшего укрепления двусторонних связей.
В своей приветственной речи проректор Академии Карамалишо Карамалишоев отметил, что реализация совместных научно-академических инициатив является залогом расширения сотрудничества и союзничества. В свою очередь, заместитель директора ИПМИ Шахбоз Ахмедов подчеркнул историческое значение укрепляющихся двусторонних отношений между Узбекистаном и Таджикистаном, нацеленных на обеспечение региональной стабильности и укрепление интеграционных процессов в Центральной Азии.
Модератором мероприятия выступил директор Научно-исследовательского института политических процессов дипломатии и проблем глобализации Алишер Саидмухторов, который задал тон дискуссии, отметив важность углубления политического взаимодействия между странами. В своих выступлениях участники круглого стола акцентировали внимание на необходимости стратегического партнерства, которое должно стать основой для дальнейшего развития региона. Дальнейшие дискуссии затронули широкий спектр вопросов, касающихся как безопасности, так и экономического, образовательного и культурного сотрудничества.
Азамат Сеитов, руководитель Центра антропологии и конфликтологии ИПМИ, в своем докладе дал положительную оценку новому этапу двусторонних отношений между Узбекистаном и Таджикистаном, нашедшему отражение в подписании странами Договора о союзнических отношениях в 2024 году, и подчеркнул важность политического диалога и расширения партнерских инициатив. Саодат Шарифходжаева, декан факультета дипломатии и политики Академии государственного управления, обозначила трансформационные процессы в Центральной Азии, в результате которых регион становится важным геополитическим центром. Она отметила, что успешная интеграция стран региона зависит от координации усилий в условиях глобальных изменений.
Исломхон Гафаров, старший научный сотрудник Центра по Афганистану и Южной Азии ИПМИ, представил доклад о двустороннем сотрудничестве государств в сфере безопасности, подчеркнув необходимость координации действий в борьбе с терроризмом и укрепления пограничного контроля, имеющих ключевое значение для поддержания мира в Центральной Азии. Его поддержал в своем выступлении Наими Исмоил, доцент кафедры дипломатии и международных отношений Академии государственного управления, отметив роль союзничества в ответ на вызовы безопасности, устойчивого развития и стабильности в регионе.
Кроме того, эксперты обсудили экономические аспекты двустороннего сотрудничества. Фазлиддин Джамалов, ведущий научный сотрудник Центра американских исследований ИПМИ, указал на важность экономической кооперации на многосторонних платформах в рамках Центральной Азии, а также политической координации и согласованности стратегий борьбы с вызовами глобальной экономики и мировых рынков. В этой связи в центре внимания дискуссии оказались и вопросы, касающиеся торговых и транспортных связей. Наргиза Умарова, ведущий научный сотрудник Центра Азиатско-Тихоокеанских исследований ИПМИ, в своем выступлении осветила роль транспортной инфраструктуры в укреплении связей между странами, подчеркнув, что Узбекистану и Таджикистану в логистическом аспекте «важно сотрудничать, а не конкурировать».
Кульминацией обсуждения стали темы сотрудничества в области образования и науки. Зухро Тураева, доцент кафедры политологии и связей с общественностью Академии государственного управления, акцентировала внимание на значительных достижениях в области образовательных обменов и совместных научных исследований. Она отметила, что образовательные и научные программы являются важным фактором для долгосрочного сотрудничества между Таджикистаном и Узбекистаном, способствуя формированию новых кадров и обмену передовыми знаниями. Особо примечательно, что из более 200 двусторонних договорно-правовых актов 70 являются соглашениями научно-культурной направленности.
Завершение круглого стола было отмечено активным обсуждением итогов. Участники подчеркнули, что стратегическое сотрудничество между Узбекистаном и Таджикистаном является одним из ключевых факторов для процветания и стабильности региона. Это партнерство не только укрепляет двусторонние отношения, но и создает фундамент для дальнейшей интеграции стран Центральной Азии в глобальное политическое и экономическое пространство.