Joriy yilning 17-20 fevral kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)ning o‘quv ishlar bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov rahbarligidagi delegatsiya Yaponiyaga tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibida IXTI Yaponiya tadqiqotlari dasturi rahbari Mehriniso Abdurasulova va Amerika tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov ham bor edi. Tashrifdan maqsad yetakchi universitet va jamg‘armalar bilan akademik aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini ilgari surish edi.
Tashrif doirasida JIDU vakillari Tsukuba universitetiga borib, u yerda xalqaro ishlar bo‘yicha prorektor Ikeda San bilan uchrashdi hamda akademik almashinuv va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildi. Bundan tashqari, doktor Akram Umarov magistratura va doktorantura talabalari uchun “Markaziy Osiyoda davlat boshqaruvi tendensiyalari: iqtisodiy rivojlanish va barqarorlikni shakllantirish” mavzusida ochiq ma’ruza o‘qidi. Dastur yakunida delegatsiya, shuningdek, Tsukubada tahsil olayotgan vatandoshlar bilan suhbatlashib, ularga JIDUda ish imkoniyatlari va “NipCA” dasturi ko‘magidagi pilot loyihasi tafsilotlarini taqdim etdi.
Delegatsiya a’zolari Tokio chet tillar universiteti (TUFS)ga ham tashrif buyurdi. TUFS rektori Kayoki Xayashi bilan suhbat chog‘ida talabalar almashinuvini kengaytirish istiqbollari va yaponiyalik talabalar uchun nafaqat JIDUda xalqaro munosabatlarni o‘rganish, balki yapon tili bo‘yicha o‘qituvchilik qilish imkoniyatlari muhokama etildi. Yaponiya tomoni O‘zbekistonga malakali mutaxassislarni yuborish va magistratura darajasida qo‘shma diplom dasturlarini birgalikda ishlab chiqishga tayyorligini bildirdi. Rus tilini chuqur o‘rganish va xalqaro munosabatlar bo‘yicha qo‘shimcha fanlarni kiritish rejalari alohida muhokama qilindi.
“The Nippon Foundation” va “Sasakawa Peace Foundation” rahbariyati bilan uchrashuvlarda delegatsiya Afg‘oniston yo‘nalishiga alohida e’tibor qaratgan holda qo‘shma tadqiqot loyihasi konsepsiyasini taqdim etdi. Tomonlar Afg‘oniston bo‘yicha tadqiqotlarni moliyalashtirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Yaponiya jamg‘armalari vakillari universitet qoshida yangi tadqiqot markazlarini ochishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini izhor etdilar. Bundan tashqari, hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha keyingi maslahatlashuvlar va yaqin kelajakda “The Nippon Foundation” rahbariyatining O‘zbekistonga tashrifi rejalashtirildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha tomonlar ta’lim, ilmiy-tadqiqot va madaniyat sohalarida muntazam aloqalar o‘rnatish va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga intilishlarini tasdiqladi. Yaqin istiqbolda akademik dasturlar va istiqbolli ilmiy tadqiqotlar to‘g‘risida bitimlar tayyorlash ko‘zda tutilmoqda.

С 17 по 20 февраля делегация Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) во главе с первым проректором по академическим делам доктором Акрамом Умаровым совершила визит в Японию. В составе делегации были также и руководитель Программы японских исследований Мехринисо Абдурасулова и старший научный сотрудник Центра американских исследований ИПМИ Фазлиддин Джамалов. Целью поездки стало укрепление академических контактов с ведущими университетами и фондами, а также продвижение совместных исследовательских инициатив.
В рамках визита представители УМЭД посетили Университет Цукубы, где провели встречу с проректором по международным делам, Икедой Саном, и обсудили перспективы академического обмена и реализации совместных проектов. Кроме того, доктор Акрам Умаров прочитал открытую лекцию для студентов магистратуры и докторантуры на тему «Тенденции государственного управления в Центральной Азии: экономическое развитие и формирование устойчивости». В завершение программы делегация также провела беседу с соотечественниками, обучающимися в Цукубе, представив им возможности трудоустройства в УМЭД и подробности пилотного проекта при поддержке программы «NipCA».
Делегация также посетила Токийский университет иностранных языков (TUFS). В ходе беседы с ректором TUFS Кайоки Хаяши обсуждались перспективы расширения студенческого обмена и возможность для японских студентов не только изучать международные отношения в УМЭД, но и вести преподавательскую деятельность по японскому языку. Японская сторона высказала готовность направлять в Узбекистан квалифицированных специалистов и совместно разрабатывать программы двойного диплома на уровне магистратуры. Отдельно были затронуты планы по углублённому изучению русского языка и включению дополнительных дисциплин по международным отношениям.
Во время встреч с руководством «The Nippon Foundation» и «Sasakawa Peace Foundation» делегация представила концепцию совместного исследовательского проекта, уделив особое внимание афганскому направлению. Стороны обсудили возможности финансирования исследований по Афганистану. Представители японских фондов выразили готовность содействовать открытию новых исследовательских центров при университете. Кроме того, запланированы дальнейшие консультации по развитию сотрудничества и визит руководства «The Nippon Foundation» в Узбекистан в ближайшее время.
По итогам поездки стороны подтвердили стремление к регулярным контактам и развитию партнёрских связей в образовательной, научно-исследовательской и культурной сферах. В ближайшей перспективе планируется подготовка соглашений об академических программах и перспективных научных исследований.