Joriy yilning 17-20 fevral kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)ning o‘quv ishlar bo‘yicha birinchi prorektori doktor Akram Umarov rahbarligidagi delegatsiya Yaponiyaga tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibida IXTI Yaponiya tadqiqotlari dasturi rahbari Mehriniso Abdurasulova va Amerika tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov ham bor edi. Tashrifdan maqsad yetakchi universitet va jamg‘armalar bilan akademik aloqalarni mustahkamlash, qo‘shma tadqiqot tashabbuslarini ilgari surish edi.
Tashrif doirasida JIDU vakillari Tsukuba universitetiga borib, u yerda xalqaro ishlar bo‘yicha prorektor Ikeda San bilan uchrashdi hamda akademik almashinuv va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildi. Bundan tashqari, doktor Akram Umarov magistratura va doktorantura talabalari uchun “Markaziy Osiyoda davlat boshqaruvi tendensiyalari: iqtisodiy rivojlanish va barqarorlikni shakllantirish” mavzusida ochiq ma’ruza o‘qidi. Dastur yakunida delegatsiya, shuningdek, Tsukubada tahsil olayotgan vatandoshlar bilan suhbatlashib, ularga JIDUda ish imkoniyatlari va “NipCA” dasturi ko‘magidagi pilot loyihasi tafsilotlarini taqdim etdi.
Delegatsiya a’zolari Tokio chet tillar universiteti (TUFS)ga ham tashrif buyurdi. TUFS rektori Kayoki Xayashi bilan suhbat chog‘ida talabalar almashinuvini kengaytirish istiqbollari va yaponiyalik talabalar uchun nafaqat JIDUda xalqaro munosabatlarni o‘rganish, balki yapon tili bo‘yicha o‘qituvchilik qilish imkoniyatlari muhokama etildi. Yaponiya tomoni O‘zbekistonga malakali mutaxassislarni yuborish va magistratura darajasida qo‘shma diplom dasturlarini birgalikda ishlab chiqishga tayyorligini bildirdi. Rus tilini chuqur o‘rganish va xalqaro munosabatlar bo‘yicha qo‘shimcha fanlarni kiritish rejalari alohida muhokama qilindi.
“The Nippon Foundation” va “Sasakawa Peace Foundation” rahbariyati bilan uchrashuvlarda delegatsiya Afg‘oniston yo‘nalishiga alohida e’tibor qaratgan holda qo‘shma tadqiqot loyihasi konsepsiyasini taqdim etdi. Tomonlar Afg‘oniston bo‘yicha tadqiqotlarni moliyalashtirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Yaponiya jamg‘armalari vakillari universitet qoshida yangi tadqiqot markazlarini ochishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini izhor etdilar. Bundan tashqari, hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha keyingi maslahatlashuvlar va yaqin kelajakda “The Nippon Foundation” rahbariyatining O‘zbekistonga tashrifi rejalashtirildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha tomonlar ta’lim, ilmiy-tadqiqot va madaniyat sohalarida muntazam aloqalar o‘rnatish va hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga intilishlarini tasdiqladi. Yaqin istiqbolda akademik dasturlar va istiqbolli ilmiy tadqiqotlar to‘g‘risida bitimlar tayyorlash ko‘zda tutilmoqda.

A delegation from the University of World Economy and Diplomacy (UWED) led by First Vice-Rector for Academic Affairs Dr. Akram Umarov visited Japan from 17 to 20 February. Mekhriniso Abdurasulova, Head of the Japan Studies programme at IAIS, and Fazliddin Djamalov, a senior research fellow at the Centre for American Studies, were also part of the delegation. The purpose of the trip was to strengthen academic contacts with leading universities and foundations, as well as to promote joint research initiatives.
As part of the visit, the UWED representatives visited the University of Tsukuba, where they met with the Vice Rector for International Affairs, Ikeda San, and discussed the prospects of academic exchange and implementation of joint projects. In addition, Dr Akram Umarov delivered an open lecture for Master’s and Doctoral students on Trends in Public Administration in Central Asia: Economic Development and Resilience Building. At the end of the programme, the delegation also spoke to compatriots studying in Tsukuba, presenting them with job opportunities at UWED and details of a pilot project supported by the NipCA programme.
The delegation also visited the Tokyo University of Foreign Studies (TUFS). During the conversation with the Rector of TUFS Kayoki Hayashi, the prospects of expanding student exchange and the possibility for Japanese students not only to study international relations at UWED, but also to teach Japanese language were discussed. The Japanese side expressed readiness to send qualified specialists to Uzbekistan and jointly develop dual degree programmes at the master’s level. Plans for in-depth study of Russian language and inclusion of additional disciplines on international relations were separately touched upon.
During meetings with the leadership of The Nippon Foundation and Sasakawa Peace Foundation, the delegation presented the concept of a joint research project, with a special focus on Afghanistan. The sides discussed the possibilities of financing research on Afghanistan. Representatives of Japanese foundations expressed readiness to assist in opening new research centres at the University. In addition, further consultations on the development of co-operation and a visit of the leadership of The Nippon Foundation to Uzbekistan in the near future are planned.
As a result of the visit, the sides confirmed the desire for regular contacts and development of partnership in educational, research and cultural spheres. In the near future, it is planned to prepare agreements on academic programmes and prospective scientific research.