Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) #FrontierTalks turkumi doirasida qiziqarli seminar o‘tkazdi. Unda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) ekolog-iqtisodchisi Takayoshi Kato so‘zga chiqdi. Janob Katoning “Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni mustahkamlash” mavzusidagi ma’ruzasida suv, energiya va yerning o‘zaro bog‘liqligiga e’tibor qaratish hamda tarmoqlararo yondashuvlarni joriy etish orqali mintaqaning iqlim o‘zgarishiga bardoshliligini oshirishning eng muhim strategiyalari ko‘rib chiqildi.
Seminar IXTI mutaxassislari, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) talabalari va o‘qituvchilarida katta qiziqish uyg‘otdi. Ma’ruza mavzulari tinglovchilarda jonli aks-sado topdi, chunki janob Kato iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni noqulay iqlim ta’sirlariga moslashish va iqtisodiy, ijtimoiy hamda ekologik xatarlarni boshqarishning ko‘p qirrali qobiliyati sifatida batafsil yoritdi. Mamlakatlarning mas’uliyati va inklyuziv yondashuvlarni ta’kidlab, u barqarorlikning samarali strategiyalari nafaqat milliy darajadagi siyosatni, balki submilliy darajadagi hissani, shuningdek, fuqarolik jamiyati va xususiy sektor kabi turli manfaatdor tomonlarning ishtirokini ham hisobga olishi kerakligini qayd etdi.
Janob Kato Markaziy Osiyo davlatlari barqarorlikni oshirish uchun joriy etishi mumkin bo‘lgan bir qator amaliy mexanizmlarni batafsil tasvirlab berdi. Bu mexanizmlar moliyaviy boshqaruv vositalari va ma’lumotlarga asoslangan qarorlar qabul qilishdan tortib, mahalliy boshqaruv tuzilmalarini mustahkamlashgacha bo‘lgan jarayonlarni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, u davlat darajasida ham, xususiy sektorda ham qarorlar qabul qilish jarayonlarida iqlim xatarlarini hisobga olishni ta’minlashda innovatsion texnologiyalar va mahalliy darajadagi siyosat masalalari bo‘yicha muloqotning ahamiyati haqida so‘zladi. U barqarorlikni oshirish uchun maqsadli investitsiya strategiyalaridan foydalanish va ayni paytda ekologik barqarorlik hamda ijtimoiy inklyuzivlik tamoyillariga rioya qilish zarurligini alohida ta’kidladi.
Ma’ruzadan so‘ng ishtirokchilarga Markaziy Osiyo oldida turgan iqlim o‘zgarishiga chidamlilikka oid aniq muammolar haqida chuqurroq mulohaza yuritish imkonini beruvchi qizg‘in munozara bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilganlar ma’ruzachini barqaror rivojlanish strategiyalarini mavjud ijtimoiy-iqtisodiy tizimga singdirish bo‘yicha dolzarb masalalarni ko‘tarib, ushbu sa’y-harakatlarni barqaror rivojlanish maqsadlari bilan muvofiqlashtirishning mumkin bo‘lgan yo‘llarini o‘rganib, jonli muloqotga jalb qildilar.
Institut direktori o‘rinbosari janob Shaxboz Axmedov uning qimmatli hissasi e’tirofi sifatida janob Katoga Institutning minnatdorchiligi va IHTT bilan kelgusida hamkorlik qilishga tayyorligini ifodalovchi esdalik sovg‘asini topshirdi. IXTI kelajakda Takayoshi Kato va IHTT ekspertlari bilan qo‘shma tashabbuslarni davom ettirishga umid bildiradi, mintaqada barqaror va hayotiy rivojlanishni ilgari surish bo‘yicha qo‘shimcha hamkorlik loyihalarini rejalashtirmoqda.

Frontier Talks. Динамичный обмен мнениями об укреплении устойчивости к изменению климата
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) провел увлекательный семинар в рамках серии #FrontierTalks, в котором принял участие Такайоши Като, экономист-эколог из Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). В лекции г-на Като «Укрепление устойчивости к изменению климата в Центральной Азии» рассматривались важнейшие стратегии повышения устойчивости региона к изменению климата путем концентрации внимания на взаимосвязи воды, энергии и земли, и интеграции межсекторальных подходов.
Семинар вызвал большой интерес у экспертов ИПМИ, а также у студентов и преподавателей Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Темы лекции нашли живой отклик у слушателей, поскольку г-н Като подробно остановился на устойчивости к изменению климата как многогранной способности адаптироваться к неблагоприятным климатическим воздействиям и управлять рисками в экономическом, социальном и экологическом аспектах. Подчеркивая ответственность стран и инклюзивные подходы, он отметил, что эффективные стратегии устойчивости должны учитывать не только политику на национальном уровне, но и вклад на субнациональном уровне, а также участие различных заинтересованных сторон, включая гражданское общество и частный сектор.
Г-н Като подробно описал целый ряд практических механизмов, которые страны Центральной Азии могут внедрить для повышения устойчивости, начиная с инструментов финансового управления и принятия решений на основе данных и заканчивая укреплением местных структур управления. Кроме того, он рассказал о роли инновационных технологий и диалога по вопросам политики на местном уровне в обеспечении учета климатических рисков в процессах принятия решений как на государственном уровне, так и в частном секторе. Он подчеркнул необходимость использования целевых инвестиционных стратегий для повышения устойчивости и одновременного соблюдения принципов экологической устойчивости и социальной инклюзивности.
После лекции состоялась оживленная дискуссия, позволившая участникам углубиться в конкретные проблемы устойчивости к изменению климата, стоящие перед Центральной Азией. Присутствующие вовлекали спикера в динамичный диалог, поднимая актуальные вопросы об интеграции стратегий устойчивости в существующие социально-экономические рамки и изучая потенциальные пути согласования этих усилий с целями устойчивого развития.
В знак признания его ценного вклада заместитель директора ИПМИ г-н Шахбоз Ахмедов вручил г-ну Като памятный сувенир, символизирующий признательность Института и его готовность к дальнейшему сотрудничеству с ОЭСР. Заглядывая в будущее, ИПМИ выражает надежду на дальнейшие совместные инициативы с Такайоши Като и экспертами ОЭСР, планируя дополнительные совместные проекты по продвижению устойчивого и жизнеспособного развития в регионе.