Bugun Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida 2024-yilgi parlament sayloviga bag‘ishlangan ilk ochiq seminar bo‘lib o‘tdi. Uni Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi rahbari, doktor Azamat Seitov olib bordi. Bu tadbir talabalar, o‘qituvchilar va mutaxassislar orasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Doktor Seitov seminarni yangi aralash majoritar-proporsional saylov tizimini joriy etishning ahamiyatini yoritishdan boshladi. Mamlakatimiz tarixida birinchi marta Qonunchilik palatasining 75 nafar deputati bir mandatli saylov okruglari bo‘yicha, qolgan 75 nafari esa partiya ro‘yxatlari asosida saylanadi. Bu yangilik siyosiy partiyalarning rolini kuchaytirish va fuqarolarning ovoz berish jarayonidagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan. Seminarda ushbu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi – yanada vakillik va demokratik parlamentni shakllantirish ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, doktor Seitov bo‘lajak saylovning huquqiy va protsessual jihatlari haqida batafsil to‘xtalib, Markaziy saylov komissiyasi va xalqaro kuzatuvchilarning vazifasiga alohida e’tibor qaratdi. Muhokama davomida 120 mingga yaqin saylov komissiyasi a’zosi va 70 mingdan ortiq kuzatuvchi saylov jarayonining shaffofligi va qonuniyligini ta’minlashi, bu esa saylovning adolatli o‘tishiga kafolat berishi ta’kidlandi.
Barcha partiyalar, ularning mafkuraviy yo‘nalishidan qat’i nazar, O‘zbekistonda demokratik institutlarni rivojlantirish va qonun ustuvorligini mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlayotganiga alohida urg‘u berildi. Shu bilan birga, partiyalarning dasturlarida so‘nggi yillarda boshlangan siyosiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik faolligini rag‘batlantirish bo‘yicha majburiyatlar mavjudligi qayd etildi.
Shuningdek, asosiy muammolarni hal qilishda partiyalarning mafkuraviy yondashuvlaridagi farqlar batafsil ko‘rib chiqildi. Bu saylovchilarga shaxsiy ustuvorliklari va afzalliklariga qarab ongli tanlov qilish imkonini beradi. Yakunida aynan siyosiy partiyalarning siyosiy kun tartibini shakllantirishdagi ishtiroki demokratik jarayonning muhim elementi ekanligi, 2024-yilda ilk bor qo‘llaniladigan yangi saylov tizimi ushbu partiyalarga siyosatga ta’sir o‘tkazish uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratayotgani ta’kidlandi.
Seminar yakunidagi munozaralar mavzuga qiziqish yuqori ekanligini ko‘rsatdi. Ishtirokchilar yangi tizimning mamlakat siyosiy madaniyatiga ta’siri, shuningdek, bo‘lajak saylovlarning ehtimoliy natijalarini faol muhokama qildilar. Ushbu seminar IXTI tomonidan tashkil etilgan ilk shu kabi tadbir bo‘ldi. Kelgusida muhim masalalarni muhokama qilish uchun yetakchi mutaxassislar ishtirokida Frontier Talks ruknini davom ettirish rejalashtirilmoqda.

Today, the Institute for Advanced International Studies (IAIS) hosted the first Frontier Talk of its kind on the parliamentary elections of 2024. It was led by Dr Azamat Seitov, Head of the Laboratory for Anthropology and Conflict Studies, and attracted considerable interest among students, professors, and experts.
Dr Seitov began the seminar by highlighting the importance of the introduction of the new mixed majoritarian-proportional election system. For the first time in the country’s history, 75 deputies of the Legislative Chamber will be elected from single-mandate constituencies and the remaining 75 from party lists. This innovation is aimed at strengthening the role of political parties and increasing citizen participation in the voting process. The Seminar emphasised the key objective of these changes – creating a more representative and democratic parliament.
Dr Seitov also spoke in detail about the legal and procedural aspects of the upcoming elections, focusing on the role of the Central Election Commission and international observers. During the discussion it was mentioned that about 120 thousand members of election commissions and more than 70 thousand observers will ensure the transparency and legitimacy of the election process, which guarantees the fairness of the elections.
Special attention was paid to the fact that all parties, regardless of their ideological orientation, support the development of democratic institutions and strengthening the rule of law in Uzbekistan. At the same time, party programmes contain commitments to further deepen the political reforms initiated in recent years and to encourage civic engagement.
Differences in the parties’ ideological approaches to addressing key issues were also discussed in detail, allowing voters to make an informed choice depending on their personal priorities and preferences. In conclusion, it was emphasised that the participation of political parties in shaping the political agenda is an important element of the democratic process, and the new electoral system, which will be implemented for the first time in 2024, gives these parties more opportunities to influence policy.
The discussion at the end of the workshop showed high interest in the topic. The participants actively discussed the impact of the new system on the political culture of the country, as well as the possible outcomes of the upcoming elections. This seminar was the first such event organised by IAIS. In the future, it is planned to continue the Frontier Talks series with the participation of leading experts to further discuss important issues.