Bugun Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida 2024-yilgi parlament sayloviga bag‘ishlangan ilk ochiq seminar bo‘lib o‘tdi. Uni Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi rahbari, doktor Azamat Seitov olib bordi. Bu tadbir talabalar, o‘qituvchilar va mutaxassislar orasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Doktor Seitov seminarni yangi aralash majoritar-proporsional saylov tizimini joriy etishning ahamiyatini yoritishdan boshladi. Mamlakatimiz tarixida birinchi marta Qonunchilik palatasining 75 nafar deputati bir mandatli saylov okruglari bo‘yicha, qolgan 75 nafari esa partiya ro‘yxatlari asosida saylanadi. Bu yangilik siyosiy partiyalarning rolini kuchaytirish va fuqarolarning ovoz berish jarayonidagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan. Seminarda ushbu o‘zgarishlarning asosiy maqsadi – yanada vakillik va demokratik parlamentni shakllantirish ekanligi ta’kidlandi.
Shuningdek, doktor Seitov bo‘lajak saylovning huquqiy va protsessual jihatlari haqida batafsil to‘xtalib, Markaziy saylov komissiyasi va xalqaro kuzatuvchilarning vazifasiga alohida e’tibor qaratdi. Muhokama davomida 120 mingga yaqin saylov komissiyasi a’zosi va 70 mingdan ortiq kuzatuvchi saylov jarayonining shaffofligi va qonuniyligini ta’minlashi, bu esa saylovning adolatli o‘tishiga kafolat berishi ta’kidlandi.
Barcha partiyalar, ularning mafkuraviy yo‘nalishidan qat’i nazar, O‘zbekistonda demokratik institutlarni rivojlantirish va qonun ustuvorligini mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlayotganiga alohida urg‘u berildi. Shu bilan birga, partiyalarning dasturlarida so‘nggi yillarda boshlangan siyosiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik faolligini rag‘batlantirish bo‘yicha majburiyatlar mavjudligi qayd etildi.
Shuningdek, asosiy muammolarni hal qilishda partiyalarning mafkuraviy yondashuvlaridagi farqlar batafsil ko‘rib chiqildi. Bu saylovchilarga shaxsiy ustuvorliklari va afzalliklariga qarab ongli tanlov qilish imkonini beradi. Yakunida aynan siyosiy partiyalarning siyosiy kun tartibini shakllantirishdagi ishtiroki demokratik jarayonning muhim elementi ekanligi, 2024-yilda ilk bor qo‘llaniladigan yangi saylov tizimi ushbu partiyalarga siyosatga ta’sir o‘tkazish uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratayotgani ta’kidlandi.
Seminar yakunidagi munozaralar mavzuga qiziqish yuqori ekanligini ko‘rsatdi. Ishtirokchilar yangi tizimning mamlakat siyosiy madaniyatiga ta’siri, shuningdek, bo‘lajak saylovlarning ehtimoliy natijalarini faol muhokama qildilar. Ushbu seminar IXTI tomonidan tashkil etilgan ilk shu kabi tadbir bo‘ldi. Kelgusida muhim masalalarni muhokama qilish uchun yetakchi mutaxassislar ishtirokida Frontier Talks ruknini davom ettirish rejalashtirilmoqda.

Frontier Talks. Доктор Азамат Сеитов. Первый шаг к пониманию выборов 2024 года
Сегодня в Институте перспективных международных исследований (ИПМИ) состоялся первый в своём роде открытый семинар, посвящённый парламентским выборам 2024 года. Его провёл заведующий Лабораторией антропологии и конфликтологии доктор Азамат Сеитов, что вызвало значительный интерес среди студентов, преподавателей и экспертов.
Доктор Сеитов начал семинар с освещения важности введения новой смешанной мажоритарно-пропорциональной системы выборов. Впервые в истории страны 75 депутатов Законодательной палаты будут избраны по одномандатным округам, а остальные 75 — по партийным спискам. Это нововведение направлено на укрепление роли политических партий и расширение участия граждан в процессе голосования. Семинар подчеркнул ключевую цель этих изменений — создание более репрезентативного и демократического парламента.
Доктор Сеитов также подробно рассказал о правовых и процедурных аспектах предстоящих выборов, уделив особое внимание роли Центральной избирательной комиссии и международных наблюдателей. В ходе обсуждения прозвучало, что около 120 тысяч членов избирательных комиссий и более 70 тысяч наблюдателей будут обеспечивать прозрачность и легитимность избирательного процесса, что гарантирует справедливость выборов.
Особое внимание было уделено тому факту, что все партии, независимо от своей идеологической направленности, поддерживают развитие демократических институтов и укрепление верховенства права в Узбекистане. В то же время программы партий содержат обязательства по дальнейшему углублению политических реформ, начатых в последние годы, и поощрению гражданской активности.
Также были детально разобраны различия в идеологических подходах партий к решению ключевых проблем, что позволяет избирателям сделать осознанный выбор в зависимости от их личных приоритетов и предпочтений. В завершение было подчеркнуто, что именно участие политических партий в формировании политической повестки является важным элементом демократического процесса, и новая избирательная система, которая впервые будет применена в 2024 году, предоставляет этим партиям больше возможностей для влияния на политику.
Дискуссия по завершению семинара показала высокий интерес к теме. Участники активно обсуждали вопросы влияния новой системы на политическую культуру страны, а также возможные результаты предстоящих выборов. Этот семинар стал первым подобным мероприятием, организованным ИПМИ. В будущем планируется продолжение рубрики Frontier Talks с участием ведущих экспертов для дальнейшего обсуждения важных вопросов.