4-iyun kuni IXTI “Fransiya tashqi siyosatida yumshoq kuchning Markaziy Osiyo yo‘nalishi” mavzusida qiziqarli Frontier Talks seminarini o‘tkazdi. Tadbirda JIDU aspiranti Mohira Saidazimxo‘jayeva so‘zga chiqib, Fransiyaning Markaziy Osiyodagi madaniy va diplomatik aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha so‘nggi tadqiqotlarini taqdim etdi.
Saidazimxo‘jayeva o‘z taqdimotida sovuq urush tugaganidan keyin Fransiya tashqi siyosatidagi keng qamrovli o‘zgarishlar doirasida Fransiyaning madaniy diplomatiya, akademik almashinuvlar va taraqqiyot sohasidagi hamkorlik kabi yumshoq kuch vositalaridan foydalanishini chuqur tahlil qildi. U Alliance Française va Fransiya universitetlari hamkorligi kabi muassasalar mintaqa mamlakatlari bilan ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash, fransuz qadriyatlarini targ‘ib qilish hamda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan tortib madaniy merosni saqlashgacha bo‘lgan mavzularda mahalliy siyosiy munozaralarda ishtirok etishga qanday hissa qo‘shganini o‘rgandi.
Seminar qizg‘in bahs-munozaralar va qiziqarli savol-javoblar tarzida o‘tdi. Ishtirokchilar Markaziy Osiyoda yumshoq kuchning amaliy jihatlari, Fransiya faoliyatining strategik oqibatlari va Global Gateway dasturi doirasidagi kelajak hamkorlik istiqbollari haqida o‘z fikrlarini faol bildirdilar hamda chuqur savollar berdilar.
Ushbu sessiya IXTIning zamonaviy geosiyosiy masalalar bo‘yicha faol ilmiy muloqotni qo‘llab-quvvatlash ishiga sodiqligini tasdiqladi. Frontier Talks xalqaro munosabatlardagi dolzarb muammolar va imkoniyatlarni yoritish uchun taniqli ekspertlar va yosh tadqiqotchilarni birlashtirgan holda fanlararo fikr almashish platformasi sifatida xizmat qilishda davom etadi.

Семинар Frontier Talks исследует стратегию мягкой силы Франции в Центральной Азии
4 июня ИПМИ провел интересный семинар Frontier Talks под названием «Центральноазиатский вектор «мягкой силы» во французской внешней политике». На мероприятии выступила Мохира Саидазимхуджаева, аспирантка УМЭД, которая представила свои последние исследования по вопросам развития культурного и дипломатического взаимодействия Франции в Центральной Азии.
В своей презентации г-жа Саидазимхуджаева представила глубокий анализ использования Францией инструментов мягкой силы, таких как культурная дипломатия, академические обмены и сотрудничество в области развития, в контексте более широких изменений во французской внешней политике после окончания холодной войны. Она исследовала, как такие институты, как Alliance Française и партнерства французских университетов, способствовали укреплению двусторонних связей со странами региона, продвижению французских ценностей и участию в местных политических дискуссиях по темам, начиная от возобновляемых источников энергии и заканчивая сохранением культурного наследия.
Семинар прошел в формате динамичных дискуссий и увлекательной сессии вопросов и ответов. Участники активно делились своими взглядами и задавали глубокие вопросы о практических аспектах мягкой силы в Центральной Азии, стратегических последствиях деятельности Франции и перспективах будущего сотрудничества в рамках программы Global Gateway.
Эта сессия подтвердила приверженность ИПМИ делу содействия активному научному диалогу по современным геополитическим вопросам. Frontier Talks будет и впредь служить платформой для междисциплинарного обмена, объединяя признанных экспертов и молодых исследователей для освещения актуальных проблем и возможностей в международных отношениях.