Intellektual almashuvni rivojlantirish va siyosiy tadqiqotlarni ilgari surish bo‘yicha faoliyati doirasida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) 27-mart kuni Frontier Talks turkumi doirasida siyosat tahlili bo‘yicha maxsus seminarni muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Sessiyada Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasining katta ilmiy xodimi Rustam Maxmudov so‘zga chiqib, ishtirokchilarga siyosatni baholash va strategik qarorlar qabul qilishda keng qamrovli va amaliyotga yo‘naltirilgan yondashuvni taqdim etdi.
Tadbir o‘zlarining tahliliy qobiliyatlarini oshirish va zamonaviy siyosiy muammolarni chuqurroq tushunishga intilayotgan Diplomatiya akademiyasi vakillari, IXTI mutaxassislari, amaliyotchilar va talabalardan iborat nufuzli tinglovchilarni jamladi. Tizimli interaktiv shaklda Rustam Maxmudov ishtirokchilarga siyosiy tahlil tamoyillari va usullarini tanishtirdi, ularning amalda qo‘llanilishini turli geosiyosiy va iqtisodiy vaziyatlardan olingan aniq misollar orqali ko‘rsatib berdi.
Ishtirokchilar siyosiy yechimlarni baholashning asosiy usullarini, ularning uzoq muddatli oqibatlarini tushunishni va murakkab qarorlar qabul qilish jarayonlarida yo‘l topish uchun tuzilgan tizimlarni qo‘llashni o‘rgandilar. Munozaralarning o‘zaro faol xususiyati fikr va g‘oyalar almashish uchun imkoniyat yaratdi, bu esa dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolarni hal qilishda siyosatni puxta baholashning ahamiyatini tasdiqladi.
Ushbu tadbirni o‘tkazish orqali IXTI siyosiy tadqiqotlar sohasida bilim almashish va kasbiy rivojlanish tashabbuslariga sodiqligini yana bir bor ta’kidladi. Frontier Talks turkumi asosiy global va mintaqaviy masalalar bo‘yicha xabardor muhokamasini rivojlantirish uchun muhim maydon sifatida xizmat qilishda davom etmoqda.