Gavhar Sultonova Xanchjouda Markaziy Osiyoning yangi o‘sish omillarini namoyish etdi
IXTI Iqtisodiy diplomatiya markazi rahbari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti dotsenti Gavhar Sultonova 8-noyabr kuni Xitoyning Xanchjou shahridagi Chjetszyan moliya va iqtisodiyot universitetida bo‘lib o‘tgan “Mintaqaviy va mamlakatshunoslik doirasida Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi yuqori sifatli hamkorlik va rivojlanish” mavzusidagi xalqaro ilmiy konferensiyada ishtirok etdi. Markaziy Osiyoni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha Sakkizinchi konferensiya doirasida tashkil etilgan mazkur tadbir olimlar va amaliyotchilarni Xitoy va mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun bir joyga to‘pladi.
Doktor Sultonova “Raqamli iqtisodiyot va transchegaraviy elektron tijorat Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning yangi harakatlantiruvchi kuchlari sifatida” mavzusidagi taqdimotida Markaziy Osiyodagi raqamli transformatsiyaning asosiy yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi hamda raqamli platformalar, transchegaraviy elektron tijorat va moliyaviy texnologiyalar Xitoy va mintaqa o‘rtasidagi savdo, investitsiya va aloqalarning yangi kanallariga aylanib borayotganini ta’kidladi. U raqamli infratuzilmani rivojlantirish, qonunchilikni uyg‘unlashtirish va raqamli ko‘nikmalarni kengaytirish raqamli iqtisodiyot davrida iqtisodiy hamkorlikning to‘liq salohiyatini ro‘yobga chiqarishning muhim shartlari ekanligini alohida qayd etdi.
Dastur doirasida konferensiya ishtirokchilari Xitoyning bir qator yetakchi kompaniyalari - SUPCOM, Hikvision va Hundsun moliyaviy texnologiyalar kompaniyasiga ham tashrif buyurishdi. Ushbu o‘quv tashriflari axborot texnologiyalari, raqamli xavfsizlik va zamonaviy moliya sohalaridagi ilg‘or texnologik yechimlar bilan bevosita tanishish imkonini berdi. Xitoyning innovatsion ekotizimiga yaqindan nazar tashlash konferensiya davomida bo‘lib o‘tgan muhokamalarni to‘ldirdi va Xitoy hamda Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida amaliy tajriba almashishning ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi.

Гавхар Султанова, руководитель Центра экономической дипломатии ИПМИ и доцент УМЭД, приняла участие в Международной научной конференции «Высококачественное сотрудничество и развитие между Китаем и Центральной Азией в контексте региональных и страновых исследований», которая состоялась 8 ноября в Университете финансов и экономики провинции Чжэцзян в Ханчжоу, Китай. Мероприятие, организованное в рамках Восьмой конференции по социально-экономическому развитию Центральной Азии, собрало ученых и практиков для обсуждения текущего состояния и будущих перспектив сотрудничества между Китаем и странами региона.
В своем докладе «Цифровая экономика и трансграничная электронная коммерция как новые движущие силы сотрудничества между Китаем и Центральной Азией» она обозначила ключевые направления цифровой трансформации в Центральной Азии и подчеркнула, как цифровые платформы, трансграничная электронная коммерция и финтех-решения становятся новыми каналами для торговли, инвестиций и взаимосвязи между Китаем и регионом. Доктор Султанова подчеркнула, что развитие цифровой инфраструктуры, гармонизация нормативных требований и расширение цифровых навыков являются необходимыми условиями для раскрытия полного потенциала экономического сотрудничества в эпоху цифровой экономики.
В рамках программы участники конференции также посетили несколько ведущих китайских компаний – SUPCOM, Hikvision и финтех-компанию Hundsun. Эти ознакомительные визиты позволили из первых рук получить представление о передовых технологических решениях в области информационных технологий, цифровой безопасности и современных финансов. Знакомство с инновационной экосистемой Китая дополнило дискуссии, состоявшиеся в ходе конференции, и подчеркнуло важность обмена практическим опытом между Китаем и странами Центральной Азии.