Gavhar Sultonova Xanchjouda Markaziy Osiyoning yangi o‘sish omillarini namoyish etdi
IXTI Iqtisodiy diplomatiya markazi rahbari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti dotsenti Gavhar Sultonova 8-noyabr kuni Xitoyning Xanchjou shahridagi Chjetszyan moliya va iqtisodiyot universitetida bo‘lib o‘tgan “Mintaqaviy va mamlakatshunoslik doirasida Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi yuqori sifatli hamkorlik va rivojlanish” mavzusidagi xalqaro ilmiy konferensiyada ishtirok etdi. Markaziy Osiyoni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha Sakkizinchi konferensiya doirasida tashkil etilgan mazkur tadbir olimlar va amaliyotchilarni Xitoy va mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qilish uchun bir joyga to‘pladi.
Doktor Sultonova “Raqamli iqtisodiyot va transchegaraviy elektron tijorat Xitoy va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikning yangi harakatlantiruvchi kuchlari sifatida” mavzusidagi taqdimotida Markaziy Osiyodagi raqamli transformatsiyaning asosiy yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi hamda raqamli platformalar, transchegaraviy elektron tijorat va moliyaviy texnologiyalar Xitoy va mintaqa o‘rtasidagi savdo, investitsiya va aloqalarning yangi kanallariga aylanib borayotganini ta’kidladi. U raqamli infratuzilmani rivojlantirish, qonunchilikni uyg‘unlashtirish va raqamli ko‘nikmalarni kengaytirish raqamli iqtisodiyot davrida iqtisodiy hamkorlikning to‘liq salohiyatini ro‘yobga chiqarishning muhim shartlari ekanligini alohida qayd etdi.
Dastur doirasida konferensiya ishtirokchilari Xitoyning bir qator yetakchi kompaniyalari - SUPCOM, Hikvision va Hundsun moliyaviy texnologiyalar kompaniyasiga ham tashrif buyurishdi. Ushbu o‘quv tashriflari axborot texnologiyalari, raqamli xavfsizlik va zamonaviy moliya sohalaridagi ilg‘or texnologik yechimlar bilan bevosita tanishish imkonini berdi. Xitoyning innovatsion ekotizimiga yaqindan nazar tashlash konferensiya davomida bo‘lib o‘tgan muhokamalarni to‘ldirdi va Xitoy hamda Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida amaliy tajriba almashishning ahamiyatini yana bir bor tasdiqladi.

Dr. Gavkhar Sultanova Showcases Central Asia’s New Drivers of Growth in Hangzhou
Dr. Gavkhar Sultanova, Head of the Center for Economic Diplomacy at IAIS and Associate Professor at UWED, took part in the International Scientific Conference “High-Quality Cooperation and Development between China and Central Asia in the Context of Regional and Country Studies”, held on 8 November at Zhejiang University of Finance and Economics in Hangzhou, China. The event, organised within the framework of the Eighth Conference on the Socio-Economic Development of Central Asia, brought together scholars and practitioners to discuss the current state and future prospects of cooperation between China and the countries of the region.
Delivering a presentation entitled “Digital Economy and Cross-Border E-Commerce as New Drivers of Cooperation between China and Central Asia”, she outlined the key directions of digital transformation in Central Asia and underscored how digital platforms, cross-border e-commerce and fintech solutions are becoming new channels for trade, investment and connectivity between China and the region. Dr. Sultanova emphasised that the development of digital infrastructure, harmonisation of regulations and the expansion of digital skills are essential preconditions for unlocking the full potential of economic cooperation in the era of the digital economy.
As part of the programme, the conference participants also visited several leading Chinese companies – SUPCOM, Hikvision, and the fintech company Hundsun. These study visits offered first-hand insights into advanced technological solutions in the fields of information technology, digital security and modern finance. The exposure to China’s innovation ecosystem complemented the discussions held during the conference and underscored the importance of practical experience exchange between China and the Central Asian states.