Hamza Boltayev Afg‘onistonning iqlim inqirozi bo‘yicha KAS Bryussel muloqotiga qo‘shildi, mintaqaviy yechimlar va Yevropa Ittifoqi ishtiroki haqida fikr bildirdi
IXTIning Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev 10-noyabr kuni Konrad Adenauer jamg‘armasi ko‘p millatli siyosiy muloqoti, Yevropa tashqi harakatlar xizmati va Yevropa Ittifoqining Afg‘onistondagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etilgan “Afg‘oniston va iqlim inqirozi: mahalliy voqelik, mintaqaviy yechimlar, global manfaatlar” mavzusidagi Bryussel ekspertlar muhokamasida ishtirok etdi.  Tadbir xalqaro manfaatdor tomonlarni bir joyga to‘plab, iqlim o‘zgarishining Afg‘onistonning insonparvarlik ahvoli, siyosiy cheklovlari va mintaqaviy xavfsizlik muhitiga ta’sirini o‘rgandi, bunda milliy chegaralardan tashqariga chiqadigan yechimlarga alohida e’tibor qaratildi.
Dasturda ta’kidlanishicha, Afg‘oniston dunyoning iqlim o‘zgarishiga eng zaif mamlakatlari qatoriga kiradi, ayni paytda, bu o‘zgarishlarga moslashish uchun yetarlicha tayyorgarlikka ega emas. Unda takroriy qurg‘oqchilik, to‘satdan keladigan toshqinlar, cho‘llanish, muzliklarning erishi va suv resurslarining kamayishi bilan birga keskin isish tendensiyasi qayd etilgan. Bu ofatlar nafaqat atrof-muhitning buzilishi, balki aholisining katta qismi daromad uchun qishloq xo‘jaligiga bog‘liq bo‘lgan mamlakatda tirikchilik manbalarining yo‘qolishi va oziq-ovqat xavfsizligining izdan chiqishiga sabab bo‘lmoqda.
Kun tartibida, shuningdek, zaiflikning gender jihati ta’kidlanib, qishloq xo‘jaligi va suv xo‘jaligidagi asosiy vazifalari tufayli ayollar ko‘proq zarar ko‘rayotgani qayd etildi. Muhokamaning asosiy mavzusi iqlim bilan bog‘liq ko‘chishlar va ularning oqibatlari haqida bo‘ldi. Dasturda aytilishicha, 2021-2024-yillar oralig‘ida deyarli uch million afg‘on, jumladan, 2024-yilda iqlim va tabiiy ofatlar tufayli deyarli bir million kishi ko‘chgan. Bunga 2023-yil sentyabr oyidan boshlab Eron va Pokistondan keng ko‘lamli qaytishlar ham qo‘shimcha bosim o‘tkazgan. Muhimi, tadbir Afg‘onistondagi iqlim inqirozini mintaqaviy muammo sifatida ko‘rsatdi: Afg‘oniston daryolari Markaziy Osiyoga quyilgani bois, suv xavfsizligi to‘g‘ridan-to‘g‘ri transchegaraviy oqibatlarga ega bo‘lgan umumiy tashvishga aylangan.
Ushbu keng qamrovli muhokamada Hamza Boltayevning ishtiroki 2-panel doirasida bo‘ldi: “Chegaralar ortida – iqlimga bardoshlilik va Yevropa Ittifoqi ishtiroki uchun mintaqaviy yechimlar”.  Bu qism dasturning tashxisdan mintaqaviy hamkorlik va siyosiy variantlarga o‘tishga qaratilgan edi. Panel mintaqaviy hamkorlik, ayniqsa Markaziy Osiyo bilan, Afg‘oniston uchun bilvosita barqarorlashtiruvchi foyda keltiradigan iqlim o‘zgarishini yumshatish va bardoshlilikni oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini ko‘rib chiqdi.
Panel, shuningdek, Afg‘onistonning ichki boshqaruv cheklovlari va xalqaro “qizil chiziqlar” odatiy aloqalarni cheklashi mumkin bo‘lgan sharoitda iqlimga ta’sirni maksimal darajada oshirish uchun Yevropa Ittifoqi qo‘shni davlatlar bilan qanday strategik hamkorlik qilishi mumkinligini muhokama qildi. 2-panelning o‘ziga xos xususiyati uning iqlim harakatlarining siyosiy jihatdan qo‘llanilishi mumkinligiga e’tibor qaratgani bo‘ldi. Kun tartibida belgilanganidek, ishtirokchilar iqlim o‘zgarishi bilan kurashish, ayniqsa, jamiyat bardoshliligini qo‘llab-quvvatlash, amaldagi hokimiyat bilan muloqot uchun amaliy yo‘l bo‘lib xizmat qilishi, shuningdek, Yevropa Ittifoqining kengroq ustuvor yo‘nalishlari va muammolarini, jumladan, inson huquqlari va inklyuzivlikni hal qilish uchun imkoniyat yaratishi mumkinligini muhokama qildilar.
Shuningdek, iqlim o‘zgarishini yumshatish va unga moslashishning yanada samarali bo‘lishi uchun ishtirokchilar o‘rtasida kuchliroq muvofiqlashtirishni va iqlim bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha texnik muloqotning ma’lum bir shaklini talab qilishi ta’kidlangan. Bunda suv resurslarini boshqarish kurashish strategiyalari atrof-muhitga qo‘shimcha zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan dolzarb soha sifatida belgilangan. Hamza Boltayevning ishtiroki tadbirning asosiy g‘oyasini kuchaytirdi: Afg‘onistondagi iqlim inqirozini alohida, faqat mamlakat uchun mo‘ljallangan vositalar orqali samarali hal etib bo‘lmaydi; aksincha, bardoshlilikni oshirishning samarali yo‘llari transchegaraviy hamkorlikka, ayniqsa suv va aholining harakatlanishi masalalariga hamda Yevropa Ittifoqining keng mintaqa bilan puxta o‘ylangan ishtirokiga bog‘liq.

Хамза Болтаев присоединился к диалогу KAS в Брюсселе по вопросам климатического кризиса в Афганистане, выступив с докладом о региональных путях решения проблемы и участии ЕС
Хамза Болтаев, старший научный сотрудник Центра по исследованиям Афганистана и Южной Азии ИПМИ, принял участие в брюссельской экспертной дискуссии «Афганистан и климатический кризис: местные реалии, региональные пути, глобальные интересы», которая состоялась 10 ноября и была организована совместно Мультинациональным политическим диалогом Фонда Конрада Аденауэра, Европейской службой внешних дел и Делегацией ЕС в Афганистане.  Мероприятие собрало международных заинтересованных сторон для обсуждения того, как климатический стресс меняет гуманитарную ситуацию в Афганистане, политические ограничения и региональную обстановку в области безопасности, с явным акцентом на решения, выходящие за пределы национальных границ.
В программе было подчеркнуто, что Афганистан является одной из самых уязвимых к изменению климата стран мира, при этом оставаясь плохо подготовленным к адаптации. Была отмечена тенденция к резкому потеплению наряду с повторяющимися засухами, внезапными наводнениями, опустыниванием, исчезновением ледников и сокращением водных ресурсов. Эти потрясения были представлены не просто как экологические нарушения, но как факторы, приводящие к краху средств к существованию и продовольственной небезопасности в стране, где большая часть домохозяйств зависит от сельского хозяйства как источника дохода.
В повестке дня также был подчеркнут гендерный аспект уязвимости, отмечено, что женщины в непропорционально большей степени страдают от этих явлений из-за своей центральной роли в сельскохозяйственной работе и управлении водными ресурсами. Основная тема обсуждения касалась перемещений, связанных с изменением климата, и их побочных эффектов. В программе указывалось, что в период с 2021 по 2024 год почти три миллиона афганцев были перемещены, в том числе почти один миллион в 2024 году из-за событий, связанных с изменением климата и стихийными бедствиями, наряду с дополнительным давлением, связанным с массовым возвращением из Ирана и Пакистана с сентября 2023 года. Важно отметить, что на мероприятии климатическая чрезвычайная ситуация в Афганистане была представлена как региональная проблема: реки Афганистана впадают в Центральную Азию, что делает водную безопасность общей проблемой с прямыми трансграничными последствиями.
В рамках этой более широкой концепции участие Хамзы Болтаева было сосредоточено на панели 2: «За пределами границ — региональные пути к климатической устойчивости и участию ЕС», сегменте программы, специально разработанном для перехода от диагностики к региональному сотрудничеству и вариантам политики.  Участники дискуссии рассмотрели, как региональное сотрудничество, в частности с Центральной Азией, может способствовать смягчению последствий изменения климата и усилиям по обеспечению устойчивости, что косвенно принесет стабилизирующие выгоды для Афганистана.
Участники дискуссии также обсудили, как Европейский союз может более стратегически взаимодействовать с соседними странами, чтобы максимально увеличить влияние на климат в условиях, когда внутренние ограничения в области управления в Афганистане и международные «красные линии» могут ограничивать традиционные формы взаимодействия. Отличительной чертой панели 2 было ее внимание к политической применимости мер по борьбе с изменением климата. В соответствии с повесткой дня участники обсудили, могут ли меры по борьбе с изменением климата, особенно поддержка устойчивости сообществ, служить практической отправной точкой для диалога с де-факто властями, а также создать пространство для решения более широких приоритетных задач и проблем ЕС, включая права человека и инклюзивность.
Tакже подчеркивалось, что для более эффективного смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним потребуется более тесная координация между участниками и некоторая форма технического диалога по вопросам, связанным с климатом, при этом управление водными ресурсами было определено как приоритетная область, в которой стратегии преодоления последствий могут привести к дальнейшему ущербу для окружающей среды. Участие Хамзы Болтаева усилило основную идею мероприятия: климатический кризис в Афганистане не может быть эффективно решен с помощью изолированных инструментов, действующих только на уровне одной страны; скорее, эффективные пути повышения устойчивости зависят от трансграничного сотрудничества, особенно в вопросах воды и мобильности, а также от тщательно выверенного взаимодействия ЕС с более широким регионом.