18-mart kuni IXTIda Iqtisodiy diplomatiya markazi rahbari Gavhar Sultanova hamda AQShning Virjiniya harbiy instituti xalqaro tadqiqotlar va siyosatshunoslik professori Brent Hayerman o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muhokama davomida O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlarning oraliq natijalari, shuningdek, mamlakatdagi transformatsiya jarayonlariga hamroh bo‘layotgan keng ko‘lamli tarkibiy va institutsional o‘zgarishlar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv ishtirokchilari asosiy makroiqtisodiy islohotlar, jumladan, valyuta, savdo, soliq va pul-kredit siyosatini liberallashtirish, shuningdek, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildilar. Markaziy bankning inflyatsion targetlashga o‘tishi, milliy iqtisodiyotda sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalari rolini oshirish hamda AT sektorining jadal kengayishiga alohida e’tibor qaratildi. Ma’ruzachilar ushbu islohotlar inson kapitalini rivojlantirish va oliy ta’limni modernizatsiya qilish bilan chambarchas bog‘liqligini, har ikkisi ham mehnat bozorining o‘zgaruvchan talablarini qondirish uchun muhim ekanligini ta’kidladilar.
Shuningdek, uchrashuvda moliyaviy barqarorlik, iste’mol kreditlash hajmini kengaytirish, de-dollarizatsiya tendensiyalari, mahalla darajasida kambag‘allikni qisqartirish mexanizmlari hamda qishloq xo‘jaligidagi islohotlar, jumladan, klasterlashtirish, eksportni diversifikatsiya qilish va suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish masalalari ham qamrab olindi.
Suhbat davomida urbanizatsiya, hududlararo notenglik, iqtidorli kadrlarni mamlakatda olib qolish hamda O‘zbekiston energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Energetika sohasiga investitsiyalarni jalb qilish, qayta tiklanuvchi energiya manbalari quvvatlarini kengaytirish va 2030-yilgacha Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasini qurish rejalarini ilgari surishga qaratilgan chora-tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuv O‘zbekistonning islohotlar dasturi doirasidagi yutuqlarini ham, tobora kuchayib borayotgan xalqaro raqobat sharoitida mamlakat taraqqiyotining keyingi bosqichini belgilab beradigan siyosiy muammolarni ham muhokama qilish uchun muhim platforma vazifasini o‘tadi.

18 марта ИПМИ провел экспертную встречу между Гавхар Султановой, руководителем Центра экономической дипломатии, и Брентом Хайерманом, профессором международных исследований и политологии в Военном институте Вирджинии (США). Обсуждение было посвящено промежуточным результатам экономических реформ в Узбекистане, а также более широким структурным и институциональным изменениям, сопровождающим текущую трансформацию страны.
В ходе встречи участники рассмотрели ключевые макроэкономические реформы, включая либерализацию валютной, торговой, налоговой и денежно-кредитной политики, а также подготовку Узбекистана к вступлению во Всемирную торговую организацию. Особое внимание было уделено переходу Центрального банка к целевому уровню инфляции, растущей роли промышленности и сферы услуг в национальной экономике, а также быстрому расширению ИТ-сектора. Выступавшие также подчеркнули, что эти реформы тесно связаны с развитием человеческого капитала и модернизацией высшего образования, которые имеют решающее значение для удовлетворения меняющихся потребностей рынка труда.
На встрече также были затронуты вопросы, связанные с финансовой стабильностью, расширением потребительского кредитования, тенденциями дедолларизации, механизмами сокращения бедности на уровне махалл, а также текущими реформами в сельском хозяйстве, включая кластеризацию, диверсификацию экспорта и водосберегающие технологии.
Обсуждение также затронуло вопросы урбанизации, регионального неравенства, удержания талантов и модернизации энергетической инфраструктуры Узбекистана. Особое внимание было уделено мерам, направленным на привлечение инвестиций в энергетический сектор, расширение мощностей в области возобновляемой энергетики и продвижение планов по строительству атомной электростанции в Джизакской области к 2030 году. Встреча стала содержательной платформой для обсуждения как достижений реформаторской повестки дня Узбекистана, так и политических вызовов, которые будут определять следующий этап развития страны в условиях растущей конкуренции на международной арене.