Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) “O‘zbekiston aholisining ijtimoiy tabaqalanishi va ijtimoiy farovonligi: xavf-xatarlar va muammolar” mavzusida Frontier Talks sessiyasini o‘tkazdi. Unda “Ijtimoiy fikr” respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi direktor o‘rinbosari Marat Xadjimuxamedov ishtirok etdi.
Janob Xadjimuxamedov o‘z taqdimotida O‘zbekistonda sotsiologik tadqiqotlar rivojlanishining batafsil sharhini taqdim etib, ularning mustaqillikdan keyingi taraqqiyotini kuzatdi. U davlat siyosatini shakllantirishda faktlarga asoslangan tahlilning o‘sib borayotgan ahamiyatini ta’kidladi va o‘zbek jamiyati rivojlanish dinamikasini tushunish uchun sotsiologik tadqiqotlarning muhimligini alohida qayd etdi.
Bunday kontekstual kirish so‘zidan so‘ng, janob Xadjimuxamedov mamlakatdagi ijtimoiy tabaqalanish murakkabliklarini chuqurroq o‘rganishga o‘tdi. “Ijtimoiy fikr”ning so‘nggi tadqiqotlari natijalariga tayanib, u ijtimoiy jipslik va umumiy farovonlikka ta’sir ko‘rsatuvchi daromadlar, ta’lim va resurslarga kirish imkoniyatlaridagi farqlarni ko‘rib chiqdi. U, ayniqsa, O‘zbekistonda yuz berayotgan ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlar nuqtai nazaridan ushbu tengsizlik bilan bog‘liq xavf-xatarlar haqida gapirib, aniq maqsadli siyosat yordamida ko‘proq ijtimoiy tenglikni ta’minlash strategiyalarini taklif qildi.
Sessiya qizg‘in munozara bilan yakunlandi. Unda olimlar, talabalar va siyosat tahlili bo‘yicha mutaxassislar ishtirok etib, ma’ruzachi bilan ushbu xulosalarning oqibatlarini muhokama qildilar. Ular ijtimoiy zaiflikni kamaytirishga qaratilgan samarali boshqaruv, mintaqaviy nomutanosibliklar va sotsiologik bilimlarni siyosiy tizimga integratsiya qilish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Frontier Talks platformasi dolzarb milliy va global masalalar bo‘yicha ekspertlar muloqoti uchun maydon yaratib, IXTIning yetakchi tashabbusi bo‘lib qolmoqda. Kelgusi sessiyalar fanlararo hamkorlik asosida innovatsion yechimlarni topishni davom ettirishi kutilmoqda.

IAIS Hosts Frontier Talks on Social Stratification and Social Well-Being in Uzbekistan
The Institute for Advanced International Studies (IAIS) hosted a Frontier Talks session titled “Social Stratification and Social Well-Being of the Population of Uzbekistan: Risks and Challenges”, featuring Marat Khadjimukhamedov, First Deputy Director of the Republican Center for the Study of Public Opinion “Ijtimoiy Fikr”.
In his presentation, Mr Khadjimukhamedov provided an in-depth overview of the development of sociological research in Uzbekistan, tracing its evolution since independence. He highlighted the growing role of evidence-based analysis in shaping public policy and underscored the importance of sociological studies in understanding the dynamics of Uzbek society.
Following this contextual introduction, Mr Khadjimukhamedov delved into the complexities of social stratification in the country. Drawing from recent findings by “Ijtimoiy Fikr”, he examined the disparities in income, education, and resource access that influence social cohesion and overall well-being. He further outlined the risks posed by these inequalities, particularly in light of Uzbekistan’s ongoing socio-economic transformations, and proposed strategies for fostering greater social equity through targeted policies.
The session concluded with a lively discussion, during which participants, including academics, students, and policy analysts, engaged with the speaker on the implications of these findings. They explored questions around effective governance, regional disparities, and the integration of sociological insights into policy frameworks aimed at reducing social vulnerabilities.
The Frontier Talks platform remains a flagship initiative of IAIS, providing a platform for expert dialogue on pressing national and global issues. Future sessions are expected to continue fostering innovative solutions through interdisciplinary collaboration.