1-noyabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Koreyadagi Hankuk universitetining Rossiya tadqiqotlari instituti rahbari Sonraye Kim va Hanshin universitetining Yevrosiyo tadqiqot instituti professori Damrin Yunlarni qabul qilib, xalqaro akademik hamkorlikning yangi dadil bosqichiga asos soldi. Muhokamalarda IXTI direktor o‘rinbosari Shaxboz Axmedov, Koreya tadqiqotlari dasturi rahbari professor Valeriy Xa, va Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi mutaxassisi Mehriniso Abdurasulova va IXTI tashrif buyuruvchi eksperti Jon Hongpyo faol ishtirok etdi. Uchrashuv Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarning yangi modelini yaratish bo‘yicha transformatsion tadqiqot tashabbusining yo‘lboshchisi bo‘lishga qaratilgan ushbu tarixiy uchrashuvning ahamiyatini ta’kidladi.
Geosiyosiy keskinlik kuchayib borayotgan bir sharoitda, ayniqsa, yaqinda Ukrainadagi harbiy harakatlar munosabati bilan ushbu hamkorlik Markaziy Osiyo mintaqasida yuzaga kelgan ijtimoiy-iqtisodiy va diplomatik muammolarni yumshatadigan strategiyalarni ishlab chiqishga qaratilgan. Ushbu inqirozlar oqibatlarini yumshatish yo‘llarini izlashga yo‘naltirilgan loyiha doirasida transchegaraviy darajada barqaror rivojlanishga hissa qo‘shadigan va bardoshlilikni oshiradigan yangi tizim yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Muhokamalarda “Markaziy Osiyo + Koreya” ilmiy jurnalini yaratish bo‘yicha kundalik loyiha rejasi, qisqacha “C5+Korea” mavzusi markaziy o‘rinni egalladi. Akademik almashinuv uchun yetakchi platformaga aylanishi ko‘zlangan ushbu nashr formati diplomatiya va iqtisodiy hamkorlikdan tortib madaniy tadqiqotlar va barqaror rivojlanishgacha bo‘lgan mavzularni qamrab olgan holda Janubiy Koreya va Markaziy Osiyo olimlari o‘rtasidagi bilim almashinuvini boyitishga qaratilgan. “C5+Korea” jurnalining innovatsion tashabbusi faol muloqotga ilhom berishi, ushbu tez rivojlanayotgan mintaqalar o‘rtasidagi bilimlardagi bo‘shliqni to‘ldirishi va ularning umumiy muammolari hamda intilishlarini chuqurroq tushunishga ko‘maklashishi kutilmoqda.
Uchrashuv burilish nuqtasi bo‘ldi: IXTI va Hanshin Yevrosiyo ilmiy-tadqiqot instituti o‘zaro Anglashuv memorandumini imzolab, o‘z hamkorligini rasman tasdiqladi, bu akademik sinergiya va hamkorlikni kuchaytirish yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu yangi ittifoq uzoq vaqtdan beri mavjud bo‘lgan mintaqaviy muammolarga yangicha yondashish va ularning yechimini topishga imkon beradigan kelajakdagi qo‘shma tashabbuslarga zamin yaratadi. Memorandumning imzolanishi nafaqat ushbu muhim hamkorlikning rasmiylashuvi, balki boy ilmiy munozara va innovatsiyalar davrini rivojlantirishga bo‘lgan chuqur sodiqlikni anglatadi. IXTI va Yevrosiyo ilmiy-tadqiqot instituti Janubiy Koreya va Markaziy Osiyoning strategik manfaatlariga mos keladigan, barqaror tinchlik va mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlashga sodiqligini tasdiqlaydigan tadqiqotlarni ilgari surish uchun ushbu hamkorlikdan foydalanish imkoniyatini intiqlik bilan kutmoqda.

1 ноября Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) принял выдающихся ученых, положив начало новому смелому этапу в международном академическом сотрудничестве. Среди именитых гостей были Сонрае Ким, руководитель Института российских исследований Университета Ханкук в Корее, и Дамрин Юн, профессор Евразийского исследовательского института Университета Ханшин. В дискуссиях приняли активное участие заместитель директора ИПМИ Шахбоз Ахмедов, руководитель Программы корейских исследований профессор Валерий Хан, эксперт Центра азиатско-тихоокеанских исследований Мехринисо Абдурасулова и приглашенный исследователь ИПМИ Чжон Хонгпё. Встреча подчеркнула важность этой исторической встречи, призванной стать пионером трансформационной исследовательской инициативы по созданию новой модели отношений между Южной Кореей и Центральной Азией.
На фоне растущей геополитической напряженности, особенно в связи с недавними военными действиями в Украине, эта совместная работа направлена на разработку стратегий, которые смягчат возникшие социально-экономические и дипломатические проблемы в регионе Центральной Азии. В рамках проекта, направленного на поиск путей смягчения последствий этих кризисов, предполагается создать новую систему, которая повысит устойчивость и будет способствовать устойчивому развитию на трансграничном уровне.
Центральное место в обсуждениях занял план амбициозного проекта по созданию научного журнала «Центральная Азия + Корея», сокращенно «C5+Korea». Этот формат издания, который должен стать ведущей платформой для академического обмена, призван обогатить обмен знаниями между учеными Южной Кореи и Центральной Азии, охватывая темы от дипломатии и экономического сотрудничества до культурных исследований и устойчивого развития. Ожидается, что новаторская инициатива журнала «C5+Korea» вдохновит на активный диалог, устранит разрыв в знаниях между этими динамично развивающимися регионами и будет способствовать более глубокому пониманию их общих проблем и устремлений.
Встреча стала поворотным моментом: ИПМИ и Евразийский научно-исследовательский институт Ханшин официально оформили свое партнерство, подписав Меморандум о взаимопонимании, что символизирует значительный шаг к усилению академической синергии и сотрудничества. Этот новый альянс закладывает основу для будущих совместных инициатив, которые позволят по-новому взглянуть на давно существующие региональные проблемы и найти для них решения. Подписание Меморандума представляет собой не только формализацию этого важного партнерства, но и глубокую приверженность развитию эры обогащенного научного дискурса и инноваций. ИПМИ и Евразийский научно-исследовательский институт с нетерпением ждут возможности использовать это партнерство для продвижения исследований, которые соответствуют стратегическим интересам Южной Кореи и Центральной Азии, подтверждая свою приверженность укреплению устойчивого мира и региональной стабильности.