IXTIda Shveytsariyaning SECO va SDC vakillari bilan ishchi uchrashuv o‘tkazildi
19-noyabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Shveysariya Konfederatsiyasining Iqtisodiy masalalar bo‘yicha davlat kotibiyati (SECO) hamda Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi (SDC) vakillari bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda SECO dastur menejeri Ronald Gindrat va SDC milliy dastur koordinatori Nodira Muxammadqulova ishtirok etdi. IXTI tomonidan direktor Akram Umarov, direktor o‘rinbosari Odil Gafarov va yetakchi ilmiy xodim Mushtariy Usmonova qatnashdi.
Muzokaralar asosan Markaziy Osiyodagi mintaqaviy integratsiyaning joriy tendensiyalari va ularning savdo, investitsiyalar hamda transchegaraviy infratuzilma loyihalariga ta’siri atrofida bo‘lib o‘tdi. Tomonlar mintaqa bo‘ylab iqtisodiy va huquqiy tizimlarning bosqichma-bosqich yaqinlashuvi biznes yuritish uchun yanada bashorat qilinadigan va uyg‘un muhit yaratishga qanday hissa qo‘shishi mumkinligini muhokama qildilar. Shu nuqtai nazardan, tranzaksiya xarajatlarini kamaytirish va mintaqaning xorijiy hamkorlar uchun jozibadorligini oshirish yo‘lidagi muhim qadamlar sifatida norma va standartlarni yaqinlashtirish, shaffoflikni oshirish va ma’muriy tartib-qoidalarni soddalashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekistonda investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarni muhokama qildilar. IXTI vakillari investorlarning huquqiy himoyasini kuchaytirish, moliyaviy infratuzilmani rivojlantirish va tartibga solish muhitining bashorat qilinishini oshirish bo‘yicha milliy sa’y-harakatlarni tushuntirdilar. Bunda iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlariga uzoq muddatli va barqaror investitsiyalarni jalb qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Yakunida, SECO va SDC vakillari IXTI bilan muloqotni davom ettirishdan, jumladan, mintaqaviy tashabbuslarni baholash va Markaziy Osiyodagi integratsiya jarayonlari bo‘yicha tahliliy materiallarni tayyorlashda hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladi. Uchrashuvda dalillarga asoslangan qarorlar qabul qilishni qo‘llab-quvvatlaydigan va mintaqaning jahon iqtisodiyotidagi o‘rnini mustahkamlaydigan mazmunli ekspertlar hamkorligini rivojlantirishga bo‘lgan umumiy intilish ta’kidlandi.

ИПМИ провел рабочую встречу с представителями SECO и SDC Швейцарии
19 ноября Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) провел рабочую встречу с представителями Государственного секретариата по экономическим вопросам (SECO) Швейцарской Конфедерации и Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC), которых представляли Рональд Гиндрат, программный менеджер SECO, Нодира Мухаммадкулова, национальный координатор программ SDC. ИПМИ представляли директор Акрам Умаров, заместитель директора Одил Гафаров и ведущий научный сотрудник Муштарий Усмонова.
Обсуждение было посвящено в основном текущим тенденциям региональной интеграции в Центральной Азии и их последствиям для торговли, инвестиций и трансграничных инфраструктурных проектов. Участники рассмотрели, как постепенная конвергенция экономических и правовых режимов в регионе может способствовать созданию более предсказуемого и согласованного пространства для ведения бизнеса. В этом контексте были обсуждены возможные пути сближения норм и стандартов, повышения прозрачности и упрощения административных процедур как важные шаги по снижению транзакционных издержек и повышению привлекательности региона для иностранных партнеров.
Стороны также рассмотрели текущие реформы, направленные на улучшение инвестиционного климата в Узбекистане. Представители ИПМИ рассказали о национальных усилиях по укреплению правовой защиты инвесторов, развитию финансовой инфраструктуры и повышению предсказуемости регуляторной среды, уделяя особое внимание содействию долгосрочным и устойчивым инвестициям в приоритетные секторы экономики.
В заключение представители SECO и SDC подтвердили свою заинтересованность в продолжении диалога с ИПМИ, включая сотрудничество в оценке региональных инициатив и подготовке аналитических материалов по интеграционным процессам в Центральной Азии. В ходе встречи было подчеркнуто общее намерение развивать содержательное экспертное партнерство, которое поддерживает принятие решений на основе фактических данных и укрепляет позиции региона в глобальной экономической архитектуре.