IXTI Britaniya elchixonasi delegatsiyasi bilan mintaqaviy xavfsizlik masalalarini muhokama qildi
2025-yil 19-noyabr kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Britaniya tomonidan Buyuk Britaniya Tashqi ishlar, Hamdo‘stlik va rivojlanish vazirligi bo‘lim boshlig‘i Alastair Totti, Afg‘oniston bo‘yicha mintaqaviy guruh rahbari Elis Dreyper va Britaniya elchixonasi kotibi Jemma Uorren ishtirok etdi. IXTI tomonidan direktor Akram Umarov, direktor o‘rinbosari Odil Gafarov, yetakchi ilmiy xodimlar Aziza Muxammedova va Mushtariy Usmonova qatnashdi.
Uchrashuv davomida mehmonlarga IXTIning ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlari, uning mavzuviy va mintaqaviy markazlari faoliyati, shuningdek, Institutning Buyuk Britaniya tashqi siyosat muassasalari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan loyihalarni amalga oshirish tajribasi haqida ma’lumot berildi. Tomonlar IXTI kabi tahliliy markazlar Markaziy Osiyodagi xavfsizlik tendensiyalarini chuqurroq tushunishga qanday hissa qo‘shishi va O‘zbekiston hamda hamkor davlatlar siyosatchilari uchun dalillarga asoslangan tavsiyalar berishi mumkinligi haqida fikr almashdilar.
Britaniya delegatsiyasi Birlashgan Qirollikning CONTEST terrorizmga qarshi kurash strategiyasining asosiy elementlarini taqdim etdi va terroristik hujumlarning oldini olish, radikallashuvga qarshi kurashish hamda xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha kompleks yondashuvini tushuntirdi.
Yakunida har ikki tomon IXTI va Buyuk Britaniya elchixonasi o‘rtasidagi hamkorlikni, jumladan, ekspertlar almashinuvi, mintaqaviy xavfsizlik bo‘yicha qo‘shma muhokamalar va tahliliy ishlar orqali yanada mustahkamlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Uchrashuv davomida yuzaga kelayotgan tahdidlar bo‘yicha muloqotni chuqurlashtirish, O‘zbekiston va butun mintaqada tinchlik, barqarorlik va bardoshlilikni ta’minlashga xizmat qiladigan hamkorlikning amaliy yo‘nalishlarini izlash borasidagi mushtarak intilish yana bir bor tasdiqlandi.

19 ноября 2025 года Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) провел встречу с делегацией посольства Великобритании в Ташкенте. Британскую сторону представляли Аластер Тотти, глава департамента Министерства иностранных дел, Содружества и развития Великобритании, Элис Дрейпер, глава региональной группы по Афганистану, и Джемма Уоррен, секретарь посольства Великобритании. ИПМИ представляли директор Акрам Умаров, заместитель директора Одил Гафаров и ведущие научные сотрудники Азиза Мухаммедова и Муштарий Усмонова.
В ходе встречи гостям была представлена информация о научно-исследовательской программе ИПМИ, работе его тематических и региональных центров, а также об опыте института в реализации проектов, поддерживаемых внешнеполитическими учреждениями Великобритании. Стороны обменялись мнениями о том, как аналитические центры, такие как ИПМИ, могут способствовать более глубокому пониманию тенденций в области безопасности в Центральной Азии и предоставлять основанные на фактах рекомендации для политиков в Узбекистане и странах-партнерах.
Британская делегация представила основные элементы стратегии Великобритании по борьбе с терроризмом CONTEST и изложила свой комплексный подход к предотвращению терактов, противодействию радикализации и укреплению сотрудничества с международными партнерами.
В заключение обе стороны выразили заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества между ИПМИ и Посольством Великобритании, в том числе посредством обмена экспертами, совместных дискуссий и аналитической работы по вопросам региональной безопасности. В ходе встречи была подтверждена общая приверженность углублению диалога по возникающим угрозам и изучению практических путей партнерства, способствующих миру, стабильности и устойчивости в Узбекистане и регионе в целом.