JIDU huzuridagi IXTI tomonidan Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishni qayta ko‘rib chiqishga bag‘ishlangan THINK ROAD FORUM 2025 o‘tkazildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) 2025-yil 18-19-noyabr kunlari “Shakllanayotgan regionalizm davrida Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishni qayta ko‘rib chiqish” mavzusida o‘zining ilk THINK ROAD FORUMIni o‘tkazmoqda. Ikki kunlik anjuman Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi yetakchi siyosatchilar, diplomatlar, olimlar va ekspertlar, davlat sektori va fuqarolik jamiyati vakillarini to‘plab, mintaqa chuqur geosiyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar sharoitida barqaror va inklyuziv rivojlanishga qanday erishishi mumkinligi haqida muhokama yuritdi.
Forumda mamlakatimizning yetakchi vazirlik va idoralari, ilmiy-tadqiqot muassasalari va tahlil markazlari, diplomatik korpus vakillari yuqori darajada ishtirok etdi. Yirik xalqaro va rivojlanish tashkilotlari, shuningdek, AQSH, Yevropa va Osiyoning bir qator yetakchi universitetlari va tahlil markazlarining ishtiroki Forumning Markaziy Osiyo kelajagi bo‘yicha haqiqiy xalqaro muloqot maydoni ekanligini ta’kidladi.
Dalillarga asoslangan, siyosatga yo‘naltirilgan munozaralar maydoni sifatida tashkil etilgan THINK ROAD FORUM 2025 Markaziy Osiyada mintaqaviylikning yangi to‘lqini, energetika, iqlim va texnologiyalardagi global o‘zgarishlar bilan birgalikda mintaqa davlatlari va jamiyatlarining strategik tanlovlarini qanday o‘zgartirayotganligiga e’tibor qaratdi.
Anjuman JIDU birinchi prorektori va IXTI direktori, Akram Umarov moderatorligidagi yuqori darajali ochilish marosimi bilan boshlandi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari va JIDU rektori Sodiq Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari va Xalqaro Markaziy Osiyo instituti direktori Javlon Vaxabov hamda Pittsburg universiteti Boshqaruv va bozorlar markazi direktori Jenifer Brik Murtazashvili ishtirok etdilar.
Birinchi kun Markaziy Osiyada barqaror rivojlanish uchun geosiyosiy va xavfsizlik masalalari; barqaror iqtisodiy rivojlanish, savdo, investitsiyalar va o‘zaro bog‘liqlik; qazilma yoqilg‘idan qayta tiklanadigan energiyaga o‘tishni jadallashtirish; mintaqaviy iqlim o‘zgarishiga moslashish va suv resurslarini boshqarish bo‘yicha o‘zaro bog‘liq to‘rtta sessiyani qamrab oldi.
Ushbu to‘rtta sessiya davomida ishtirokchilar o‘zgaruvchan geosiyosat va raqobatdosh integratsiya formatlari Markaziy Osiyoning xavfsizlik tizimi va tashqi siyosat tanlovlariga qanday ta’sir qilishini; mintaqaviy iqtisodiy yo‘laklar, transport yo‘nalishlari va investitsiyaviy hamkorlik uzoq muddatli, inklyuziv o‘sishni qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini; hukumatlar va biznes adolatli va tartibli energiya o‘tishini qanday loyihalashi mumkinligini; iqlim barqarorligi, transchegaraviy daryolar va suv diplomatiyasi bo‘yicha kuchaytirilgan mintaqaviy hamkorlik barqaror rivojlanishga asos bo‘lishi va kelajakdagi inqirozlarning oldini olishi mumkinligini muhokama qildilar. Amaliy siyosat vositalari, tartibga solish islohotlari va mintaqaviy institutlarning umumiy resurslarni boshqarishdagi roliga alohida e’tibor qaratildi.
Ikkinchi kun yangi tashkil etilgan Toshkent texnologiya universiteti rektori Adham Xudayqulovning “O‘tish davri tuzoqda: Markaziy Osiyoda o‘tish davrining uch o‘n yilligi” kitobining taqdimoti bilan boshlandi. Bu barqaror rivojlanishning ijtimoiy va texnologik jihatlari haqida chuqur mulohaza yuritish uchun zamin yaratdi. Ikkinchi kun so‘ng ikki asosiy mavzuga bag‘ishlandi: barqaror rivojlanishning ijtimoiy jihatlari va Markaziy Osiyo kelajagini shakllantirishda sun’iy intellekt hamda raqamli aloqaning roli.
Ushbu ikkita sessiyada mintaqaviy o‘sish va integratsiyaning afzalliklarini keng doirada, shu jumladan zaif guruhlar va chekka hududlar bilan bo‘lishishni ta’minlash uchun ta’lim tizimlari, yoshlar siyosati, ijtimoiy himoya, gender tengligi va mahalliy darajadagi ishtirokni qanday kuchaytirish mumkinligi muhokama qilindi. Ishtirokchilar hukumatlar, rivojlanish bo‘yicha hamkorlar, xususiy sektor va universitetlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama sheriklik Markaziy Osiyada inklyuziv va insonga yo‘naltirilgan raqamli transformatsiyani qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini ko‘rib chiqdilar.
THINK ROAD FORUM 2025 ilmiy doiralar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati, davlat sektori va qaror qabul qiluvchilarning yetakchi vakillarini birlashtirish orqali muloqot va hamkorlik uchun barqaror platforma yaratishga intilmoqda. Ikki kun davomida geosiyosat, iqtisodiyot, energetika, iqlim, ijtimoiy siyosat va raqamli transformatsiya bo‘yicha muhokamalar Markaziy Osiyo davlatlariga shakllanayotgan mintaqaviylikni boshqarish va yanada barqaror, inklyuziv hamda chidamli kelajak sari harakat qilishga yordam beradigan aniq g‘oyalar va sheriklik aloqalarini yaratishi kutilmoqda. Shu bilan birga, JIDU huzuridagi IXTI ilmiy tadqiqotlarni amaliy siyosat ishlab chiqish bilan bog‘lash, dalillarga asoslangan tahlil O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyoda strategik qarorlar qabul qilish uchun asos bo‘lishini ta’minlash, shuningdek, mintaqaviy siyosat bo‘yicha munozaralar, o‘z navbatida, Institutning tadqiqot kun tartibi va o‘qitishni shakllantirishiga xizmat qilish bo‘yicha asosiy vazifasini yana bir bor tasdiqlaydi.

IAIS at UWED Hosts THINK ROAD FORUM 2025 on Rethinking Sustainable Development in Central Asia
The Institute for Advanced International Studies (IAIS) at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted its flagship THINK ROAD FORUM on 18–19 November 2025 under the theme “Rethinking Sustainable Development in Central Asia in the Age of Emerging Regionalism”. The two-day conference brought together leading policymakers, diplomats, academics, experts, public sector, and civil society from across Central Asia and beyond to discuss how the region can pursue sustainable and inclusive development amid profound geopolitical and economic shifts.
The Forum featured high-level participation from key national ministries and agencies, research institutions and think tanks, the diplomatic corps. Major international and development organizations, as well as several leading universities and think tanks from the United States, Europe and Asia, are represented at the event, underscoring the Forum’s role as a genuinely international platform for dialogue on Central Asia’s future.
Designed as a space for evidence-based, policy-oriented discussion, THINK ROAD FORUM 2025 focuses on how a new wave of regionalism in Central Asia, combined with global transitions in energy, climate and technology, is reshaping the strategic choices of the region’s states and societies.
Conference opened with a high-level plenary chaired by Dr Akram Umarov, First Vice-Rector of UWED and Director of IAIS, featuring H.E. Sodyq Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Republic of Uzbekistan and Rector of UWED, H.E. Javlon Vakhabov, Deputy Advisor to the President of Uzbekistan on Foreign Policy and Director of International Institute for Central Asia, and Prof. Jennifer Brick Murtazashvili, Director of the Center for Governance and Markets at the University of Pittsburgh.
The first day covered four interlinked sessions on geopolitical and security considerations for sustainable development in Central Asia; sustainable economic development, trade, investment and connectivity; accelerating the transition from fossil fuels to renewable energy; and regional climate change adaptation and water resource management.
Across these four sessions, participants discussed how shifting geopolitics and competing integration formats influence Central Asia’s security architecture and foreign policy choices; how regional economic corridors, transport routes and investment partnerships can support long-term, inclusive growth; how governments and business can design a just and orderly energy transition; and how enhanced regional cooperation on climate resilience, transboundary rivers and water diplomacy can underpin sustainable development and prevent future crises. Special attention is given to practical policy tools, regulatory reforms, and the role of regional institutions in managing common resources.
Day II began with the launch of “The Transition Trap: Three Decades of Transition in Central Asia” by Prof. Adham Khudaykulov, Rector of newly established Tashkent Tech University, setting the tone for an in-depth reflection on the social and technological dimensions of sustainable development. The second day then turned to two major themes: the social dimensions of sustainable development and the role of artificial intelligence and digital connectivity in shaping Central Asia’s future.
Two consequent sessions discussed how education systems, youth policies, social protection, gender equality and community-level engagement can be strengthened to ensure that the benefits of regional growth and integration are shared widely, including with vulnerable groups and remote regions. Participants examined how multi-stakeholder partnerships between governments, development partners, the private sector and universities can support an inclusive and human-centered digital transformation in Central Asia.
By convening leading figures from academia, international organizations, civil society, public sector and decision-makers THINK ROAD FORUM 2025 aims to build a sustained platform for dialogue and cooperation. Over two days, the discussions on geopolitics, economy, energy, climate, social policy, and digital transformation are expected to generate concrete ideas and partnerships that will help Central Asian states navigate emerging regionalism and move towards a more sustainable, inclusive, and resilient future. In doing so, IAIS at UWED reaffirms its core mission of bridging academic research with practical policymaking, ensuring that evidence-based analysis informs strategic decisions in Uzbekistan and across Central Asia, and that regional policy debates, in turn, shape the Institute’s research agenda and teaching.