Jahon bankining MUNIS PRIM granti doirasida “Barqaror kelajak uchun institutsional salohiyatni shakllantirish” yo‘l xaritasini amalga oshirishni davom ettirib, Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti 2025-yil 16-20-may kunlari bir qator intensiv onlayn seminarlarni o‘tkazdi. Ushbu loyiha doirasida IXTI xalqaro maslahatchisi professor Timur Dadabayev rahbarligidagi dastur loyiha jamoasini tadqiqot amaliyoti va nashr strategiyalariga jalb etdi.
Turkum ilg‘or tadqiqot metodologiyalari va vositalari bo‘yicha modullar bilan boshlandi. Bular ishtirokchilarni ma’lumotlarni sifatli va miqdoriy tahlil qilish uchun maxsus dasturiy ta’minotdan foydalanish, ilmiy ishda sun’iy intellekt va tahlilni qo‘llash, shuningdek, tadqiqot texnologiyalari sohasidagi yangi xalqaro tendensiyalar bilan tanishtirdi. Professor Dadabayev, shuningdek, siyosatga oid tadqiqotlarni boyitish uchun ma’lumot manbalarini izlash, statistik usullar va katta hajmdagi ma’lumotlar oqimlarini birlashtirish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni namoyish etdi.
Hafta o‘rtasidagi mashg‘ulotlar tadqiqot loyihalarini ishlab chiqish va boshqarishga bag‘ishlandi. Bunda ishtirokchilar ishonchli tadqiqot savollarini shakllantirish, muhokama qilish uchun bo‘limlarni tuzish va tavsifiy tahlil yordamida cheklangan miqdoriy ma’lumotlarni to‘ldirish usullarini o‘rgandilar. Real vaqt rejimida taklif loyihalarini tanqidiy tahlil qilish orqali jamoa o‘zining metodologik yechimlarni loyihaning umumiy maqsadlari va kontekstual cheklovlar bilan muvofiqlashtirish ko‘nikmalarini takomillashtirdi.
So‘nggi kunlarda tadqiqotlarni samarali targ‘ib qilish va nashr etishga alohida e’tibor qaratildi. Professor Dadabayev ishonchli bo‘limlarni qanday yaratish, shuningdek, ma’lumotlarni kengroq tarqatish uchun ORCID, ResearchGate va Mendeley kabi platformalardan qanday foydalanish kerakligini ko‘rsatib berdi. Ishtirokchilar turli auditoriyalar uchun murakkab xulosalarni soddalashtirishni mashq qildilar va siyosiy tadqiqot usullarini, jumladan, o‘zgarishlar nazariyasi hamda xarajat va foyda tahlilini o‘rgandilar.
Tadqiqot treningining ushbu onlayn davomi Institutning O‘zbekistonda shakllanayotgan tahliliy markazlar hamjamiyatiga qat’iy, xalqaro miqyosda tan olingan tadqiqot standartlarini joriy etishga bo‘lgan intilishini ta’kidlaydi.

Продолжая реализацию своей дорожной карты «Создание институционального потенциала для устойчивого будущего» в рамках гранта MUNIS PRIM Всемирного банка, Институт передовых международных исследований провел серию интенсивных онлайн-семинаров с 16 по 20 мая 2025 года. Под руководством профессора Тимура Дадабаева, международного консультанта ИПМИ в рамках данного проекта, программа вовлекла проектную команду в исследовательскую практику и стратегии публикации.
Серия началась с модулей по передовым методологиям и инструментам исследования, которые познакомили участников с использованием специализированного программного обеспечения для качественного и количественного анализа данных, применением искусственного интеллекта и аналитики в научной работе, а также с новыми международными тенденциями в области исследовательских технологий. Профессор Дадабаев также продемонстрировал передовые практики по поиску источников данных, статистическим методам и интеграции потоков больших данных для обогащения исследований, имеющих отношение к политике.
Сессии в середине недели были посвящены разработке и управлению исследовательскими проектами, где участники изучали методы формулирования надежных исследовательских вопросов, структурирования разделов для обсуждения и компенсации ограниченных количественных данных с помощью описательного анализа. Благодаря критическому анализу проектов предложений в режиме реального времени команда отточила свои навыки согласования методологических решений с общими целями проекта и контекстуальными ограничениями.
В заключительные дни особое внимание было уделено эффективной коммуникации и публикации исследований. Профессор Дадабаев продемонстрировал, как создавать убедительные разделы, а также как использовать такие платформы, как ORCID, ResearchGate и Mendeley для более широкого распространения информации. Участники практиковались в упрощении сложных выводов для различной аудитории и изучали методы политических исследований, включая теорию изменений и анализ затрат и выгод.
Это онлайн-продолжение исследовательского тренинга подчеркивает стремление Института внедрить строгие, международно признанные стандарты исследований в формирующееся сообщество аналитических центров Узбекистана.