Islomxon Gafarov Moskvada boʻlib oʻtgan A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumida ishtirok etdi
Toshkent, Oʻzbekiston – 29-iyul 2024-yil. 2023-yil 22-25-iyul kunlari Moskvada A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumi boʻlib oʻtdi. Unda MDH davlatlaridan 50 dan ortiq ishtirokchilar qatnashdi. Tadbirga Rossiya Fanlar Akademiyasi, Tashqiishlar vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti ma'muriyatining olimlari va ekspertlari taklifqilindi. Oʻzbekiston nomidan Istiqbolli xalqarotadqiqotlar instituti (IXTI) ilmiy xodimi Islomxon Gafarov va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyauniversiteti (JIDU) “Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekan o'rinbosari Abdulaziz Rahmatullayev ishtirok etdi.
Forumning birinchi kuni Rossiya Fanlarakademiyasining Yevropa institutida boʻlib oʻtdi. Tabdirning ochilishida RAN Yevropa institutidirektori va A.Gromiko nomidagi Tashqi siyosattadqiqotlari assotsiatsiyasi raisi Aleksey Anatolyevich Gromiko, Rossiya Federatsiyasi Federal Kengashi Xalqaro ishlar qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Andrey Arkadyevich Klimov va Rossiya TIV Ikkinchi MDH departamenti direktori oʻrinbosari Dmitriy Mixaylovich Demurin nutq soʻzladilar.
Kunning ikkinchi yarmida Forum ishtirokchilarining taqdimotlari boʻlib oʻtdi. IXTI xodimi Islomxon Gafarovning nutqi MDH davlatlarining tashqi siyosat strategiyalarigaqaratildi. Uning fikriga koʻra, asosiy tutashishnuqtalari xalqaro transport yoʻlaklarinirivojlantirish, savdo va Afgʻonistondagi vaziyatbilan bog'liq masalalardir.
24-iyul kuni, Forumning ikkinchi kuni, tadbir MGIMO binosida davom etdi. Tabdirning ochilishida rektor Anatoliy Torkunov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Ma'muriyatining chegarahamkorligi boʻlimi boshligʻi o'rinbosari Sergey Malenko va Rossiya TIV Axborot va matbuotdepartamenti direktori Mariya Zaxarova soʻzgachiqdilar. Oʻz nutqlarida ular A.Gromikoning hissasini va postsovet hududidagi insonkapitalining ahamiyatini ta'kidladilar. Bundaytadbirlar yoshlar va ilmiy doiralarniyaqinlashtirishga, MDH davlatlari oʻrtasidagimunosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Kunning ikkinchi yarmida Rossiya Tashqiishlar vazirligiga ekskursiya uyushtirildi, u yerda MDH ning Uchinchi departamenti direktori Aleksandr Vadimovich Sternik bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Professional diplomat bilan boʻlganuchrashuv, uning hayoti va kasbiy tajribasi bilan boʻlishishi ishtirokchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumi MDH davlatlari yoshmutaxassislari va olimlari o'rtasida fikr almashishva aloqa oʻrnatish uchun muhim platformagaaylandi. Toʻrt kun davomida ishtirokchilar nafaqat oʻz tadqiqotlari va loyihalarini taqdim etish, balkidolzarb tashqi siyosat masalalarini muhokamaqilish, yangi tutashish nuqtalarini topish vakelgusidagi hamkorlik yo'nalishlarini belgilashimkoniyatiga ega boʻldilar.

Исломхон Гафаров принял участие на Форуме молодых международников СНГ имени А. Громыко в Москве
Ташкент, Узбекистан – 29 июля 2024. С 22 по 25 июля в Москве прошел Форум молодых международников СНГ имени А. Громыко, который собрал более 50 участников из стран СНГ. Среди приглашенных гостей были ученые и эксперты из РАН, МИД и администрации президента РФ. Узбекистан представляли научный сотрудник Института перспективных международных исследований (ИПМИ) Исломхон Гафаров и заместитель декана факультета «Международные отношения» Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) Абдулазиз Рахматуллаев.
23 июля, в первый день Форума, мероприятие состоялось в Институте Европы РАН. С приветственными словами выступили Алексей Анатольевич Громыко, директор Института Европы РАН и председатель Ассоциации внешнеполитических исследований имени А.Громыко; Андрей Аркадьевич Климов, заместитель председателя Комитета Совета Федерации Российской Федерации по международным делам; и Дмитрий Михайлович Демурин, заместитель директора Второго департамента стран СНГ МИД России.
Во второй половине дня прошла презентация участников Форума, в рамках которой выступил сотрудник ИПМИ ИсломхонГафаров. Его речь была направлена на сближение внешнеполитических стратегий стран СНГ. Основными точками соприкосновения, по его мнению, являются развитие международных транспортных коридоров, торговля и вопросы, связанные с ситуацией вокруг Афганистана.
24 июля, во второй день Форума, мероприятия продолжились в здании МГИМО. Приветственные слова прозвучали от ректора Анатолия Торкунова, заместителя начальника Управления Президента Российской Федерации по приграничному сотрудничеству Сергея Маленко, а также директора Департамента информации и печати Министерства иностранных дел России Марии Захаровой. В своих выступлениях они отметили вклад А.Громыко и важность человеческого капитала в постсоветском пространстве. Подобные мероприятия способствуют сближению молодежи и научных кругов, укрепляя отношения между странами СНГ.
Во второй половине дня была организована экскурсия в МИД РФ, где состоялась встреча с директором Третьего департамента стран СНГ Александром Вадимовичем Стерником. Встреча с профессиональным дипломатом, который поделился своим жизненным и карьерным опытом, оставила у участников глубокое впечатление.
Форум молодых международников СНГ имени А. Громыко стал важной площадкой для обмена идеями и налаживания контактов между молодыми специалистами и учеными стран СНГ. В течение четырех дней участники имели возможность не только представить свои исследования и проекты, но и обсудить актуальные вопросы внешнеполитической повестки, найти новые точки соприкосновения и определить направления для дальнейшего сотрудничества.