Islomxon Gafarov Moskvada boʻlib oʻtgan A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumida ishtirok etdi
Toshkent, Oʻzbekiston – 29-iyul 2024-yil. 2023-yil 22-25-iyul kunlari Moskvada A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumi boʻlib oʻtdi. Unda MDH davlatlaridan 50 dan ortiq ishtirokchilar qatnashdi. Tadbirga Rossiya Fanlar Akademiyasi, Tashqiishlar vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti ma'muriyatining olimlari va ekspertlari taklifqilindi. Oʻzbekiston nomidan Istiqbolli xalqarotadqiqotlar instituti (IXTI) ilmiy xodimi Islomxon Gafarov va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiyauniversiteti (JIDU) “Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekan o'rinbosari Abdulaziz Rahmatullayev ishtirok etdi.
Forumning birinchi kuni Rossiya Fanlarakademiyasining Yevropa institutida boʻlib oʻtdi. Tabdirning ochilishida RAN Yevropa institutidirektori va A.Gromiko nomidagi Tashqi siyosattadqiqotlari assotsiatsiyasi raisi Aleksey Anatolyevich Gromiko, Rossiya Federatsiyasi Federal Kengashi Xalqaro ishlar qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Andrey Arkadyevich Klimov va Rossiya TIV Ikkinchi MDH departamenti direktori oʻrinbosari Dmitriy Mixaylovich Demurin nutq soʻzladilar.
Kunning ikkinchi yarmida Forum ishtirokchilarining taqdimotlari boʻlib oʻtdi. IXTI xodimi Islomxon Gafarovning nutqi MDH davlatlarining tashqi siyosat strategiyalarigaqaratildi. Uning fikriga koʻra, asosiy tutashishnuqtalari xalqaro transport yoʻlaklarinirivojlantirish, savdo va Afgʻonistondagi vaziyatbilan bog'liq masalalardir.
24-iyul kuni, Forumning ikkinchi kuni, tadbir MGIMO binosida davom etdi. Tabdirning ochilishida rektor Anatoliy Torkunov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Ma'muriyatining chegarahamkorligi boʻlimi boshligʻi o'rinbosari Sergey Malenko va Rossiya TIV Axborot va matbuotdepartamenti direktori Mariya Zaxarova soʻzgachiqdilar. Oʻz nutqlarida ular A.Gromikoning hissasini va postsovet hududidagi insonkapitalining ahamiyatini ta'kidladilar. Bundaytadbirlar yoshlar va ilmiy doiralarniyaqinlashtirishga, MDH davlatlari oʻrtasidagimunosabatlarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Kunning ikkinchi yarmida Rossiya Tashqiishlar vazirligiga ekskursiya uyushtirildi, u yerda MDH ning Uchinchi departamenti direktori Aleksandr Vadimovich Sternik bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Professional diplomat bilan boʻlganuchrashuv, uning hayoti va kasbiy tajribasi bilan boʻlishishi ishtirokchilarda chuqur taassurot qoldirdi.
A.Gromiko nomidagi MDH yoshlari xalqaromunosabatlar forumi MDH davlatlari yoshmutaxassislari va olimlari o'rtasida fikr almashishva aloqa oʻrnatish uchun muhim platformagaaylandi. Toʻrt kun davomida ishtirokchilar nafaqat oʻz tadqiqotlari va loyihalarini taqdim etish, balkidolzarb tashqi siyosat masalalarini muhokamaqilish, yangi tutashish nuqtalarini topish vakelgusidagi hamkorlik yo'nalishlarini belgilashimkoniyatiga ega boʻldilar.

Islomkhon Gafarov took part in the Forum of Young Internationalists of the CIS in Moscow
Tashkent, Uzbekistan – 29 July 2024. From July 22 to 25, the A.Gromyko Forum of Young Internationalists of the CIS took place in Moscow, gathering over 50 participants from CIS countries. The event featured scholars and experts from the Russian Academy of Sciences (RAS), the Ministry of Foreign Affairs (MFA), and the Presidential Administration of the Russian Federation. Representing Uzbekistan were Islomkhon Gafarov, a Senior research fellow from the Institute for Advanced International Studies (IAIS), and Abdulaziz Rakhmatullaev, Deputy Dean of the Faculty of International Relations at the University of World Economy and Diplomacy (UWED).
The Forum began on July 23 at the Institute of Europe of the RAS. Opening speeches were delivered by Alexey Anatolyevich Gromyko, Director of the Institute of Europe of the RAS and Chairman of the A.Gromyko Association for Foreign Policy Studies; Andrey ArkadyevichKlimov, Deputy Chairman of the Federation Council Committee on International Affairs; and Dmitry Mikhailovich Demurin, Deputy Director of the Second CIS Department of the Russian MFA.
In the afternoon, Forum participants presented their projects. Islomkhon Gafarov spoke on aligning the foreign policy strategies of CIS countries, emphasizing key areas of convergence such as the development of international transport corridors, trade, and issues related to the situation in Afghanistan.
On July 24, the second day of the Forum continued at MGIMO. Opening addresses were delivered by Rector Anatoly Torkunov, Deputy Head of the Presidential Directorate for Border Cooperation Sergey Malenko, and Director of the Information and Press Department of the Russian MFA Maria Zakharova. They underscored the contributions of A.Gromyko and the significance of human capital in the post-Soviet space, highlighting the importance of such events in fostering youth and academic exchanges and strengthening ties between CIS countries.
In the afternoon, participants visited the Russian MFA, where they met with Alexander Vadimovich Sternik, Director of the Third CIS Department. His sharing of life and career experiences as a professional diplomat left a profound impression on the attendees.
The A.Gromyko Forum of Young Internationalists of the CIS has established itself as a vital platform for exchanging ideas and building connections among young specialists and scholars from CIS countries. Over four days, participants had the opportunity to present their research and projects, discuss current foreign policy issues, identify new areas of convergence, and outline future cooperation directions.