16-18-oktyabr kunlari Istanbuldagi Ibn Xaldun universitetida (Ibn Haldun University, IHU) 4-Manas forumi doirasida “Yevroosiyoda aloqalar va hamkorlikni mustahkamlash” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) nomidan Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori o‘rinbosari Shaxboz Axmedov, JIDU Xalqaro huquq fakulteti dotsenti Surayyo Usmonova va JIDU ilmiy xodimi Doston Mashrabov ishtirok etib, mintaqalararo hamkorlikda O‘zbekistonning tanqidiy ovozini namoyish etdi. Ularning faol ishtiroki Yevroosiyo geosiyosiy va iqtisodiy integratsiyasi diskursiga qo‘shgan hissasi muhimligini ta’kidladi, bunda Markaziy Osiyoning strategik roliga alohida e’tibor qaratildi.
Konferensiya taniqli arboblar, jumladan, Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) Bosh kotibi, elchi Kubanichbek Omuraliyev Janobi Oliylarining nutqi bilan ochildi. U o‘zining dasturiy nutqida Turkiy dunyoda ta’lim sohasidagi hamkorlikning muhimligini ta’kidlab, TDTning ta’lim loyihalari orqali birlikni mustahkamlashga sodiqligini aks ettirdi. Tadbirda Ibn Xaldun nomidagi universitet rektori professor d-r Atilla Arkan va Qirg‘iziston-Turkiya "Manas" universiteti rektori professor d-r Alparslan Jeylan kabi taniqli akademik yetakchilar ham so‘zga chiqdilar. Ularning barchasi turkiy integratsiyani rivojlantirishda akademik hamkorlikning muhimligini ta’kidladi.
Forum doirasida “Mintaqaviy hamkorlik uchun suv diplomatiyasidan foydalanish: Markaziy Osiyoda suv xavfsizligi va iqlim barqarorligi” mavzusida Shaxboz Axmedovning taqdimoti bo‘lib o‘tdi, unda umumiy transchegaraviy suv resurslariga ega bo‘lgan Markaziy Osiyo davlatlari uchun dolzarb muammo bo‘lgan suv xavfsizligining muhim masalasiga bag‘ishlandi. Ma’ruzachi fikrga chorlovchi nutqida suv diplomatiyasi hamkorlikni mustahkamlash va mintaqaviy keskinlikni kamaytirish uchun hayotiy muhim mexanizm bo‘lib xizmat qilishini ta’kidladi. U suv resurslarini barqaror boshqarish orqali iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha innovatsion strategiyalarni taqdim etdi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi muloqot platformalarini mustahkamlashga chaqirdi. Janob Axmedovning mulohazalari katta rezonansga sabab bo‘ldi, chunki ko‘plab ishtirokchilar ekologik barqarorlik va mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash uchun suv xavfsizligi muammosini hal qilish zarurligini tan olishdi.
JIDUning yana bir eksperti Surayyo Usmonova “Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida turizmni rivojlantirishda shartnomaviy-huquqiy hamkorlik istiqbollari” mavzusida muhim ma’ruza qildi. Uning ishi turkiy dunyoda turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan huquqiy asoslarni yoritib berdi va a’zo davlatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash uchun mintaqaning boy madaniy merosidan foydalanishning potentsial strategiyalarini tavsiflab berdi. Uning taqdimoti turizm “yumshoq kuch” vositasi sifatida mintaqada birlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashda qanday muhim rol o‘ynashi mumkinligini ko‘rsatdi.
Shu bilan birga, Doston Mashrabov TDT doirasidagi savdo, logistika va institutsional hamkorlikning har tomonlama tahlilini taqdim etib, turkiy davlatlar o‘rtasidagi integratsiyani chuqurlashtirish uchun salohiyat mavjudligini ta’kidladi. Uning “Turkiy dunyo integratsiyasida Markaziy Osiyoning o‘rni” mavzusidagi taqdimoti transport yo‘laklari va energetika quvurlari kabi logistika infratuzilmasi mintaqada iqtisodiy hamkorlikka qanday hissa qo‘shishi mumkinligiga bag‘ishlandi. TDTning yutuqlari va joriy loyihalari haqida gapirib, bunday tashabbuslar iqtisodiy barqarorlik va farovonlikka hissa qo‘shishi, mintaqaning Yevroosiyo aloqalarining eng muhim bo‘g‘ini sifatidagi rolini kuchaytirishini ta’kidladi.
Anjumandagi muhokamalar davomida Markaziy Osiyoning kengroq Yevroosiyo landshaftida asosiy roli haqida umumiy tushuncha paydo bo‘ldi. Yevropa, Osiyo va Yaqin Sharqni bog‘lovchi asosiy savdo yo‘llari bo‘yida joylashgan Markaziy Osiyo mintaqa orqali Sharq va G‘arb o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirishga qaratilgan “O‘rta koridor” kabi loyihalar uchun katta ahamiyatga ega. Forum infratuzilma, savdo va ta’limni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslar turkiy dunyoda va undan tashqarida integratsiyani chuqurlashtirishga qanday olib kelishi mumkinligini ko‘rsatdi.
Tadbir natijalari Yevroosiyo mintaqasining siyosati, infratuzilmasini rivojlantirish va umumiy muammolarining barqaror yechimlari bo‘yicha kelajakdagi munozaralarga hissa qo‘shishi kutilmoqda. Olimlarimizning ishtiroki ushbu hayotiy muhim munozaralarda Markaziy Osiyoning ovozini oshiribgina qolmay, butun turkiy dunyoda hamkorlik, barqarorlik va farovonlikni mustahkamlashda mintaqaning ahamiyatini kuchaytirdi.
Ushbu tadbir Markaziy Osiyolik mutaxassislarga boshqa turkiy davlatlardagi hamkasblari bilan muloqot qilish va ularning Yevroosiyodagi rivojlanayotgan geosiyosiy hamda iqtisodiy vaziyatga qo‘shgan hissasini ko‘rsatib berish uchun noyob imkoniyat yaratdi.

С 16 по 18 октября в Университете Ибн Халдуна (Ibn Haldun University, IHU) в Стамбуле прошла конференция «Укрепление связей и сотрудничества в Евразии» в рамках 4-го форума «Манас», где ведущие ученые, политики и дипломаты тюркского мира собрались для обсуждения важнейших вопросов, определяющих развитие региона. От имени Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в мероприятии приняли участие заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) УМЭД Шахбоз Ахмедов, доцент факультета международного права УМЭД Сурайё Усмонова и научный сотрудник УМЭД Достон Машрабов, которые представляли критический голос Узбекистана в межрегиональном сотрудничестве. Их активное участие подчеркнуло значимость их вклада в евразийский дискурс геополитической и экономической интеграции, с особым акцентом на стратегическую роль Центральной Азии.
Конференция открылась выступлением видных деятелей, в том числе Его Превосходительства посла Кубанычбека Омуралиева, Генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ). В своей программной речи он подчеркнул важность сотрудничества в области образования в тюркском мире, отразив приверженность ОТГ укреплению единства через образовательные проекты. На мероприятии также выступили видные академические лидеры, такие как профессор д-р Атилла Аркан, ректор Университета имени Ибн Халдуна, и профессор д-р Альпарслан Джейлан, ректор Кыргызско-Турецкого университета «Манас». Все они подчеркнули важность академического сотрудничества в развитии тюркской интеграции.
В рамках форума состоялась презентация Шахбоза Ахмедова на тему «Использование водной дипломатии для регионального сотрудничества: Водная безопасность и климатическая устойчивость в Центральной Азии», была посвящена критическому вопросу водной безопасности, который является насущной проблемой для государств Центральной Азии, имеющих общие трансграничные водные ресурсы. В своем выступлении, наводящем на размышления, докладчик заявил, что водная дипломатия служит жизненно важным механизмом для укрепления сотрудничества и снижения региональной напряженности. Он представил инновационные стратегии по смягчению негативных последствий изменения климата посредством устойчивого управления водными ресурсами и призвал к укреплению платформ для диалога между странами Центральной Азии. Высказанные г-ном Ахмедовым соображения вызвали большой резонанс, поскольку многие участники признали настоятельную необходимость решения проблемы водной безопасности для обеспечения экологической устойчивости и региональной стабильности.
Другой эксперт УМЭД, Сурайё Усмонова, выступила с важным докладом на тему «Перспективы договорно-правового сотрудничества в развитии туризма в рамках Организации тюркских государств». Ее работа пролила свет на правовые основы, необходимые для развития сотрудничества в сфере туризма в тюркском мире, и описала потенциальные стратегии использования богатого культурного наследия региона для укрепления связей между государствами-членами. Ее презентация продемонстрировала, как туризм, являясь инструментом «мягкой силы», может сыграть важнейшую роль в укреплении единства и взаимопонимания в регионе.
В то же время Достон Машрабов представил всесторонний анализ торговли, логистики и институционального сотрудничества в рамках OTГ, подчеркнув потенциал для углубления интеграции между тюркскими государствами. Его презентация на тему «Роль Центральной Азии в интеграции тюркского мира» была посвящена тому, как логистическая инфраструктура, такая как транспортные коридоры и энергетические трубопроводы, может способствовать экономическому сотрудничеству в регионе. Рассказав о достижениях и текущих проектах ОТГ, он подчеркнул, что подобные инициативы способствуют экономической стабильности и процветанию, укрепляя роль региона как важнейшего узла евразийских связей.
В ходе дискуссий на конференции прозвучало общее понимание ключевой роли Центральной Азии в более широком евразийском ландшафте. Расположенная вдоль ключевых торговых путей, соединяющих Европу, Азию и Ближний Восток, Центральная Азия имеет большое значение для таких проектов, как «Срединный коридор», который направлен на расширение связей между Востоком и Западом через регион. Форум показал, как инициативы, направленные на развитие инфраструктуры, торговли и образования, могут привести к углублению интеграции в тюркском мире и за его пределами.
Ожидается, что результаты этого мероприятия внесут вклад в будущие дискуссии о разработке политики, развитии инфраструктуры и устойчивых решениях общих проблем Евразийского региона. Участие наших ученых не только повысило голос Центральной Азии в этих жизненно важных дискуссиях, но и усилило значение региона в укреплении сотрудничества, стабильности и процветания во всем тюркском мире.
Это мероприятие предоставило экспертам из Центральной Азии уникальную возможность пообщаться со своими коллегами из других тюркских государств, продемонстрировав их вклад в развивающуюся геополитическую и экономическую ситуацию в Евразии.