2023 yil, 2 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)da O‘zbekistonda Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan Yaponiyaning “Sasakava” tinchlik fondi ilmiy xodimi Ryota Sayto bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“Sasakava” fondi va JIDU hamda IXTI o‘rtasida ilmiy-tadqiqot loyihalarni, hamkorlikda ilmiy davra suhbati, konferensiyalarni yulga qo‘yish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Muloqot chog‘ida A.Umarov tomonidan IXTI faoliyati va maqsadlari bilan yaqindan tanishtirildi. Shu bilan birga Markaziy Osiyoning Yaponiya bilan uzaro manfaatli munosabatlarini va Afvg‘onistonda xavfsizlik o‘rnatish masalalarini birgalikda o‘rganish taklifini berdi. Yaponya+MO formatini tadqiqot markazi hamkorligida faoliyat yuritishining ikki tomon uchun ham manfaatli ekani taʼkidlanib, uzoq muddatli harakat dasturini yaratish uchun IXTI o‘z nomzodligini taklif qildi.

On the meeting with Ryota Saito, researcher of the Sasakawa Peace Foundation of Japan
On May 2, 2023, a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with Ryota Saito, a researcher at the Japanese Sasakawa Peace Foundation, who came as an observer to the referendum on constitutional reforms in Uzbekistan.
The Sasakawa Foundation and UWED and IAIS jointly discussed the issues of launching research projects, scientific round tables and conferences.
Dr. Ryota Saito
During the meeting, A. Umarov presented the activities and goals of IAIS. At the same time, he proposed to jointly study the mutually beneficial relations of Central Asia with Japan and the issues of establishing security in Afghanistan. Emphasizing that it is beneficial for both parties to work in the Japan + CA format in cooperation with the research center, IAIS offered his candidacy to create a long-term program of action.
The meeting was attended by Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies UWED A. Umarov, Head of the Department of Oriental Languages Sh. Gafurova and Researcher of the Asia-Pacific Research Center Abdurasulova Mehriniso.