2023 yil, 2 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU)da O‘zbekistonda Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan Yaponiyaning “Sasakava” tinchlik fondi ilmiy xodimi Ryota Sayto bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“Sasakava” fondi va JIDU hamda IXTI o‘rtasida ilmiy-tadqiqot loyihalarni, hamkorlikda ilmiy davra suhbati, konferensiyalarni yulga qo‘yish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Muloqot chog‘ida A.Umarov tomonidan IXTI faoliyati va maqsadlari bilan yaqindan tanishtirildi. Shu bilan birga Markaziy Osiyoning Yaponiya bilan uzaro manfaatli munosabatlarini va Afvg‘onistonda xavfsizlik o‘rnatish masalalarini birgalikda o‘rganish taklifini berdi. Yaponya+MO formatini tadqiqot markazi hamkorligida faoliyat yuritishining ikki tomon uchun ham manfaatli ekani taʼkidlanib, uzoq muddatli harakat dasturini yaratish uchun IXTI o‘z nomzodligini taklif qildi.

Итоги встречи с Рётой Сайто, исследователем Фонда мира Сасакавы Японии
2 мая 2023 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с Рётой Сайто, исследователем японского Фонда мира Сасакавы, приехавшим в качестве наблюдателя на референдум по конституционным реформам в Узбекистане.
Фонд «Сасакава» и УМЭД и ИПМИ совместно обсудили вопросы запуска исследовательских проектов, научных круглых столов и конференций.
Dr. Ryota Saito
В ходе встречи А.Умаров представил деятельность и цели ИПМИ. При этом он предложил совместно изучить взаимовыгодные отношения Центральной Азии с Японией и вопросы установления безопасности в Афганистане. Подчеркнув, что обеим сторонам выгодно работать в формате Япония+ЦА в сотрудничестве с исследовательским центром, ИПМИ предложил свою кандидатуру для создания долгосрочной программы действий.
Во встрече приняли участие заместитель директора Института перспективных международных исследований УМЭД А. Умаров, заведующая кафедрой восточных языков Ш. Гафурова и научный сотрудник Азиатско-Тихоокеанского исследовательского центра Абдурасулова Мехринисо.