IXTI eksperti AQShning Karter markazi vakillari bilan uchrashdi
Toshkent, O‘zbekiston – 29-avgust 2024. 2024-yil 27-avgustda AQShning Atlanta shahridagi nufuzli Karter markazida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)ning Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari, AQShda Fulbrayt dasturining amaldagi taklif etilgan stipendiati Abbos Boboxonov Karter markazining Xitoy bo‘yicha katta maslahatchisi Yavey Lyu va katta xodimi Nik Zeller bilan muhim uchrashuvni o‘tkazdi.
Ma’lumot uchun: Karter markazi – taniqli nohukumat tashkilot – 1982-yilda AQShning sobiq prezidenti Jimmi Karter tomonidan asos solingan va 1986-yilda rasman ta’sis etilgan. Markazning vazifalariga inson huquqlarini ilgari surish, nizolarni hal etish, saylovlarni kuzatish, sog‘liqni saqlash va oldini olish mumkin bo‘lgan kasalliklarni bartaraf etish kiradi.
Yavey Lyu Amerika-Xitoy munosabatlari sohasida katta nufuzga ega bo‘lgan 25 yildan ortiq vaqt davomida Karter markazining ajralmas qismi hisoblanadi. Shuningdek, u Tashqi aloqalar kengashi (Council on Foreign Relations, CFR) a’zosi va Atlantadagi Xitoy tadqiqot markazi direktori yordamchisi lavozimida faoliyat yuritadi.
Nik Zeller, Xitoyning xalqaro aloqalar bo‘yicha eksperti, Karter markazining "AQSH va Xitoy idrok monitori" ingliz tilidagi sayti muharriri hisoblanadi. Uning avvalgi ilmiy lavozimlariga Kennesou davlat universiteti va Janubiy Karolina universitetida taklif etilgan dotsent lavozimi, shuningdek, Pekindagi Singhua universitetidagi stipendiya kiradi. Zeller Viskonsin-Medison universitetida Xitoyning zamonaviy tarixi bo‘yicha doktorlik darajasini olgan.
Uchrashuvda IXTI va Karter markazi ekspertlari hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Amerikalik hamkasblar AQSH tashqi siyosati va strategik yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratgan holda, global dinamika haqida o‘z fikrlarini bildirdilar. Amerikalik mutaxassislarning Markaziy Osiyo tadqiqotlariga bo‘lgan qiziqishi, ushbu mintaqani AQSH tashqi siyosatining o‘sib borayotgan diqqat markazi sifatida belgilagani alohida e’tiborga sazovor bo‘ldi. Bu qiziqish sohasi Karter markazining joriy tadqiqot ustuvor yo‘nalishi sifatida ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Karter markazi Markaziy Osiyodagi muassasalar bilan akademik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatida ekanini ma’lum qildi. Xususan, ular IXTI bilan ilmiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni, jumladan, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar olib borishni, ilmiy taqdimotlar almashishni va O‘zbekiston hamda AQShda o‘zaro muhim ilmiy mavzularda konferensiyalar tashkil etishni taklif qildilar.

Ташкент, Узбекистан – 29 августа 2024. 27 августа 2024 года в стенах авторитетного Центра Картера в Атланте (США) состоялась важная встреча руководителя Центра азиатско-тихоокеанских исследований Института перспективных международных исследований (ИАИС), действующего приглашенного стипендиата программы Фулбрайта в США Аббоса Бобохонова со старшим советником Центра Картера по Китаю Явэем Лю и старшим сотрудником Ником Зеллером.
Для справки: Центр Картера – выдающаяся неправительственная организация – был основан в 1982 году бывшим президентом США Джимми Картером и официально учрежден в 1986 году. В задачи Центра входит продвижение прав человека, разрешение конфликтов, наблюдение за выборами, здравоохранение и искоренение предотвратимых заболеваний.
Явэй Лю, выдающийся авторитет в области американо-китайских отношений, является неотъемлемой частью Центра Картера на протяжении более 25 лет. Он также является членом Совета по международным отношениям (Council on Foreign Relations, CFR) и занимает должность помощника директора Китайского исследовательского центра в Атланте.
Ник Зеллер, эксперт по международным отношениям Китая, является редактором англоязычного сайта Картеровского центра «Монитор восприятия США и Китая». Его предыдущие научные должности включают должность приглашенного доцента в Государственном университете Кеннесоу и Университете Южной Каролины, а также стипендию в Университете Цинхуа в Пекине. Целлер получил докторскую степень по современной истории Китая в Университете Висконсин-Мэдисон.
В ходе встречи эксперты ИПМИ и Центра Картера обсудили потенциальные области сотрудничества. Американские коллеги поделились мнениями о глобальной динамике, уделив особое внимание внешней политике и стратегическим направлениям США. Особый интерес вызвал энтузиазм американских специалистов в отношении центральноазиатских исследований, определивших этот регион как растущий фокус внешней политики США. Эта область интереса была подчеркнута как текущий исследовательский приоритет Картеровского центра.
В свете этого Центр Картера заявил о своем намерении наладить академическое сотрудничество с учреждениями в Центральной Азии. В частности, они предложили наладить научное партнерство с ИПМИ, включая совместные научные исследования, обмен научными презентациями и организацию конференций по взаимно значимым научным темам в Узбекистане и США.