IXTI ekspertlari Pekinda xizmat safari bilan bo‘ldi
Joriy yilning 23–27-aprel kunlari IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov, yetakchi ilmiy xodim Mushtariy Usmonovahamda Kadrlar bilan ishlash va doktorantura dasturi bo‘yicha bosh mutaxassis Saida Saidoxunovaning Pekin shahriga xizmat safari bo‘lib o‘tdi.
IXTI delegatsiyasi Ludong universiteti tomonidan tashkillashtirilgan Xitoyning tashqi siyosatdagi mavqeyi, mamlakatning strategik rejalarida Markaziy Osiyoning o‘rni, transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlik, muhim mineral resurslar uchun raqobat, shuningdek, ikki va ko‘p tomonlama munosabatlarning ayrim jihatlariga bag‘ishlangan ilmiy seminarda ishtirok etdi.
Shuningdek, Xitoy tadqiqot markazlari va universitetlari vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi. Xususan, Ludong universitetining Mintaqaviy va mamlakatshunoslik maktabi vakillari – professor Vey Xay va ilmiy xodim Gao Shuan hamda Lyaonin universitetining Amerika va Janubi-Sharqiy Osiyo tadqiqotlari instituti ilmiy xodimi Xanven Luo bilan uchrashuvlar tashkil etildi. Bundan tashqari, Institut vakillari Pekin universitetining Mamlakatshunoslik va mintaqaviy tadqiqotlar instituti dekani yordamchisi, shu bilan birga, Pekin universitetining Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi direktori Shi Yue bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvlar davomida tomonlar O‘zbekiston va Xitoy ekspert doiralari o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini, jumladan, qo‘shma tadqiqotlar, ta’lim dasturlari, qisqa muddatli ma’ruza kurslari va institutsional hamkorlikning yangi shakllarini muhokama qildi.

From April 23 to 27, a working visit to Beijing was made by IAIS Deputy Director Odil Gafarov, Leading Research Fellow Mushtariy Usmonova, and Chief Specialist for Human Resources and the Doctoral Program Saida Saidkhonova.
The IAIS delegation participated in Ludong University’s academic seminar dedicated to issues of China’s foreign policy positioning, the role of Central Asia in China’s strategic calculations, the development of transport and logistics routes, regional security, competition for critical mineral resources, as well as specific aspects of bilateral and multilateral relations.
A series of meetings was also held with representatives of Chinese research centers and universities, with representatives of the School of Regional and Country Studies at Ludong University – Professor Wei Hai and Research Fellow Gao Shuang, as well as Hanwen Luo, a research fellow at the Institute of American and Southeast Asian Studies at Liaoning University. In addition, representatives of the Institute also met with the assistant dean of the Institute of Country and Regional Studies at Peking University, as well as the director of the Center for Central Asian Studies at Peking University, Shi Yue.
During the meetings, the parties discussed prospects for developing academic and research cooperation between Uzbek and Chinese expert communities, including joint research, educational programs, short-term lecture courses, and new formats for institutional interaction.