IXTI ekspertlari Pekinda xizmat safari bilan bo‘ldi
Joriy yilning 23–27-aprel kunlari IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov, yetakchi ilmiy xodim Mushtariy Usmonovahamda Kadrlar bilan ishlash va doktorantura dasturi bo‘yicha bosh mutaxassis Saida Saidoxunovaning Pekin shahriga xizmat safari bo‘lib o‘tdi.
IXTI delegatsiyasi Ludong universiteti tomonidan tashkillashtirilgan Xitoyning tashqi siyosatdagi mavqeyi, mamlakatning strategik rejalarida Markaziy Osiyoning o‘rni, transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlik, muhim mineral resurslar uchun raqobat, shuningdek, ikki va ko‘p tomonlama munosabatlarning ayrim jihatlariga bag‘ishlangan ilmiy seminarda ishtirok etdi.
Shuningdek, Xitoy tadqiqot markazlari va universitetlari vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi. Xususan, Ludong universitetining Mintaqaviy va mamlakatshunoslik maktabi vakillari – professor Vey Xay va ilmiy xodim Gao Shuan hamda Lyaonin universitetining Amerika va Janubi-Sharqiy Osiyo tadqiqotlari instituti ilmiy xodimi Xanven Luo bilan uchrashuvlar tashkil etildi. Bundan tashqari, Institut vakillari Pekin universitetining Mamlakatshunoslik va mintaqaviy tadqiqotlar instituti dekani yordamchisi, shu bilan birga, Pekin universitetining Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi direktori Shi Yue bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvlar davomida tomonlar O‘zbekiston va Xitoy ekspert doiralari o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini, jumladan, qo‘shma tadqiqotlar, ta’lim dasturlari, qisqa muddatli ma’ruza kurslari va institutsional hamkorlikning yangi shakllarini muhokama qildi.

Эксперты ИПМИ совершили рабочую поездку в Пекин
23–27 апреля т. г. состоялась рабочая поездка заместителя директора ИПМИ Одила Гафарова, ведущего научного сотрудника Муштарий Усмоновой, а также главного специалиста по работе с кадрами и программе докторантуры Саиды Саидхоновой в Пекин.
Делегация ИПМИ приняла участие в академическом семинаре Лудонгского университета, посвящённом вопросам внешнеполитического позиционирования Китая, роли Центральной Азии в китайских стратегических расчётах, развития транспортно-логистических маршрутов, региональной безопасности, конкуренции за критические минеральные ресурсы, а также по отдельным аспектам двусторонних и многосторонних отношений.
Также был проведен ряд встреч с представителями китайских исследовательских центров и университетов, в частности с представителями Школы региональных и страновых исследований Лудонгского университета – профессором Вэй Хайем и научным сотрудником Гоа Шуан, а также Ханвеном Луо, научным сотрудником Института американских и юго-восточноазиатских исследований Ляониньского университета. Кроме того, представители Института также встретились с помощником декана Института страновых и региональных исследований Пекинского университета, а также директором Центра исследований Центральной Азии Пекинского университета Ши Юэ.
В ходе встреч стороны обсудили перспективы развития академического и исследовательского сотрудничества между узбекскими и китайскими экспертными кругами, включая совместные исследования, образовательные программы, краткосрочные лекционные курсы и новые форматы институционального взаимодействия.