IXTI ekspertlarining Xitoyga xizmat safari
Toshkent, O'zbekiston - 2024-yil 26-iyul. 2024-yil 14-20-iyul kunlari, O‘zbekiston Respublikasidagi Xitoy Xalq Respublikasi elchixonasining taklifiga binoan, “Xitoy dasturi” rahbari Abbos Boboxonov va Afg‘oniston va Janubiy Osiyoni o‘rganish markazi ilmiy xodimi Islomxon Gafarov Shinjon-Uyg‘ur Avtonom rayoniga tashrif buyurishdi. Tashrifning maqsadi mintaqaning ilmiy va madaniy muhitini o‘rganish edi.
Safar davomida IXTI xodimlari Urumchi shahar rejalashtirish muzeyi, Shinjon universiteti va Narat va Chjunjua Fushoushan tabiat bog‘lari kabi asosiy madaniy va ilmiy ob’ektlarga tashrif buyurishdi. Urumchi shahar rejalashtirish muzeyi Urumchining rivojlanish tarixini va zamonaviy rejalashtirish yechimlarini, xususan barqaror arxitektura loyihalari va infratuzilma tashabbuslarini o‘rganish imkonini berdi.
Tashrif davomida IXTI xodimlari GAC kompaniyasining Shinjon filiali vakillari bilan muzokaralar o‘tkazishdi, bu yerda xodimlar avtoindustriyadagi innovatsion yondashuvlar, ayniqsa, elektr va avtonom transport vositalari sohasida ma’lumot olishdi. Mintaqaviy hokimiyatlar va olimlar bilan uchrashuvlar madaniy almashinuv, ta’lim dasturlari va qo‘shma tadqiqot tashabbuslari masalalarini qamrab oldi.
Viloyat boshqarmalari va olimlar bilan uchrashuvlarda madaniy almashinuv, ta’lim dasturlari va qo‘shma ilmiy tashabbuslar masalalari muhokama qilindi. SHUAR hukumati tashqi ishlar boʻlimi boshligʻi oʻrinbosari Syao Yivey bilan uchrashuvda Oʻzbekiston-Xitoy munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari, yaʼni Oʻzbekiston va SHUAR oʻrtasidagi hamkorlik istiqbollari, shuningdek, ishbilarmon doiralar oʻrtasidagi aloqalarni faollashtirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni takomillashtirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi.
Xitoy-Qirgʻiziston-Oʻzbekiston temir yoʻli qurilishi haqida Syao Yivey SHUAR hukumati ushbu loyihani amalga oshirishga katta eʼtibor qaratayotganini va uning xalqlarimizni birlashtiruvchi zamonaviy koʻprik boʻlishiga ishonishini taʼkidladi. Iqtisodiy nuqtai nazardan, ushbu loyiha Xitoyning g'arbiy mintaqalarini Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan o'zaro bog'lashni tezlashtirishga yordam beradi va Xitoyga Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq va undan keyingi Evropa bozorlariga kirish imkonini beradi. Shunday qilib, Shinjon Xitoyni boshqa davlatlar va mintaqalar bilan bog‘lovchi muhim transport markaziga aylanadi, bu esa mintaqani yangi rivojlanish darajasiga ko‘tarish imkonini beradi, ayniqsa, uning Xitoy tashqi siyosatidagi ahamiyatini oshiradi. Uning taʼkidlashicha, temir yoʻl qurilishi Markaziy Osiyo va SHUAR oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlik jarayonini tezlashtirishga qaratilgan.
Shinjon universitetiga tashrif chog‘ida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida, ayniqsa, tarix, xitoy tili va adabiyoti kabi sohalarda ilmiy va ta’lim almashinuvi imkoniyatlari muhokama qilindi. Shinjon universiteti prorektori Gu Guanxay taʼkidladiki, bugungi kunda universitetda 38 ming talaba tahsil olmoqda, 31 ta tadqiqot platformasi mavjud. Gu Guanxayning so‘zlariga ko‘ra, universitet “Bir kamar, bir yo‘l” loyihasi bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikni rivojlantirish kontekstida chuqur izlanishlar olib bormoqda. Uchrashuv so‘ngida u Shinjon universiteti o‘zbek olimlari bilan tajriba almashish va o‘zbekistonlik talabalarni grant asosida qabul qilishga tayyorligini bildirdi.
Qadimgi Qashqar shahri va Urumchi xalqaro bozori kabi tarixiy va madaniy diqqatga sazovor joylarga sayohatlar mintaqaning savdo an’analari va madaniy merosi bilan tanishish uchun noyob imkoniyatni taqdim etdi. Qashqarda ishtirokchilar 1442 yilda asos solingan Xitoyning eng katta masjidi - Id Xak masjidiga tashrif buyurishdi, bu esa Xitoyning madaniy merosidagi tarixiy yodgorliklarning ahamiyatini chuqurroq tushunishga imkon berdi.
Madaniy almashinuv, ta’lim dasturlari va qo‘shma tadqiqot tashabbuslari masalalariga katta e’tibor qaratildi. Boboxonov va Gafarov infratuzilma rivoji va mintaqaviy hamkorlik istiqbollari, jumladan, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li va Xitoy-Afg‘oniston munosabatlariga oid tashabbuslar bo‘yicha faol munozaralarda ishtirok etishdi. Biznes va davlat vakillari bilan uchrashuvlar ilmiy tadqiqotlar va texnologiyalar rivoji bo‘yicha hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish imkonini berdi.
Xitoyning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi attashesi Chjan Feylinning so‘zlariga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida vizasiz rejim o‘rnatish bo‘yicha faol muzokaralar olib borilmoqda. Yaqinda vizasiz rejim bo'yicha muntazam muzokaralar olib borildi va tomonlar bu borada sezilarli yutuqlarga erishdi. Amalga oshirilayotgan ushbu chora-tadbirlar, birinchi navbatda, Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi biznesni tezlashtirishga qaratilgan.
Xizmat safari samarali va foydali bo‘ldi. Olingan bilimlar va o‘rnatilgan aloqalar IXTIning keyingi tadqiqot va kasbiy tashabbuslariga, xalqaro aloqalarni mustahkamlashga va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga hissa qo‘shadi. Safar turli sohalarda kelajakdagi hamkorlik uchun asos yaratdi, bu esa O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va chuqurlashtirishga yordam beradi.

Рабочая поездка экспертов ИПМИ в Китай
Ташкент, Узбекистан - 26 июля 2024. С 14 по 20 июля 2024 года, по приглашению посольства КНР в Республике Узбекистан, руководитель «Программы Китай» Аббос Бобохонов и научный сотрудник Центра по изучению Афганистана и Южной Азии Исломхон Гафаров посетили Синьцзян-Уйгурскую автономную республику. Цель визита состояла в ознакомлении с научной и культурной обстановкой региона.
В ходе командировки сотрудники ИПМИ посетили ключевые культурные и научные объекты, включая Музей городского планирования Урумчи, Синьцзянский университет, и природные парки Нарат и Чжунхуа Фушоушань. Музей городского планирования предоставил возможность изучить историю развития Урумчи и современные планировочные решения, с особым акцентом на устойчивые архитектурные проекты и инфраструктурные инициативы.
В рамках визита состоялись обсуждения с представителями Синьцзянского филиала компании GAC, где сотрудники ИПМИ ознакомились с инновационными подходами в автомобилестроении, особенно в области электрических и автономных транспортных средств.
Встречи с региональными ведомствами и учеными затронули вопросы культурного обмена, образовательных программ и совместных исследовательских инициатив. В ходе встречи с заместителем начальника Отдела иностранных дел правительства СУАР Сяо Ивэй состоялась дискуссия о текущей состояние и перспективы узбекско-китайских отношений, в т.е. перспективы сотрудничества между Узбекистаном и СУАР, а также обменялись мнениями о возможностях активизации связей между бизнес-кругами и улучшение культурно-гуманитарного сотрудничества.
Касаясь предстоящее строительство железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» Сяо Ивэй отметил, что правительство СУАР придает значительное внимание на реализации этого проекта и считает, что она станет современным мостом, объединяющим наши народы. С экономической точки зрения этот проект способствует ускорению переплетения западных районов Китая со странами ЦА, и позволить выйти КНР на рынки Южной Азии, Ближнего Востока и далее Европы. Таким образом, Синьцзян станет важным транспортном узлом, соединяющий Китай с другими государствами и регионами, что позволить регион выйти на новый уровень развития, особенно повышается его значимость во внешней политике Китая. Как он отметил, строительство ж/д ККУ призван служит ускорению процесса экономического сотрудничества между ЦА и СУАР.
Визит в Синьцзянский университет включал обсуждение возможностей научно-образовательного обмена между Узбекистаном и Китаем, особенно в таких областях, как история, китайский язык и литература. Так, проректор Синьцзянского университета Гу Гуанхаи подчеркнул, что сегодня в университете обучаются 38 тыс. студентов, имеются 31 научно-исследовательские платформы. По словам Гу Гуанхаи, университет проводит глубокие исследования по проекту «Один пояс, Один путь», особенно в контексте развития сотрудничества со странами Центральной Азии. В конце встречи он высказал готовность университета Синьцзян поделиться опытом с узбекскими учеными и принять на грантовое основе узбекских студентов.
Экскурсии по историческим и культурным достопримечательностям, таким как древний город Кашгар и международный базар Урумчи, предоставили уникальную возможность познакомиться с торговыми традициями и культурным наследием региона. В Кашгаре участники посетили мечеть Ид Хак, крупнейшую мечеть в Китае, основанную в 1442 году, что позволило глубже понять значение исторических памятников для культурного наследия Китая.
Значительное внимание было уделено вопросам культурного обмена, образовательных программ и совместных исследовательских инициатив. Бобохонов и Гафаров активно участвовали в дискуссиях о перспективах развития инфраструктуры и регионального сотрудничества, включая инициативы по железной дороге Китай-Кыргызстан-Узбекистан и обсуждение китайско-афганских отношений. Встречи с представителями бизнеса и государственных структур позволили обсудить перспективы сотрудничества в области научных исследований и развития технологий.
По словам атташе посольство КНР в РУ Чжан Фейлина, сейчас Узбекистан и Китай активно ведут переговоры по установлению безвизового режима. Недавно прошел очередные переговоры по безвизовому режиму и стороны достигли значительного прогресса в этом деле. Эти меры стороны прежде всего призваны для ускорения бизнеса между Китаем и Узбекистаном.
Командировка оказалась продуктивной и полезной. Полученные знания и установленные контакты будут способствовать дальнейшим исследовательским и профессиональным инициативам ИПМИ, укреплению международных связей и реализации совместных проектов. В ходе поездки были заложены основы для будущего сотрудничества в различных областях, что позволит развивать и углублять партнерские отношения между Узбекистаном и Китаем.