Toshkent, O‘zbekiston – 7-avgust 2024. Iqlim o‘zgarishi va aholi sonining ko‘payishi kabi omillar ta’siri kuchaygan bir sharoitda Markaziy Osiyo mintaqasida suv diplomatiyasi tashqi siyosat va iqtisodiyotning muhim qismiga aylandi. Suv diplomatiyasining asosiy maqsadi global va mintaqaviy tizimlarga asoslangan adolatli, koʻp tomonlama suv boshqaruvi tizimlarini yaratish va davlatlarning suv resurslaridan teng foydalanishi uchun xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirishdir.
Shu nuqtai nazardan, suv hamkorlik va sheriklik sohasidagi ta’limga alohida e’tibor qaratish lozim.
Markaziy Osiyo universitetlari professor-o‘qituvchilari uchun ikki haftalik suv diplomatiyasi bo‘yicha o‘quv kursi 5 avgust kuni boshlandi, uning maqsadi barqaror rivojlanish sohasida yangi yetakchilarni kuchaytirish va tayyorlash. Kurs Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU), Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi va Xalqaro suv xo‘jaligi instituti (International Water Management Institute, IWMI) tomonidan hamkorlikda Erasmus+ HWCA loyihasi doirasida olib boriladi. Kurs barqaror rivojlanishning muhim jihatlariga qaratilgan keng qamrovli oʻquv dasturini oʻz ichiga olgan Markaziy Osiyodan kelgan yosh mutaxassislar va tadqiqotchilar uchun maxsus ishlab chiqilgan.
Tadbirni JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov hamkor tashkilotlar mas’ul xodimlari bilan ochib berdi. O‘zining kirish so‘zida u hozirgi geosiyosiy manzarada suv diplomatiyasining muhim rolini ta’kidladi. Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktor o‘rinbosari Shaxboz Axmedov va ilmiy xodim Odilbek Manabov ham ushbu dasturning bir qismidir.
Ayni paytda Shveytsariya hukumatining Markaziy Osiyodagi Blue Peace tashabbusi homiyligida yozgi maktab hamkor universitetlarning yosh tadqiqotchilariga qaratilgan. Yozgi maktabning asosiy maqsadi yosh mutaxassislarni suv resurslarini boshqarish va suv diplomatiyasi sohasida ham nazariy bilim, ham amaliy ko‘nikmalar bilan qurollantirishdan iborat. Dastur keng qamrovli oʻquv dasturini taklif etadi, shu jumladan taniqli mutaxassislarning ma’ruzalari, interaktiv seminarlar va asosiy suv joylariga ekskursiyalar. Bunday yaxlit yondashuv ishtirokchilarga ushbu sohadagi muammolar va yechimlar haqida har tomonlama tushuncha beradi.
Ikki haftaning oxiriga kelib, ular oladigan bilimlar ularga suv bilan bogʻliq dolzarb muammolarni hal qilish imkonini beradi va samarali siyosat ishlab chiqish va mintaqaviy hamkorlikka hissa qoʻshadi.
Ushbu loyiha ta’lim, hamkorlik va innovatsiyalar orqali Markaziy Osiyoda suv xavfsizligi va iqlim barqarorligining dolzarb muammolarini hal qilish yoʻlidagi muhim qadamdir.

Ташкент, Узбекистан — 7 августа 2024. Водная дипломатия стала важной частью внешней политики и экономики в Центральноазиатском регионе на фоне растущего влияния таких факторов, как изменение климата и рост населения. Основная цель водной дипломатии заключается в консолидации международных усилий по созданию справедливой, многосторонней, основанной на глобальных и региональных системах управления водными ресурсами и равном доступе государств к водным ресурсам.
В этой связи особое внимание следует уделить образованию в области сотрудничества и партнерства в области водных вод.
5 августа начался двухнедельный учебный курс по водной дипломатии для преподавательского состава центральноазиатских университетов, направленный на расширение прав и возможностей и обучение новых лидеров в области устойчивого развития. Курс проводится совместными усилиями Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД), Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Дипломатической академии Министерства иностранных дел Кыргызской Республики и Международного института управления водными ресурсами (International Water Management Institute (IWMI) в рамках проекта HWCA Erasmus+. Этот курс был специально разработан для молодых специалистов и исследователей из Центральной Азии, охватывая комплексную учебную программу, ориентированную на важнейшие аспекты устойчивого развития.
Мероприятие открыл Акрам Умаров, первый проректор УМЭД по учебным делам, вместе с высокопоставленными лицами из партнерских организаций. В своем вступительном слове он подчеркнул важную роль водной дипломатии в нынешнем геополитическом ландшафте. Сотрудники Института перспективных международных исследований (ИПМИ) во главе с заместителем директора Шахбозом Ахмедовым и научным сотрудником Одилбеком Манабовом также являются частью этой программы.
Одновременно с этим в настоящее время находится летняя школа, спонсируемая инициативой правительства Швейцарии Blue Peace Central Asia, ориентированная на молодых исследователей из университетов-партнеров. Основная цель летней школы – вооружить молодых специалистов как теоретическими знаниями, так и практическими навыками в области управления водными ресурсами и водной дипломатии. Программа предлагает обширную учебную программу, включающую лекции известных экспертов, интерактивные семинары и экскурсии по ключевым водным местам. Этот целостный подход обеспечивает участникам всестороннее понимание проблем и решений в этой области.
К концу двух недель полученные знания позволят им решать насущные проблемы, связанные с водой, и способствовать эффективной разработке политики и региональному сотрудничеству.
Этот проект представляет собой значительный шаг на пути к решению насущных проблем водной безопасности и устойчивости к изменению климата в Центральной Азии посредством образования, сотрудничества и инноваций.