IXTI “Termiz muloqoti” doirasida Markaziy va Janubiy Osiyo yoshlarining qarashlariga bag‘ishlangan talabalar anjumanini o‘tkazdi
5-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Jorjtaun universitetining Qatar filiali bilan hamkorlikda “Termiz muloqoti” doirasida “Chegaradan tashqarida: Markaziy va Janubiy Osiyoda mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlikka yoshlar nigohi” mavzusida talabalar anjumanini o‘tkazdi. Tadbirda mintaqaviy hamkorlik talabalar amaliyotida qanday kechayotganini muhokama qilish uchun Markaziy va Janubiy Osiyoning yosh vakillari jam bo‘ldi.
Anjuman mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikning insoniy jihatiga e’tibor qaratib, unda ta’lim va akademik harakatchanlik, mehnat migratsiyasi, “aqllar oqimi”, iqtisodiy integratsiya, iqlim va suv muammolari, gender tengligi hamda mintaqaviy rivojlanishni shakllantirishda tashqi kuchlarning o‘rni kabi masalalar ko‘rib chiqildi. Ishtirokchilar Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik nafaqat diplomatiya va infratuzilma, balki xalqlar o‘rtasidagi aloqalar, ta’lim sohasidagi almashinuvlar va umumiy ijtimoiy voqelik masalasi ham ekanligini ta’kidladilar.
Muhokamalarda O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Turkmanistondan kelgan talaba ma’ruzachilar so‘zga chiqdi, pokistonlik Maryam Daud esa moderatorlik qildi. Gibrid format ishtirokchilarga ham an’anaviy, ham onlayn tarzda qatnashish imkonini berdi va bu talabalar, tadqiqotchilar hamda “Termiz muloqoti” ishtirokchilari o‘rtasida fikr almashish uchun yanada kengroq maydon yaratdi. Tadbirda talabalarga ramziy ishtirokchi sifatida emas, balki Markaziy va Janubiy Osiyoda o‘zaro bog‘liqlik, taraqqiyot va hamkorlik kelajagiga doir bahslarning jiddiy ishtirokchisi sifatida qarash muhimligi alohida qayd etildi.

ИПМИ провел студенческую панельную дискуссию, посвященную взглядам молодежи на Центральную и Южную Азию, в рамках «Термезского диалога»
5 июня Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии провел студенческую панельную дискуссию под названием «За пределами границ: взгляды молодежи на региональную взаимосвязанность и сотрудничество в Центральной и Южной Азии» в рамках «Термезского диалога» в партнерстве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Джорджтаунским университетом в Катаре. На мероприятии приняли участие молодые люди из Центральной и Южной Азии, чтобы обсудить, как студенты на практике воспринимают региональное сотрудничество.
В ходе дискуссии основное внимание было уделено человеческому аспекту региональной взаимосвязанности; были затронуты такие вопросы, как образование и академическая мобильность, трудовая миграция, «утечка мозгов», экономическая интеграция, климатические и водные проблемы, гендерное равенство, а также роль внешних игроков в формировании регионального развития. Участники подчеркнули, что сотрудничество между Центральной и Южной Азией – это не только вопрос дипломатии и инфраструктуры, но и вопрос межличностных связей, образовательных обменов и общих социальных реалий.
В дискуссии приняли участие студенты из Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана и Туркменистана; модератором выступила Мариам Дауд из Пакистана. Гибридный формат позволил участвовать как очно, так и онлайн, создав более широкую платформу для обмена мнениями между студентами, исследователями и участниками «Термезского диалога». Сессия подчеркнула важность отношения к студентам не как к символическим участникам, а как к серьезным участникам дебатов о будущем взаимосвязанности, развития и сотрудничества в Центральной и Южной Азии.