2024-yil 10-dekabrda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Osiyo diplomatiya va xalqaro munosabatlar instituti (Asian Institute of Diplomacy and International Affairs, AIDIA, Nepal) bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuvda AIDIA asoschisi va direktori Sunil KS ishtirok etdi. Uchrashuv Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish hamda akademik va diplomatik hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan sheriklikni ta’minlovchi O‘zaro anglashuv memorandumi imzolanishi bilan yakunlandi.
IXTI direktor o‘rinbosari Shaxboz Axmedov boshchiligidagi delegatsiya tarkibiga Yaponiya tadqiqot dasturi rahbari Mehriniso Abdurasulova, Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Hamza Boltayev, katta ilmiy xodimlar Islomxon Gafarov va Fazliddin Djamalov, ilmiy xodim Azizjon Ziyodullayev kirdi. Delegatsiya Institutning dolzarb mintaqaviy va global muammolar bo‘yicha tadqiqotlar va muloqotni rivojlantirishga bo‘lgan sadoqatini ta’kidladi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar O‘zbekiston va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi tarixiy va strategik aloqalarga alohida e’tibor qaratgan holda, ikki dengizga chiqish imkoniyatiga ega bo‘lmagan davlatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash muhimligini ta’kidladilar. Iqtisodiy imkoniyatlarni yuzaga chiqarish, madaniy almashinuv va o‘zaro anglashuvni rivojlantirishda mintaqaviy aloqalarning asosiy roli ko‘rib chiqildi. Uchrashuvda O‘zbekistonning Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘lovchi ko‘prik vazifasini bajarayotgan mintaqaviy diplomatiya markazi sifatidagi o‘sib borayotgan roli ham muhokama qilindi. Istiqbolli qo‘shma tadbirlar va aloqa, savdo hamda mintaqaviy dinamikaning keng qamrovli masalalarini hal qilish bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari muhokama etildi.
IXTI va AIDIA o‘rtasida imzolangan Memorandum akademik tadqiqotlar, qo‘shma nashrlar, siyosiy muloqotlar va salohiyatni oshirish tashabbuslari kabi sohalarda yanada chuqurroq hamkorlik uchun asos yaratadi. Ikkala institut ham butun mintaqada tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotga hissa qo‘shadigan muloqot platformalarini yaratish bo‘yicha umumiy fikr bildirdi.
AIDIA nomidan so‘zga chiqqan Sunil KS o‘zaro anglashuv memorandumi odamlar va institutlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam ekanligini ta’kidlab, bunday hamkorlikning o‘zgaruvchan salohiyatini ko‘rsatib o‘tdi. Direktor o‘rinbosari Shaxboz Axmedov ushbu fikrlarni qo‘llab-quvvatlab, IXTI O‘zbekistonning mintaqaviy va xalqaro ishlardagi strategik ustuvorliklariga mos keladigan qo‘shma tashabbuslarni rivojlantirishga sodiqligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, Sunil KS Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) birinchi prorektori Akram Umarov bilan uchrashdi. Ularning uchrashuvi JIDU va AIDIA o‘rtasidagi potensial hamkorlikni o‘rganishga bag‘ishlangan bo‘lib, bu akademik va diplomatik muassasalarning xalqaro sheriklikni mustahkamlash va mintaqaviy muammolarni hal qilishga bo‘lgan umumiy intilishini yana bir bor tasdiqladi.
Ushbu hamkorlik IXTI va JIDUning xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va suv resurslarini boshqarish hamda mintaqaviy diplomatiya sohasidagi eng muhim muammolarning barqaror yechimlarini ilgari surishga bo‘lgan sadoqatini ko‘rsatadi.

ИПМИ и AIDIA подписали Меморандум о взаимопонимании для укрепления межрегионального сотрудничества и связей
10 декабря 2024 года Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) провел встречу с Азиатским институтом дипломатии и международных отношений (Asian Institute of Diplomacy and International Affairs, AIDIA, Непал), который представлял его основатель и директор, Сунил КС. Встреча завершилась подписанием Меморандума о взаимопонимании, который закрепил партнерство, направленное на развитие региональных связей и укрепление академического и дипломатического взаимодействия между Центральной и Южной Азией.
Делегация ИПМИ во главе с заместителем директора Шахбозом Ахмедовым, которого сопровождали руководитель Программы исследований Японии Мехринисо Абдурасулова, руководитель Центра изучения Афганистана и Южной Азии Хамза Болтаев, старшие научные сотрудники Исломхон Гафаров и Фазлиддинг Джамалов, научный сотрудник Азизжон Зиёдуллаев, подчеркнула приверженность Института развитию исследований и диалога по актуальным региональным и глобальным вопросам.
В ходе дискуссий участники подчеркнули важность укрепления связей между двумя государствами, не имеющими выхода к морю, уделив особое внимание историческим и стратегическим связям между Узбекистаном и странами Южной Азии. Они рассмотрели ключевую роль региональных связей в раскрытии экономических возможностей, развитии культурного обмена и взаимопонимания. На встрече также обсуждалась растущая роль Узбекистана как центра региональной дипломатии, который служит мостом, соединяющим Центральную и Южную Азию. Обсуждались перспективные совместные мероприятия и потенциал для совместных усилий по решению более широких вопросов связи, торговли и региональной динамики.
Меморандум, подписанный между ИПМИ и AIDIA, закладывает основу для более глубокого сотрудничества в таких областях, как академические исследования, совместные публикации, политические диалоги и инициативы по наращиванию потенциала. Оба института выразили общее видение создания платформ для диалога, способствующих миру, стабильности и устойчивому развитию во всем регионе.
Сунил КС, выступая от имени AIDIA, подчеркнул преобразующий потенциал подобных партнерств, заявив, что Меморандум о взаимопонимании представляет собой важный шаг на пути укрепления связей между людьми и институтами. Заместитель директора Шахбоз Ахмедов поддержал эти слова, подтвердив приверженность ИПМИ развитию совместных инициатив, которые соответствуют стратегическим приоритетам Узбекистана в региональных и международных делах.
Кроме того, Сунил КС встретился с Акрамом Умаровым, первым проректором Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Их встреча была посвящена изучению потенциального сотрудничества между УМЭД и AIDIA, что еще раз подчеркивает общую приверженность академических и дипломатических учреждений укреплению международного партнерства и решению региональных проблем.
Это взаимодействие подчеркивает приверженность ИПМИ и УМЭД развитию международного сотрудничества и продвижению устойчивых решений важнейших проблем в области управления водными ресурсами и региональной дипломатии.