IXTI xitoylik hamkasblari bilan aloqalarni mustahkamlashni davom ettirmoqda
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti xitoylik hamkasblari bilan ilmiy-tadqiqot aloqalarini faol kengaytirishni davom ettirmoqda. 24-may kuni Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi mudiri, professor Azamat Seitov Shinjon universitetining Markaziy Osiyo instituti tomonidan tashkil etilgan “Markaziy Osiyo va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi seminarda ishtirok etdi.
Konstruktiv muloqot ruhida o‘tgan tadbirda Markaziy Osiyo instituti direktori doktor Xan Szyun, yetakchi ilmiy xodimlar – Chen Yali, Sayren Chjoli va Szya Godun, shuningdek, Shinjon, Pekin va Shansi universitetlarining yosh tadqiqotchilari ham qatnashdi. Professor Seitov ma’ruza qilib, yangi geosiyosiy sharoitlarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladi.
Muhokama davomida ishtirokchilar ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi o‘zaro ishonchning yuksak darajasi ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish uchun mustahkam poydevor vazifasini o‘tayotganini qayd etdilar. Milliy suverenitet, mustaqillik va hududiy yaxlitlik masalalarida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi, bu esa strategik sheriklik uchun ishonchli asos yaratadi.
Iqtisodiy kun tartibining muhim qismi bo‘lgan O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi infratuzilmaviy hamkorlik seminarning asosiy mavzularidan biriga aylandi. “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘l yo‘nalishi loyihasining amalga oshirilishi mintaqaning transport aloqalarini sezilarli darajada kuchaytirishi va tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishi ta’kidlandi. Bundan tashqari, tomonlar kadrlar tayyorlash va akademik almashinuvni rivojlantirishga qaratilgan ta’lim va ilmiy dasturlar sohasidagi qo‘shma tashabbuslar istiqbollarini muhokama qildilar.
Yosh tadqiqotchilar Markaziy Osiyoni o‘rganishning dolzarb muammolari va imkoniyatlariga oid bir qator savollar berdilar va ularga har ikki tomon professor-o‘qituvchilaridan batafsil javoblar oldilar. Seminar xayrixohlik va o‘zaro hurmat ruhida o‘tdi, bu esa hamkorlarning mintaqani barqaror rivojlantirish yo‘lidagi hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorligini tasdiqladi.

ИПМИ продолжает укреплять связи с китайскими коллегами
Институт перспективных международных исследований при Университете мировой экономики и дипломатии продолжает активное наращивание научно-исследовательских связей с коллегами из Китая. 24 мая заведующий Лабораторией антропологии и конфликтологии профессор Азамат Сеитов принял участие в семинаре «Перспективы сотрудничества между Центральной Азией и Китаем», организованном Институтом Центральной Азии Синцзянского университета.
В работе мероприятия, прошедшего в духе конструктивного диалога, также участвовали директор Института Центральной Азии доктор Хань Цзюнь, ведущие научные сотрудники — Чен Яли, Цаирэн Чжоли и Цзя Годун, а также молодые исследователи Синцзянского, Пекинского и Шаньсийского университетов. Профессор Сеитов выступил с докладом, в котором подчеркнул важность углубления многоуровневого партнёрства между Узбекистаном и Китаем в новых геополитических условиях.
В ходе дискуссии участники отметили исключительный уровень взаимного доверия между руководителями двух государств, служащий прочным фундаментом для дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества. Особое внимание было уделено укреплению взаимной поддержки в вопросах национального суверенитета, независимости и территориальной целостности, что создаёт надёжную основу для стратегического партнёрства.
Инфраструктурное сотрудничество между Узбекистаном и Китаем, являющееся важным элементом экономической повестки, стало одной из ключевых тем семинара. Было отмечено, что реализация проекта железнодорожного маршрута «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» существенно усилит транспортную связанность региона и создаст новые возможности для роста товарооборота. Кроме того, стороны обсудили перспективы совместных инициатив в сфере образовательных и научных программ, направленных на подготовку кадров и развитие академического обмена.
Молодые диссертанты поставили ряд вопросов, касающихся актуальных вызовов и возможностей исследований Центральной Азии, на которые получили развернутые ответы от профессорско-преподавательского состава обеих сторон. Семинар прошёл в обстановке доброжелательности и взаимного уважения, подтвердив готовность партнёров к дальнейшему расширению сотрудничества на благо устойчивого развития региона.