Muhokama markazida turkiy dunyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi muloqotni kengaytirishning muhim elementi sifatida TDTning Vengriyadagi vakolatxonasi faoliyati turdi. Vengriya va TDT o‘rtasidagi munosabatlarga, shuningdek, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorligiga, xususan mintaqalarning barqarorligi va o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash bo‘yicha strategik tashabbuslarga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv doirasida yangi transport-logistika yo‘nalishlarini rivojlantirish va xalqaro ta’minot zanjirlarini qayta tashkil etish nuqtai nazaridan Yevroosiyo hamkorligi arxitekturasini o‘zgartirishda O‘zbekistonning geosiyosiy roli ham muhokama qilindi. Ishtirokchilar savdo, infratuzilma va ta’lim sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun ilmiy va diplomatik yondashuvlarni muvofiqlashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Bunday ekspert tadbirlari strategik baholarni almashish uchun platforma yaratishga ko‘maklashadi hamda akademik hamjamiyat va xalqaro tashkilotlar o‘rtasidagi institutsional aloqalarni mustahkamlaydi.

IAIS experts took part in a panel discussion with the coordinator of the OTS office in Hungary
On 10 April, the Centre for Foreign Policy Studies and International Initiatives hosted a panel discussion with David Biro, coordinator of the representative office of the Organisation of Turkic States (OTS) in Hungary. The Institute for Advanced International Studies (IAIS) was represented by researchers Aziza Mukhammedova and Mushtariy Usmonova, who took an active part in the discussion of topical issues of regional and interregional agenda.
The discussion focused on the activity of the OTS representation in Hungary as an important element of expanding the dialogue between the states of the Turkic world and the European Union. Particular attention was paid to the relations between Hungary and the OTG, as well as the EU's engagement with the Central Asian states, including strategic initiatives to strengthen the sustainability and interconnectedness of the regions.
The meeting also discussed the geopolitical role of Uzbekistan in transforming the architecture of Eurasian cooperation, particularly in the context of developing new transport and logistics routes and reorganising international supply chains. The participants emphasised the importance of coordinating scientific and diplomatic approaches to promote joint projects in trade, infrastructure and education.
Such expert events contribute to the formation of a platform for the exchange of strategic assessments and strengthen institutional ties between the academic community and international organisations.