Joriy yilning 20-may kuni JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida Sasseks universiteti tadqiqotchisi (Buyuk Britaniya) Elena Borisovaning ‘Tojikistondagi migratsiya paradokslari: yaxshi hayot izlash sari” nomli kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbirning ochilishida, JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori – IXTI direktorining o‘rinbosari Akram Umarov Markaziy Osiyo muammolari bo‘yicha yosh tadqiqotchilar orasida qiziqish ortib borayotgani munosabati bilan shu kabi tadbirlarni o‘tkazish muhimligini ta’kidladi.
Kitob taqdimoti davomida Yelena Borisova tojikistonliklarning yaqin xorijiy mamlakatlarga ko‘chib o‘tish omiliga ta’sir qiluvchi ijtimoiy, siyosiy va madaniy rivoyatlar haqida gapirdi.
Tadbir yakunida JIDU talabalari va magistrantlari kitob muallifi bilan Markaziy Osiyodagi migratsiya masalalari bo‘yicha fikr almashish imkoniyatiga ega bo’ldilar.
Ushbu nashr 2024-yil 28-mayda quyidagi veb-saytda yuklab olish mumkin bo‘ladi: https://www.uclpress.co.uk/products/237844

On May 20, 2024 the presentation of the book “Paradoxes of Migration in Tajikistan: Locating the good life” by Elena Borisova, a researcher at the University of Sussex (Great Britain), took place at the Institute for Advanced International Studies. Akram Umarov, the First Vice–rector for Academic Affairs of UWED - Deputy Director of IAIS opened the event and emphasized the significance of such events, considering the increasing interest among young researchers in Central Asian issues.
During the book presentation, Elena Borisova discussed the social, political, and cultural narratives that influence Tajik migration to neighboring countries. Following the presentation, students and postgraduates from UWED had the opportunity to engage in discussions about migration in Central Asia with the author.
Starting from May 28, 2024, the book will be freely accessible on the UCL Press website at: https://www.uclpress.co.uk/products/237844