JIDUda “Barqaror rivojlanish, tibbiyot, geosiyosat” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
3-sentyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) bilan hamkorlikda “Barqaror rivojlanish, tibbiyot, geosiyosat” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Forum turli mamlakatlar va faoliyat sohalaridan kelgan mutaxassislarni birlashtirgan holda siyosiy, akademik va ekspert doiralari vakillari o‘rtasidagi mazmunli muloqot uchun nufuzli maydonga aylandi.
Tadbir ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev qutlov so‘zi bilan murojaat qildi. U barqaror rivojlanish, sog‘liqni saqlash va geosiyosiy dinamika muammolari bir-biri bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan va xalqaro ekspertlar hamjamiyatining birgalikdagi sa’y-harakatlarini talab qiladigan global jarayonlarni tahlil qilishda kompleks fanlararo yondashuvning zarurati tobora ortib borayotganini ta’kidladi.
Muhokamada taniqli xalqaro arboblar: Armaniston Respublikasining to‘rtinchi prezidenti Armen Sarkisyan va Singapur Milliy universiteti Xalqaro tibbiyot kengashi raisi, Favqulodda va muxtor elchi, professor Kishore Mahbubani ishtirok etdi. Shuningdek, RKLinks bosh direktori Raja Kamol ham so‘zga chiqdi. Bundan tashqari, muhokamaga davlat organlari va jamoat boshqaruvi, xalqaro tashkilotlar, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari, hamda mahalliy va xorijiy ilmiy hamjamiyatning yetakchi olimlari va ekspertlari qo‘shildi.
Davra suhbati ishtirokchilari zamonaviy dunyo o‘zgarishlari bilan bog‘liq keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar. Global jarayonlarda Osiyoning o‘sib borayotgan roli, xalqaro maydonda kuchlar muvozanatining o‘zgarishi, shuningdek, mavjud dunyo tartibiga bo‘lgan tahdidlarga alohida e’tibor qaratildi. Iqtisodiy va texnologik modellar raqobati, qadriyatlar tizimidagi farqlar, hamda yangi tarixiy davr sharoitida Sharq va G‘arbning konstruktiv o‘zaro munosabatlari istiqbollari muhokamaning asosiy mavzulariga aylandi.
Davra suhbati yakunlari fanlararo muloqotni mustahkamlashga hissa qo‘shdi va iqtisodiyot, siyosat va sog‘liqni saqlash chorrahasida turgan eng murakkab muammolarga yechim topish bo‘yicha konstruktiv takliflar ishlab chiqish imkonini berdi.

В УМЭД состоялся Международный круглый стол «Устойчивое развитие, медицина, геополитика»
3 сентября в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошел Международный круглый стол на тему: «Устойчивое развитие, медицина, геополитика», организованный совместно с Институтом перспективных международных исследований (ИПМИ). Форум стал авторитетной площадкой для содержательного диалога между представителями политической, академической и экспертной среды, объединив специалистов из различных стран и сфер деятельности.
С приветственным словом к участникам обратился Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев, подчеркнув возрастающую необходимость комплексного междисциплинарного подхода к анализу глобальных процессов, в которых проблемы устойчивого развития, здравоохранения и геополитической динамики тесно переплетаются и требуют коллективных усилий международного экспертного сообщества.
В дискуссии приняли участие видные международные деятели: Армен Саркисян, четвертый президент Республики Армения, и профессор Кишоре Махбубани, Чрезвычайный и Полномочный Посол, председатель Международного медицинского совета Национального университета Сингапура. Среди спикеров также выступил генеральный директор RKLinks Раджа Камол. Кроме того, к обсуждению присоединились представители государственных органов и общественного управления, международных организаций, дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане, а также ведущие ученые и эксперты из отечественного и зарубежного научного сообщества.
Участники круглого стола рассмотрели широкий спектр вопросов, связанных с современными мировыми изменениями. Особое внимание было уделено растущей роли Азии в глобальных процессах, изменениям баланса сил на международной арене, а также вызовам для существующего мирового порядка. В центре обсуждения оказались конкуренция экономических и технологических моделей, различия в ценностных системах, а также перспективы конструктивного взаимодействия Востока и Запада в условиях новой исторической эпохи.
Итоги круглого стола внесли вклад в укрепление междисциплинарного диалога и позволили выработать конструктивные предложения по поиску решений наиболее сложных проблем, стоящих на стыке экономики, политики и здравоохранения.