Toshkent, O‘zbekiston – 4-sentabr 2024. 2024-yil 29-30-avgust kunlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida CAREC institutining “Taraqqiyot strategiyalarini qayta ko‘rib chiqish: CAREC mintaqasi uchun yashil, innovatsion va inklyuziv rivojlanish” mavzusidagi To‘rtinchi Yillik ilmiy-tadqiqot konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. CAREC instituti va KIMEP universitetining Xitoy va Markaziy Osiyoni o‘rganish markazi tomonidan Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida tashkil etilgan ushbu tadbir mintaqada barqaror rivojlanishning dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun mutaxassislar, siyosatchilar va tadqiqotchilarni birlashtirdi.
Konferensiya kirish sessiya bilan boshlanib, unda e’tiborli shaxslar, jumladan, CAREC instituti direktori Kabir Jo‘razoda va boshqa nufuzli akademik doiralar hamda xalqaro tashkilotlar rahbarlari so‘zga chiqdilar. Brukings instituti norezident katta ilmiy xodimi Yohannes F. Linn asosiy ma’ruzani taqdim etib, keyingi chuqur munozaralarga zamin yaratdi.
Konferensiyaning asosiy jihatlaridan biri “Yashil tashabbuslar – iqlim va atrof-muhit” sessiyasi bo‘lib, unda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktor o‘rinbosari va Barqaror rivojlanish markazi rahbari Shaxboz Axmedov tomonidan “Markaziy Osiyoda suv xavfsizligi: iqlimga chidamlilikni ta’minlash uchun moslashish strategiyalari” mavzusidagi ma’ruza taqdim etildi. IXTI Barqaror rivojlanish markazining norezident katta ilmiy xodimi doktor Iskandar Abdullayev bilan hamkorlikda olib borilgan tadqiqot Markaziy Osiyoda suv xavfsizligiga iqlim o‘zgarishi keltirib chiqarayotgan xavf-xatarlarga bag‘ishlangan bo‘lib, transchegaraviy hamkorlik va innovatsion amaliyotlar orqali iqlim o‘zgarishiga chidamlilikni oshirish bo‘yicha strategik tavsiyalarni taklif etdi.
Ikki kunlik tadbir davomida ishtirokchilar qayta tiklanadigan energiya manbalari, iqlim o‘zgarishiga chidamlilik, savdo aloqalari va inklyuziv iqtisodiy o‘sish kabi mavzularga bag‘ishlangan bir qator parallel sessiyalarda ishtirok etdilar. Tegishli soha mutaxassislari tomonidan boshqarilgan ushbu sessiyalar CAREC mintaqasida barqaror rivojlanishga hissa qo‘shadigan amaliy g‘oyalarni ishlab chiqish va hamkorlikni rag‘batlantirishga qaratilgan edi.
Shuningdek, konferensiyada ikkita muhim nashr taqdim etildi: CAREC institutining Uchinchi yillik tadqiqot konferensiyasi hisoboti hamda ESCAP va CAREC institutining raqamli va barqaror savdoga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shma hisoboti. Ular siyosat bo‘yicha muhim tavsiyalarni taklif qiladi va CARECga a’zo mamlakatlarning kelajakdagi rivojlanish strategiyalariga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Ushbu yillik tadqiqot anjumani manfaatdor tomonlar uchun CAREC mintaqasining barqaror va farovon kelajagini ta’minlaydigan ekologik barqarorlik, texnologik innovatsiyalar va ijtimoiy inklyuzivlikni ustuvor o‘ringa qo‘yadigan rivojlanish strategiyalarini qayta ko‘rib chiqish uchun muhim imkoniyat hisoblanadi.

Формирование будущего: Стратегии устойчивого развития обсуждены на конференции Института ЦАРЭС 2024
Ташкент, Узбекистан – 4 сентября 2024. 4-я Ежегодная исследовательская конференция Института ЦАРЭС под названием «Переосмысление стратегий развития: Зеленое, инновационное и инклюзивное развитие для региона ЦАРЭС», прошла 29-30 августа 2024 года в г. Алматы в Казахстан. Организованное совместно Институтом ЦАРЭС и Центром изучения Китая и Центральной Азии Университета КИМЭП при поддержке Азиатского банка развития, это мероприятие собрало экспертов, политиков и исследователей для рассмотрения актуальных вопросов устойчивого развития в регионе.
Конференция началась со вступительной сессии, на которой выступили ключевые фигуры, включая Кабира Джуразоду, директора Института ЦАРЭС, и других выдающихся лидеров из академических кругов и международных организаций. Йоханнес Ф. Линн, старший научный сотрудник-нерезидент Института Брукингса, выступил с основным докладом, задав тон последующим углубленным дискуссиям.
Одним из ключевых моментов конференции стала сессия «Зеленые инициативы – климат и окружающая среда», на которой был представлен доклад «Водная безопасность в Центральной Азии: Стратегии адаптации для обеспечения устойчивости к климату», представленный Шахбозом Ахмедовым, заместителем директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) и руководителем Центра устойчивого развития. Исследование, разработанное совместно с д-ром Искандаром Абдуллаевым, старшим внештатным научным сотрудником Центра устойчивого развития ИПМИ, посвящено вызовам, которые бросает изменение климата водной безопасности в Центральной Азии, и предлагает стратегические рекомендации по повышению устойчивости к изменению климата посредством трансграничного сотрудничества и инновационных практик.
В течение всего двухдневного мероприятия участники приняли участие в серии параллельных сессий, посвященных таким темам, как возобновляемые источники энергии, устойчивость к изменению климата, торговые связи и инклюзивный экономический рост. Эти сессии, модерируемые экспертами в соответствующих областях, были направлены на выработку действенных идей и стимулирование сотрудничества, которые будут способствовать устойчивому развитию в регионе ЦАРЭС.
На конференции также представлены две крупные публикации: отчет 3-й ежегодной исследовательской конференции Института ЦАРЭС и совместный отчет ЭСКАТО и ИЦ о цифровом и устойчивом содействии торговле, которые предлагают критические рекомендации по политике и, как ожидается, окажут влияние на будущие стратегии развития в странах-членах ЦАРЭС.
Эта ежегодная исследовательская конференция представляет собой значительную возможность для заинтересованных сторон переосмыслить стратегии развития, которые ставят во главу угла экологическую устойчивость, технологические инновации и социальную инклюзивность, обеспечивая устойчивое и процветающее будущее для региона ЦАРЭС.