Toshkent, O‘zbekiston – 1-avgust 2024-yil. Joriy yilning 12-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Koreya jamg‘armasining (KJ) Siyosat tadqiqotlari grantlari bo‘limi va Koreya-Markaziy Osiyo hamkorlik forumi kotibiyati bilan onlayn uchrashuv tashkil etdi.
IXTI tomonidan Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari Xamza Boltayev va Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi tadqiqotchisi Mehriniso Abdurasulovalar ishtirok etishdi.
Onlayn uchrashuv davomida KJ vakillari siyosatga yo'naltirilgan tadqiqot loyihalarini moliyalashtirishning turli imkoniyatlari haqida batafsil ma'lumot berishdi. Koreya va Markaziy Osiyo institutlari o‘rtasida qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish muhimligini ta’kidlab, samarali hamkorlik namunasi sifatida avvalgi muvaffaqiyatli loyihalarni ta’kidladilar. Muhokama, shuningdek, Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanish, mintaqaviy xavfsizlik va iqtisodiy integratsiya kabi kelajakdagi loyihalar uchun qiziqishning potentsial sohalarini o‘z ichiga oldi.
KJ vakillari JIDU va IXTIni moliyalashtirish imkoniyatlaridan foydalanish uchun batafsil loyiha takliflarini taqdim etishga undadilar. Shuningdek, ular Koreya va Markaziy Osiyoning o‘zaro tushunishi va rivojlanishiga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan innovatsion va siyosatga tegishli tadqiqotlarning muhimligini ta’kidlab, grantlar uchun ariza topshirish mezonlari va tartibini muhokama qildilar.
Xulosa o‘rnida qayd etish lozimki, mazkur uchrashuv O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi akademik va ilmiy aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Har ikki tomon mintaqaviy muammolarni hal qilish va barqaror rivojlanishga ko‘maklasha oladigan qo‘shma tadqiqot sa’y-harakatlarini rivojlantirish tarafdorligini bildirdi.

Онлайн-встреча с представителями Korea Foundation
Ташкент, Узбекистан – 1 августа 2024. 12 июля текущего года Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) организовали онлайн-встречу с Отделом грантов политических исследований Korea Foundation (KF) и Секретариатом Форума сотрудничества Кореи и Центральной Азии.
ИПМИ представляли Хамза Болтаев, руководитель Центра исследований Афганистана и Южной Азии, и Мехринисо Абдурасулова, научный сотрудник Центра азиатско-тихоокеанских исследований.
В ходе онлайн-встречи представители KF предоставили подробную информацию о различных возможностях финансирования, доступных для исследовательских проектов, ориентированных на политику. Они подчеркнули важность совместных исследований корейских и центральноазиатских учреждений, отметив предыдущие успешные проекты как примеры плодотворного сотрудничества. Обсуждение также включало потенциальные области интереса для будущих проектов, такие как устойчивое развитие, региональная безопасность и экономическая интеграция в Центральной Азии.
Представители KF призвали УМЭД и ИПМИ представить подробные проектные предложения, чтобы воспользоваться возможностями финансирования. Они также обсудили критерии и процесс подачи заявок на гранты, подчеркнув важность инновационных и политически важных исследований, которые могут способствовать взаимопониманию и развитию Кореи и Центральной Азии.
В заключение хотелось бы отметить, что встреча стала важным шагом на пути укрепления академических и исследовательских связей между Узбекистаном и Южной Кореей. Обе стороны выразили свою приверженность развитию совместных исследовательских усилий, которые могут решить региональные проблемы и способствовать устойчивому развитию.