Markaziy Osiyo universitetlari uchun Erasmus+ HWCA loyihasining suv diplomatiyasi bo‘yicha o‘quv kursi va yozgi maktabining ikkinchi haftasi
Toshkent, Oʻzbekiston – 12-avgust 2024. Hozirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) joriy yilning 5-avgust kuni boshlangan Markaziy Osiyo universitetlari professor-oʻqituvchilari uchun suv diplomatiyasi boʻyicha oʻquv kursining ikkinchi haftasi boʻlib oʻtmoqda. Kurs Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti, Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasi va Xalqaro suv xo‘jaligi instituti (International Water Management Institute, IWMI) bilan hamkorlikda Erasmus+ HWCA loyihasi doirasida tashkil etilgan. Shuningdek, ushbu dasturda JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori oʻrinbosari janob Shaxboz Axmedov va IXTI Barqaror rivojlanish markazi ilmiy xodimi Odilbek Manabov ham ishtirok etishmoqda.
JIDUdagi kurs haftaligini hamkor tashkilotlarning yuqori martabali vakillari bilan birgalikda o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov ochib berdi. U o‘zining kirish so‘zida suv diplomatiyasining zamonaviy geosiyosiy landshaftdagi muhim rolini ta’kidladi va ishtirokchilarga muvaffaqiyatlar tiladi.
Bundan tashqari, hozirda Shveytsariya hukumatining Blue Peace Central Asia tashabbusi bilan yosh tadqiqotchilar uchun suv diplomatiyasi bo‘yicha yozgi maktab o‘tkazilmoqda. Ushbu dastur intiluvchan mutaxassislarga suv resurslarini boshqarish va diplomatiya sohalarida ham nazariy bilim, ham amaliy tajriba bilan ta’minlash uchun mo‘ljallangan. Kompleks o‘quv dasturi yetakchi mutaxassislarning ma’ruzalari, amaliy seminarlari va muhim suv havzalariga tashriflarni o‘z ichiga oladi. Bunday yondashuv ishtirokchilarga sohadagi muammolar va yechimlarni chuqur tushunish imkonini beradi.
Dastur yakuniga qadar Markaziy Osiyo universitetlarining professor-o‘qituvchilari va yosh tadqiqotchilari dolzarb suv muammolarini hal etishga hamda siyosatni ishlab chiqish va mintaqaviy hamkorlikka hissa qo‘shishga tayyor bo‘lishi kutilmoqda.

Вторая неделя учебного курса и летней школы по водной дипломатии проекта Erasmus+ HWCA для университетов Центральной Азии
Ташкент, Узбекистан – 12 августа 2024. В настоящее время в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) проходит вторая неделя учебного курса по водной дипломатии для профессорско-преподавательского состава университетов Центральной Азии, который стартовал 5 августа этого года. Курс организован совместно с Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Дипломатической академией Министерства иностранных дел Кыргызской Республики и Международным институтом управления водными ресурсами (International Water Management Institute, IWMI) в рамках проекта Erasmus+ HWCA. В этой программе также принимают участие заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) при УМЭД г-н Шахбоз Ахмедов и научный сотрудник Центра устойчивого развития ИПМИ Одилбек Манабов.
Неделю курса в УМЭД вместе с высокопоставленными представителями партнерских организаций открыл первый проректор по учебной работе Акрам Умаров. В своем вступительном слове он подчеркнул важнейшую роль водной дипломатии в современном геополитическом ландшафте и пожелал участникам успехов.
Кроме того, в настоящее время проходит летняя школа по водной дипломатии для молодых исследователей, спонсируемая инициативой правительства Швейцарии Blue Peace Central Asia. Эта программа призвана обеспечить начинающих специалистов как теоретическими знаниями, так и практическим опытом в области управления водными ресурсами и дипломатии. Комплексная учебная программа включает в себя лекции ведущих экспертов, практические семинары и посещение важных водных объектов. Такой всесторонний подход обеспечивает участникам глубокое понимание проблем и решений в данной области.
Ожидается, что к концу программы преподавательский состав и молодые исследователи университетов Центральной Азии будут готовы решать насущные водные проблемы и вносить вклад в разработку политики и региональное сотрудничество.