“Markaziy Osiyo va Afg‘oniston o‘rtasidagi suv muammolari: evolyutsiya va zamonaviy muammolar” mavzusidagi seminar
2023-yil 26-iyun kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti “Markaziy Osiyo va Afg‘oniston o‘rtasidagi suv muammolari: evolyutsiya va zamonaviy muammolar” mavzusida seminar tashkil qildi.
Seminarda asosan Afg‘oniston shimolida Tolibon hukumati qurmoqchi bo‘lgan Qo‘shtepa kanalining muhokamasi o'rin egalladi.
Tadbirda suv masalalari bo'yicha yetakchi ekspertlar ishtirok etib, mavzuni ikki yondashuv: ziddiyat va hamkorlik asosida muhokama qilishdi. Afg'onistonda aniq davlat siyosati yo'qligi, talab va suv iste'moli ortib borayotganiga qaramay, ikkinchi yondashuv eng konstruktiv deb topildi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, madaniy va "nomoddiy" omillar suv bilan bog'liq muammolarni hal qilishda muhim o'rin tutishi aytib o'tildi.
Ishtirokchilar uzoq muddatli rejalashtirish va tarmoqlararo yondashuvning, jumladan, gender tamoyillarini hisobga olishning ahamiyati bilan o'rtoqlashdilar.

Семинар на тему ” Проблема воды между Центральной Азией и Афганистаном: эволюция и современные вызовы".
26 июня 2023 года Институт перспективных международных исследований организовал семинар на тему ”Проблема воды между Центральной Азией и Афганистаном: эволюция и современные вызовы".
Семинар был в основном посвящен обсуждению канала Кош-тепа, который пытается построить правительство движения "Талибан" на севере Афганистана.
Ведущие эксперты по водным вопросам приняли участие в мероприятии и обсудили тему в рамках двух подходов: конфликтного и ориентированного на сотрудничество. Последний вариант был признан наиболее конструктивным, несмотря на отсутствие какой-либо государственной политики в Афганистане, на растущий спрос и потребление воды.
Стоит отметить, что "нематериальные" факторы, такие как культурные особенности и особенности восприятия, были перечислены среди ключевых моментов в решении вопросов, связанных с водой, и не только.
Участники разделили важность долгосрочного планирования и межсекторального подхода, включая учет гендерной проблематики.