“Yevrokontinent” tahliliy markazi prezidenti (Belgiya) bilan uchrashuv haqida
2023 yil 29 aprel O‘zbekistonga Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumda kuzatuvchi sifatida kelgan “Evrokontinent” (Belgiya) tahliliy markazi prezidenti Per Emmanuel Tomas bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Yevrokontinent, JIDU va Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar instituti o‘rtasida ilmiy loyihalarni amalga oshirishda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
P.-E.Toma qisqa vaqt ichida Oʻzbekistonda siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy hayotda muhim oʻzgarishlar bosqichi boʻlib, aholi turmush darajasi sezilarli darajada oshganini taʼkidladi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha muhokama qilingan barcha masalalar bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqish va ularni tegishli kanallar orqali muvofiqlashtirishga qaror qilindi.
Uchrashuvda: JIDU tomonidan prorektor G.Ismoilova, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)dan direktor oʻrinbosari A.Umarov, Yevropa tadqiqotlari markazlari rahbari R.Qayumov va energetika geopolitikasi boʻlimi rahbari N.Muxammadqulova, Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi xodimi X. Boltayev.

О встрече с президентом аналитического центра «Евроконтинент» (Бельгия)
29 апреля 2023г. состоялась встреча с президентом аналитического центра «Евроконтинент» (Бельгия) Пьер Эммануэль Тома, прибывшим в Узбекистан в качестве наблюдателя за Референдумом о Конституционной реформе.
Участники обсудили такие темы как установление сотрудничества «Евроконтинента» с УМЭД и Институтом перспективных международных исследований в осуществлении исследовательских проектов.
П.-Э.Тома отметил, что за короткий срок времени в Узбекистане произошел важный этап преобразований в политической, социальной и экономической жизни и заметно повысился уровень жизни населения.
По итогам встречи было принято решение выработать практические предложения по всем обсуждаемым вопросами и согласовать их по соответствующим каналам.
Во встрече приняли участие: от УМЭД - проректор Г.Исмаилова, от Института перспективных международных исследований (ИПМИ) - замдиректора А.Умаров, главы центров европейских исследований Р.Каюмов и энергетической геополитики Н.Мухаммадкулова, сотрудник Центра по Афганистану и южно-азиатским исследованиям Х.Болтаев.