Toshkent, Oʻzbekiston – 2024-yil 11-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasining Qatardagi elchixonasi koʻmagida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining (IXTI) Arab fan va siyosat tadqiqotlari markazi (AFSTM) bilan masofaviy (onlayn) uchrashuvi tashkil etildi. IXTI direktori oʻrinbosari Shaxboz Axmedov va Amerikani o‘rganish markazi rahbari Ulugʻbek Ishanxoʻjaevlarga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Til ta’limi markazi direktori Lutfiddin Xoʻjayev va JIDU Diplomatik Akademiyasi dekani Ismatulla Fayzullaevlar ham qo‘shildi. Uchrashuvda qatarlik hamkasblar Marvan Kabalan, Umar Ashhur va Hazim Rahayliy bilan birga Siyasaat Arabiya (“Arab Siyosati”) jurnali bosh muharriri Ahmad Qasim Husayn ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasining Qatardagi elchixonasi vakilining tabrik so‘zlaridan so‘ng tomonlar ikki institut faoliyatiga oid taqdimotlar bilan tanishdi. Xususan, doktor Marvan Kabalan AFSTMI o‘zining o‘n yildan ortiq faoliyati davomida Yaqin Sharqdagi yetakchi tahlil markazlaridan biriga aylanganini, shuningdek, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Fransiya, Livan va Tunisda o‘zining xorijiy filiallarini ochganini ta’kidladi. Janob Shaxboz Axmedov, o‘z navbatida, ikki yil davomida IXTI erishgan yutuqlarga alohida to‘xtab, institutni yanada rivojlantirish, jumladan, yangi markazlar tashkil etish orqali ilmiy-tadqiqot ishlari ko‘lamini kengaytirishga qaratilgan rejalari bilan o‘rtoqlashdi.
IXTI vakillari nafaqat ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish, balki GCC+5 formatida Fors ko‘rfazi mamlakatlari va Markaziy Osiyo davlatlarining ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan ko‘p tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni taklif qildi va bu qatarlik hamkorlar tomonidan ijobiy qabul qilindi. Bundan tashqari, tomonlar Qatarda Yaqin Sharqshunoslik, shuningdek, arab tilini o‘rganish bo‘yicha mutaxassislar uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etishga kelishib oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi elchixonasi tez orada ikki tashkilot o‘rtasida O‘zaro Anglashuv Memorandumi loyihasini tayyorlash va kelgusida rasmiy hujjatni imzolash orqali hamkorlikni yanada yuqori bosqichga olib chiqishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelgusida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish uchun ishchi guruh tuzish maqsadida oʻzaro aloqalar almashdilar. Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti va Arab fan va siyosat tadqiqotlari markazi o‘rtasidagi onlayn uchrashuv O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi ilmiy va diplomatik hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Har ikki tomon vakillari tashkilotlarining o‘zaro tajribasini almashib, kelgusidagi hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratdilar.

Международное сотрудничество в действии: ИПМИ и АЦНПИ налаживают связи между научными сообществами Узбекистана и Катара
Ташкент, Узбекистан – 11 июня 2024 года при поддержке Посольства Республики Узбекистан в Катаре была организована дистанционная (онлайн) встреча Института перспективных международных исследований (ИПМИ) с Арабским центром науки и политических исследований (АЦНПИ). К заместителю директора ИПМИ Шахбозу Ахмедову и руководителю Центра американских исследований Улугбеку Ишанходжаеву присоединились директор Центра обучения языкам Университета мировой экономики и дипломатии Лутфиддин Ходжаев и декан Дипломатической академии УМЭД Исматулла Файзуллаев. Вместе с катарскими коллегами Марваном Кабаланом, Омаром Ашуром и Хазимом Рахайли на встрече участвовал управляющий редактор журнала Siyasaat Arabiya («Арабская политика») Ахмед Касем Хуссейн.
После приветственных слов от представителя Посольства Республики Узбекистан в Катаре стороны ознакомились с презентациями от деятельности двух институтов. В частности, доктор Марван Кабалан отметил, что за более десятка лет своего существования АЦНПИ стал одним из ведущих мозговых центров Ближнего востока, а также открыл свои зарубежные филиалы в Соединенных штатах, Франции, Ливане и Тунисе. Господин Шахбоз Ахмедов, в свою очередь, подчеркнул достижения ИПМИ за двухлетний период, а также поделился планами, направленными на дальнейшее развитие института, включая расширение сфер исследования путем создания новых центров.
Со стороны представителей ИПМИ было предложено развивать не только двусторонние отношения, но и наладить многостороннее сотрудничество с исследовательскими учреждениями стран Персидского залива со странами Центральной Азии в формате GCC+5, что было положительно принято катарскими партнерами. Кроме того, стороны договорились о создании курсов повышения квалификации для экспертов в сфере ближневосточных исследований, а также изучения арабского языка в Катаре.
Посольством Республики Узбекистан было предложено в скором времени подготовить проект Меморандума о взаимопонимании между двумя организациями, а в дальнейшем вывести сотрудничество на более высокий уровень, подписав официальный документ.
В заключение встречи стороны обменялись контактами для создания рабочей группы по установлению дальнейшего сотрудничества. Онлайн-встреча между Институтом перспективных международных исследований и Арабским центром науки и политических исследований стала значимым шагом на пути укрепления научного и дипломатического сотрудничества между Узбекистаном и Катаром. Представители обеих сторон, обменявшись опытом своих организаций, заложили прочную основу для будущего взаимодействия.