Mintaqaviy malakani oshirish: Bishkekdagi mojarolarni hal qilish bo‘yicha treningda Fazliddin Djamalovning ishtiroki
12-18-noyabr kunlari Amerika tadqiqotlari markazi katta ilmiy xodimi Fazliddin Djamalov Qirg‘izistonning Bishkek shahrida mojarolarni hal qilish bo‘yicha intensiv o‘quv dasturida qatnashdi. Bishkekdagi YeXHT Akademiyasi va CRISP (Berlin, Germaniya) hamkorligida Norvegiya xalqaro munosabatlar instituti ko‘magida tashkil etilgan treningda Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekistondan yetakchi olimlar va tadqiqotchilar ishtirok etib, nizolarni bartaraf etish metodologiyasi bo‘yicha faol intellektual almashinuv platformasini yaratdilar.
Sessiyani YeXHT Akademiyasi tadqiqot va o‘qitish bo‘limi boshlig‘i Bedilbay Mamadiyev ochdi. U Akademiyaning ilmiy va tadqiqot faoliyati haqida umumiy ma’lumot berdi hamda uning ilmiy va ta’lim tashabbuslarini rivojlantirish intilishlarini tushuntirdi. Sessiya muvofiqlashtiruvchilari - Qirg‘iziston Tinchlik va taraqqiyot instituti asoschisi Ulug‘bek Nurimbetov va CRISP katta maslahatchisi Katerina Pavlova o‘z tashkilotlarining turli ijtimoiy darajalardagi nizolarni hal etish bo‘yicha faoliyati haqida so‘zlab berdilar. Ishtirokchilar YeXHT Akademiyasining vaqtinchalik direktori Pol Daney bilan ochiq muloqotga kirishib, u Akademiyani kengaytirish rejalari, jumladan, kampusni rivojlantirish tashabbuslari haqida ma’lumot berdi.
Trening davomida norvegiyalik sotsiolog Yoxan Galtungning fundamental asarlari va uning mojarolar tipologiyasiga asoslangan holda G‘arb mojarolarni o‘rganish maktabining asosiy tamoyillari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, ishtirokchilarga nizolarni tahlil qilish va hal etish uchun ishonchli vositalarni taklif etuvchi yangi yondashuvlar, jumladan, ishtirokchilarni xaritalash, PIN (pozitsiya-manfaat-ehtiyoj) modeli va “Mojarolar daraxti” metodologiyasi muhokama qilindi.
Dasturga ziddiyatlarni hal qilish jarayonini chuqurroq tushunish uchun innovatsion pedagogik usullar, shu jumladan rolli o‘yinlar kiritildi. Ishtirokchilar CRISP tomonidan ishlab chiqilgan “Kodori” simulyatsion o‘yinida faol qatnashdilar, bu esa nazariy bilimlarni amalda qo‘llashga yordam berdi. “Supara-Chunqurchoq” etnografik majmuasiga madaniy sayohat ishtirokchilarni mintaqaning ko‘chmanchi jamoalari an’analari bilan tanishtirib, dasturni yanada boyitdi.
Fazliddin Djamalovning ishtiroki murakkab geosiyosiy muammolarni hal qilishda mintaqaviy akademik va tadqiqot hamkorligining muhimligini ta’kidlab, mojarolarni hal qilish va unga yondosh sohalarda kelgusidagi hamkorlikka yo‘l ochdi.

Повышение региональной компетентности: участие Фазлиддина Джамалова в тренинге по конфликтологии в Бишкеке
С 12 по 18 ноября Фазлиддин Джамалов, старший научный сотрудник Центра американских исследований, принял участие в интенсивной программе обучения по конфликтологии в Бишкеке, Кыргызстан. В тренинге, организованном совместно Академией ОБСЕ в Бишкеке и CRISP (Берлин, Германия) при поддержке Норвежского института международных отношений, приняли участие ведущие ученые и исследователи из Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана, создав активную платформу для интеллектуального обмена по методологии разрешения конфликтов.
Сессию открыл Бедильбай Мамадиев, руководитель отдела исследований и обучения Академии ОБСЕ. Он представил обзор академической и исследовательской деятельности Академии и рассказал о ее стремлении продвигать научные и образовательные инициативы. Координаторы сессии Улугбек Нуримбетов, основатель Института мира и развития Кыргызстана, и Катерина Павлова, старший советник CRISP, рассказали о работе своих организаций по разрешению конфликтов на различных общественных уровнях. Участники вступили в откровенную дискуссию с временным директором Академии ОБСЕ Палом Данеем, который рассказал о планах расширения Академии, включая инициативы по развитию кампуса.
В ходе тренинга были рассмотрены основополагающие принципы западной школы изучения конфликтов со ссылками на фундаментальные работы норвежского социолога Йохана Галтунга и его типологии конфликтов. Также были рассмотрены новые подходы, включая картирование акторов, модель PIN (позиция-интерес-потребность) и методологию «Дерево конфликтов», предложившие участникам надежные инструменты для анализа и разрешения конфликтов.
В программу были включены инновационные педагогические методы, в том числе ролевые игры для углубления понимания процесса разрешения конфликтов. Участники активно участвовали в имитационной игре «Кодори», разработанной CRISP, которая способствовала практическому применению теоретических знаний. Культурная экскурсия в этнографический комплекс «Супара-Чункурчак» обогатила программу, познакомив участников с традициями кочевых общин региона.
Участие Фазлиддина Джамалова подчеркнуло важность регионального академического и исследовательского сотрудничества в решении сложных геополитических проблем, проложив путь к дальнейшему взаимодействию в области конфликтологии и смежных областях.