2024-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Olmaotadagi Bosh konsulxonasi tashkiliy ko‘magida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi mudiri doktor Azamat Seitovning Qozog‘istonning yetakchi mutaxassislari bilan ilmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbir “galstuksiz uchrashuv” shaklda o‘tkazilib, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qilishga bag‘ishlangan yuqori malakali mutaxassislarni to‘pladi.
Uchrashuvda “Yevroosiyo dunyosi” jamg‘armasi prezidenti Eduard Poletayev, professor, falsafa fanlari nomzodi Rustam Burnashev, “Kemel arna” jamoat fondi direktori Zeynolla Karajanov, tarix fanlari doktori, Eurasian Center for People Management tadqiqot loyihalari bo‘yicha direktor o‘rinbosari Laura Karatayeva, “Alternativa” dolzarb tadqiqotlar markazi direktori Andrey Chebotarev, professional ommaviy axborot vositalariga ko‘maklashish jamg‘armasi rahbari, kinorejissor Saken Belgibayev va boshqa mutaxassislar ishtirok etdilar.
Uchrashuv doirasida ishtirokchilar keng qamrovli mavzularni, jumladan, O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlarini rivojlantirish, Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni saqlash bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlar, iqlim o‘zgarishi oqibatlariga qarshi kurashish, shuningdek, mintaqa xalqlarining milliy o‘ziga xosligi masalalarini muhokama qildilar. IXTI va Qozog‘iston tadqiqot tashkilotlari o‘rtasidagi ilmiy va ta’lim sohasidagi hamkorlik istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Mutaxassislar O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi o‘zaro ishonchga asoslangan munosabatlar yuqori darajada ekanligini ta’kidlab, ikki tomonlama aloqalarni chuqurlashtirishning istiqbolli yo‘nalishi sifatida ilmiy-ta’lim sohasining ahamiyatini alohida qayd etdilar. Ta’kidlanganidek, bunday uchrashuvlar shakli mintaqa mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlash va “xalq diplomatiyasi”ni rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi.
Ishtirokchilar tadbirni tashkil etgani uchun O‘zbekiston Respublikasi Bosh konsulxonasiga minnatdorchilik bildirib, konstruktiv muloqotni rivojlantirish va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan bunday uchrashuvlarning davom etishiga umid bildirdilar.
Uchrashuv samimiy va samarali ruhda o‘tib, mintaqaviy rivojlanishning asosiy masalalarini hal qilish uchun o‘zaro hamkorlikning norasmiy shakllarining muhimligini yaqqol namoyon etdi.

Научная встреча в Алматы укрепила диалог между экспертами Узбекистана и Казахстана
10 декабря 2024 года, при организационной поддержке Генерального консульства Республики Узбекистан в Алматы, состоялась научная встреча заведующего лабораторией антропологии и конфликтологии Института перспективных международных исследований (ИПМИ) доктора Азамата Сеитова с ведущими экспертами Казахстана. Мероприятие прошло в формате «без галстуков» и собрало специалистов высокого уровня, посвятивших обсуждение актуальным вопросам двустороннего и регионального сотрудничества.
В числе участников встречи были Президент фонда «Мир Евразии» Эдуард Полетаев, профессор, кандидат философских наук Рустам Бурнашев, директор общественного фонда «Кемел арна» Зейнолла Каражанов, доктор исторических наук, заместитель директора по исследовательским проектам Eurasian Center for People Management Лаура Каратаева, директор Центра актуальных исследований «Альтернатива» Андрей Чеботарев, руководитель фонда содействия профессиональным СМИ, кинорежиссёр Сакен Белгибаев и другие эксперты.
В рамках встречи участники обсудили широкий спектр тем, включая развитие узбекско-казахстанских отношений, совместные усилия по сохранению мира и стабильности в Центральной Азии, борьбу с последствиями климатических изменений, а также вопросы национальной идентичности народов региона. Особое внимание было уделено перспективам научного и образовательного сотрудничества между ИПМИ и исследовательскими структурами Казахстана.
Эксперты отметили высокий уровень доверительных отношений между Узбекистаном и Казахстаном, подчеркнув важность научно-образовательной сферы как перспективного направления для углубления двусторонних связей. Формат таких встреч, как было подчеркнуто, играет ключевую роль в укреплении взаимопонимания между странами региона и развитии «народной дипломатии».
Участники выразили благодарность Генеральному консульству Республики Узбекистан за организацию мероприятия и выразили надежду на продолжение подобных встреч, которые способствуют развитию конструктивного диалога и укреплению научного сотрудничества.
Встреча прошла в теплой и конструктивной атмосфере, подчеркнув значимость неформальных форматов взаимодействия для решения ключевых вопросов регионального развития.