2023-yilning 15-18-noyabr kunlari AQSh, Rossiya, Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining yetakchi ekspertlari ishtirokida Toshkent shahrida Monterey trialogining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Montereydagi Midlberi xalqaro tadqiqotlar instituti (AQSh) va JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti tomonidan tashkil etildi.
Monterey trialogi Midlberi xalqaro tadqiqotlar instituti (AQSh) tashabbusi bo‘lib, yetakchi amerikalik, rossiyalik va xitoylik olimlar hamda siyosatshunoslik hamjamiyatining vakillariga tajriba va fikr almashish, mojaro va hamkorlik sohalarini ko‘rib chiqish uchun platforma yaratadi.
Anjuman davomida olimlar xalqaro siyosat, mintaqaviy hamkorlik va ikki tomonlama munosabatlarning bir qator muhim masalalarini muhokama qilish imkoniga ega bo‘ldi. Muhokamalar chog‘ida xorijlik ekspertlar O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosatiga oid mavzularda o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berishdi.

В период с 15 по 18 ноября 2023 года в городе Ташкенте впервые состоялось инаугурационное мероприятие Монтерейского триалога с участием ведущих экспертов из США, России, Китая и стран Центральной Азии. Организаторами мероприятия выступили Миддлберийский институт международных исследований в Монтерее (США) и Институт перспективных международных исследований при УМЭД.
Монтерейский триалог является инициативой Миддлберийского института международных исследований (США), предоставляющей ведущим американским, российским и китайским ученым и представителям политологического сообщества платформу для обмена опытом, обмена мнениями и рассмотрения областей конфликта и сотрудничества.
В ходе конференции учёные смогли обсудить ряд важных вопросов международной политики, регионального сотрудничества и двусторонних отношений. В ходе дискуссий зарубежные эксперты имели возможность задать, интересующие их вопросы по тематике внутренней и внешней политики Узбекистана.