2023-yilning 14-mart kuni JIDU Diplomatik akademiyasi direktori o‘rinbosari A.Haydarov va Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktori o‘rinbosari A.Umarov, Buyuk Britaniya Tashqi ishlar va xalqaro taraqqiyot vazirligining Osiyoda terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash tarmog‘i rahbari K.Felton boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Afg‘onistondan yuzaga kelayotgan ekstremizm va terrorizm bilan bog‘liq tahdidlarga qarshi kurash va ularning oldini olishda yetarli salohiyatga egaligi takidlab o’tildi. Shubhasiz, Afg‘onistondagi vaziyat keyinchalik boshqa salbiy holatlarni ham yuzaga keltirishi mumkinligi aytib o’tildi. Albatta bunda mamlakatdagi terroristik va ekstremistik tashkilotlarning bir-biriga yod g‘oyalari asosiy harakatlantiruvchi kuch bo‘lishi mumkin ekanligi, shu bilan birga Afg‘onistonda “Tolibon” hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan pashtunlashtirishga urinishlar mamlakatdagi vaziyatni ayniqsa uning shimoliy hududlarida yanada murakkablashtirishi mumkinligini qayd etib o‘tishdi.
Uchrashuv yakunida, Britaniya tomonining grant mablagʻlari hisobidan IXTI ijro qiluvchi “Markaziy Osiyoda terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash” loyihasini amalga oshirish boʻyicha kelishuv imzolandi. Loyiha doirasida institut tomonidan ushbu mavzu bo‘yicha bir qator tahliliy materiallar tayyorlanadi, shuningdek, hududiy davra suhbati tashkil etiladi.

О встрече с британской делегацией
14 марта 2023 года заместитель директора Дипломатической академии УМЭД А. Хайдаров и заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) А. Умаров встретились с делегацией во главе с руководителем сети по борьбе с терроризмом и экстремизмом в Азии Министерства иностранных дел и международного развития Великобритании К.Фелтоном.
В ходе встречи было подчеркнуто, что Узбекистан обладает достаточным потенциалом для противодействия и предотвращения угроз, связанных с экстремизмом и терроризмом, исходящих из Афганистана. Несомненно, отмечалось, что ситуация в Афганистане может привести к другим негативным ситуациям, где главной движущей силой могут быть зарубежные идеи террористических и экстремистских организаций в стране, и в то же время попытки пуштунизации правительства талибов в Афганистане могут еще больше осложнить ситуацию в стране, особенно в его северных районах.
По итогам встречи было подписано соглашение о реализации проекта «Борьба с терроризмом и экстремизмом в Центральной Азии», реализуемого ИПМИ за счет британских грантовых средств. В рамках проекта институт подготовит ряд аналитических материалов по данной теме, а также организует региональный круглый стол.