2023 yil 10 iyul O‘zbekistonga prezidentlik saylovlarida kuzatuvchi sifatida kelgan Anqara Inqiroz va siyosiy tadqiqotlar markazi (ANKASAM) direktori Mehmed Erol bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mintaqaviy va global miqyosdagi dolzarb siyosiy jarayonlar yuzasidan samarali fikr almashildi, shuningdek, ushbu markaz bilan IXTI o‘rtasida qo‘shma ilmiy loyiha va dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
M.Erol ANKASAM 2017-yilda tashkil etilgan Anqaradagi tahliliy markaz ekanligini ma’lum qildi. Xalqaro do‘stlik, hamkorlik va strategik tadqiqotlar assotsiatsiyasining (UDİSAD) mustaqil yuridik shaxsi sifatida. Uning asoschilari orasida Turkiyaning yetakchi olimlari, ekspertlari, ommaviy axborot vositalari vakillari va ziyolilari bor.
Turkiyalik ekspertning fikricha, dunyoda tahlil markazlarining hokimiyat qarorlarini qabul qilishdagi nufuzi va ta’siri ortib bormoqda va ular muammolar va siyosiy inqirozlarni hal qilish uchun ajoyib platforma hisoblanadi.

10 июля 2023г. состоялась встреча с директором Анкарского центра кризисных и политических исследований (АНКАСАМ) Мехмедом Эролом, прибывшим в Узбекистан в качестве наблюдателя за президентскими выборами.
Состоялся продуктивный обмен мнениями по текущим политическим процессам на региональном и глобальном уровнях, а также обсуждение вопросов налаживания сотрудничества между данным центром и ИПМИ в разработке и осуществлении совместных исследовательских проектов и программ.
М.Эрол проинформировал, что АНКАСАМ - это аналитический центр в Анкаре, созданный в 2017г. как самостоятельное юридическое лицо Международной ассоциации дружбы, сотрудничества и стратегических исследований (UDİSAD). Среди его учредителей — ведущие ученые, эксперты, представители СМИ и интеллигенция Турции.
По мнению турецкого эксперта, в мире растет авторитет и влияние аналитических центров на принятие решений правительствами, и они представляют отличную площадку для решения проблем и политических кризисов.
Во встрече приняли участие от ИПМИ – директор Шерзод Абдуллаев и глава Центра европейских исследований Рустам Каюмов.