Biz SDSN Uzbekistan – BMTning Barqaror rivojlanish yechimlari tarmog‘i (UN Sustainable Development Solutions Network, SDSN) milliy tarmog‘i rasman ishga tushirilganini mamnuniyat bilan ma’lum qilamiz.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) hamkorligida faoliyat yurituvchi SDSN Uzbekistan ilmiy hamjamiyat, tahlil markazlari, davlat organlari va boshqa manfaatdor tomonlarni birlashtirish orqali ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish, innovatsion yechimlarni ilgari surish hamda tarmoqlararo hamkorlikni kengaytirish asosida Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishga ko‘maklashishni maqsad qiladi.
JIDU SDSN Uzbekistan doirasidagi akademik faoliyatni muvofiqlashtiruvchi tayanch muassasa sifatida, MHTI esa Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) bilan hamkorlikda Tarmoqning tahliliy hamda ekspert-siyosiy yo‘nalishlari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi tashkilot sifatida faoliyat yuritadi.
Kelgusi oylarda quyidagi yo‘nalishlar ustuvor vazifalar etib belgilanadi:
O‘zbekiston va xorijdagi universitetlar, ilmiy-tadqiqot muassasalari, tahlil markazlari, rivojlanish tashkilotlari hamda boshqa manfaatdor hamkorlarni ilmiy asoslangan yechimlarni ilgari surish va barqaror kelajak yo‘lida hamkorlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarimizga qo‘shilishga taklif etamiz.

We are pleased to announce the official launch of SDSN Uzbekistan, the National Network of the UN Sustainable Development Solutions Network (SDSN).
Co-hosted by the University of World Economy and Diplomacy (UWED) and the Institute of Macroeconomic and Regional Studies (IMRS), SDSN Uzbekistan aims to bring together academia, think tanks, government, and other stakeholders to advance the Sustainable Development Goals (SDGs) through research, innovation, and collaboration.
UWED will serve as the focal point for academic activities within SDSN Uzbekistan, while the IMRS, together with the Institute for Advanced International Studies (IAIS), will serve as the focal point for the Network's analytical and policy-oriented activities.
In the coming months, priority efforts will focus on:
- establishing the Leadership Council
- launching thematic priority areas
- expanding the national network of member institutions and partners
- organizing the official launch of SDSN Uzbekistan
- developing the Network's first two-year work programme.
We warmly invite universities, research institutions, development organizations, and partners across Uzbekistan and beyond to join us in advancing evidence-based solutions and collaborative action for a more sustainable future.